Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

III edycja konkursu Multi EKO Dom

Redakcja RI  |  13.11.2014
Fot. ROCKWOOL

Po raz trzeci rusza konkurs Multi EKO Dom, na projekt domu jednorodzinnego łączącego maksymalną opłacalną ekonomicznie efektywność energetyczną z estetyką i komfortem użytkowania. Zwycięska praca otrzyma 10.000 zł.

Zadaniem uczestników, podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, jest zaprojektowanie domu jednorodzinnego, łączącego maksymalną efektywność energetyczną, odpowiednio uzasadnioną opłacalnością dobranych rozwiązań w porównaniu do domu spełniającego minimalne dzisiejsze wymagania, niebanalną estetykę oraz dającą szerokie możliwości funkcjonalność.

Projekty zgłaszane do konkursu muszą zawierać rozwiązania oparte na skalnej wełnie ROCKWOOL. Prace powinny składać się z:

  • przekrojów i wizualizacji w skali 1:100,
  • charakterystyki energetycznej i ekonomicznej
  • opisu projektu i zastosowanych rozwiązań.

W konkursie wziąć udział można indywidualnie lub grupowo.

Prace składać można do 30 czerwca 2015 roku.

Na zwycięzców czekają trzy nagrody finansowe – 10.000 zł, 5.000 zł i 3.000 zł.

Prace poddane zostaną analizie na trzech głównych płaszczyznach (jeden projekt może uzyskać maksymalnie 100 punktów):

  1. Za funkcjonalność i estetykę oraz uzasadnienie rozwiązań pod względem ekonomicznym można zdobyć po 30 punktów.
  2. Dogłębniej oceniony zostanie dobór rozwiązań energetycznych – tutaj otrzymać można aż 40 punktów.

Dobrym pomysłem dla tegorocznych uczestników może się okazać zainspirowanie się pracami, które zdobyły uznanie jurorów w poprzednich edycjach.

W projekcie „Ground House”, który zdobył główną nagrodę w ostatniej odsłonie konkursu, doceniliśmy bryłę, która pomimo nowoczesnych inspiracji, zdołała nawiązać do tradycji polskiej architektury, a także nienaganne zastosowanie rozwiązań typowych dla budynku niskoenergetycznego. Zrozumienie zasad mądrego oszczędzania, interdyscyplinarna znajomość wielu aspektów budownictwa, zmysł artystyczny – to cechy, jakimi powinni wykazać się studenci – podpowiada Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska, członek Jury oceniającego prace.

W skład Jury podobnie jak w latach poprzednich wchodzą przedstawiciele świata nauki, mediów jak i rynku. Przewodniczącym Jury jest profesor dr. hab. Dariusz Gawin, Dziekan Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Łódzkiej. Obok niego prace oceniać będą dr. inż. arch. Anna Bać z Politechniki Wrocławskiej, Katarzyna Wangin - redaktor naczelna miesięcznika Ładny Dom, arch. Artur Wójciak z Grupy Archipelag oraz Piotr Pawlak – ekspert w zakresie efektywności energetycznej z ROCKWOOL Polska.

 

Konkurs Multi EKO Dom to regularna inicjatywa i stała część kampanii społecznej Szóste paliwo, która skupia się na powszechnej edukacji w zakresie budownictwa efektywnego energetycznie. Długofalowe zmiany, jakie zachodzą w rodzimym sektorze budowlanym, oznaczają konieczność odpowiedniego przygotowania na przyszłe uwarunkowania prawne. Przygotować należy zwłaszcza tych, którzy stawiają na tym polu swe pierwsze kroki. Ideę stojącą za konkursem tłumaczy Piotr Pawlak: – Modyfikacje w przepisach w zakresie izolacyjności ścian i dachów to temat, który dotyczy w równym stopniu tych, którzy w nowych domach będą mieszkać jak i tych, którzy owe domy będą tworzyć. To wyzwanie przede wszystkim dla studentów kierunków budowlanych – to oni już za kilka-kilkanaście lat będą decydować o kształcie budownictwa. Stąd prowadzona od kilku lat kampania społeczna Szóste paliwo oraz odbywający się w ramach niej konkurs Multi EKO Dom.

Szczegółowe informacje: 6paliwo.pl/yep/konkurs

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl