Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Akcja Ewakuacja. Raport ze zdarzenia

Redakcja RI  |  27.10.2014
Fot. Stowarzyszenie Nie Igraj z Ogniem

Przed kilkoma dniami w Warszawie odbyła się "Akcja Ewakuacja" - wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Nie Igraj z Ogniem oraz SGGW. Celem akcji było zweryfikowanie skuteczności procedur i działań na wypadek pożaru.

Na co dzień bezpieczeństwo pożarowe budynków nie jest przedmiotem codziennej troski i zainteresowania.Gwałtowna zmiana następuje, gdy w naszym otoczeniu zdarzy się pożar.

Sprawność systemów wykrywających, ostrzegających i aktywnie walczących z ogniem to jedno, ale najważniejsze, by obecni w budynku ludzie wiedzieli jak się zachować i nie poddając się panice, sprawnie opuścili zagrożony obiekt.

Akcja Ewakuacja

Systemy techniczne można sprawdzać na co dzień. Skuteczność procedur, środków organizacyjnych i możliwe zachowanie ludzi, którzy przebywają w budynku, weryfikuje najczęściej tylko życie. Tymczasem dobrym zwyczajem, ale i realizowanym ustawowo obowiązkiem, jest okresowe sprawdzanie, czy mieszkańcy i użytkownicy mają możliwość ucieczki z budynku, w przypadku zaistnienia zagrożenia pożarowego.

Zorganizowane przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i Państwową Straż Pożarną ćwiczenia ewakuacyjne akademika miały na celu właśnie zweryfikowanie skuteczności procedur i działań na wypadek pożaru. 

Bezpieczeństwo pożarowe staje się tematem dopiero wtedy, gdy zdarzy się coś tragicznego. Tymczasem jak zawsze, lepiej zapobiegać niż później żałować. Dzięki takim właśnie akcjom jak próbna ewakuacja akademika, administrator obiektu i straż pożarna – mogli sprawdzić stan zabezpieczeń i, w tym przypadku, potwierdzić właściwe przygotowanie na wypadek pożaru. Jednocześnie większa grupa użytkowników i świadków miała okazję na chwilę refleksji i przypomnienie, że w konfrontacji z ogniem nic nie zastąpi przezorności i rozsądku. Dobra informacja i świadomość zagrożenia pozwalają minimalizować ryzyko – mówi Maria Dreger, Prezes Stowarzyszenia na rzecz bezpieczeństwa pożarowego Nie Igraj z Ogniem.

Akcji realizowanej przez SGGW i PSP towarzyszyło spotkanie ekspertów i zainteresowanych bezpieczeństwem pożarowym, zorganizowane przez Stowarzyszenie na rzecz bezpieczeństwa pożarowego NIzO „Nie Igraj z Ogniem”. Przypomniano podczas niego o wielu aspektach skutków pożarów, od zdrowotnych i społecznych, najdotkliwiej odczuwanych przez bezpośrednio dotkniętych pożarem, przez ekonomiczne i środowiskowe. Te ostatnie, nie zawsze są uświadamiane, zaś ich skutki dotykają całe społeczności i gospodarkę, a więc nasz wszystkich. W tym kontekście i w związku ze zmianami we współczesnym budownictwie, zwiększającymi zagrożenia, podkreślono znaczenie edukacji i informacji, które sprzyjają ograniczaniu ryzyka.

materiały: Stowarzyszenie Nie Igraj z Ogniem

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl