Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Wentylacja nowoczesnych budynków. Relacja

Redakcja RI  |  14.11.2014
KR

W Poznaniu 24-25 września odbyła się 34. międzynarodowa anglojęzyczna konferencja AIVC Ventilation and airtightness in transforming the building stock to high performance.

Unia Europejska, stawiając coraz wyższe wymagania w zakresie ograniczania zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych, wymusza poszukiwanie nowych, lepszych rozwiązań w dziedzinie wentylacji i ogrzewania.

Na konferencji prezentowano m.in. najnowsze osiągnięcia i metody stosowane do chłodzenia budynku poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej lub naturalnej.

Jednym z podstawowych wyzwań, jakie stoją przed budownictwem energooszczędnym, jest minimalizacja strat ciepła przez infiltrację przy dostarczeniu kontrolowanej ilości powietrza wentylacyjnego. Tematykę konferencji podzielono na bloki - pierwszy dotyczył komfortu, kolejny szczelności w budynkach, a trzeci wpływu wentylacji na jakość powietrza wewnętrznego i zdrowie człowieka. Prezentacje odbywały się równolegle w trzech salach.

Sesję dotyczącą komfortu w dużej mierze poświęcono chłodzeniu poprzez wentylację, czyli wykorzystaniu do klimatyzacji pomieszczeń zamiast urządzeń chłodniczych - wentylacji. Może być to realizowane poprzez zwiększony strumień powietrza, a także chłodzenie nocne. Omówiono uwarunkowania prawne i zasady projektowania, a także możliwości programów do modelowania przepływu powietrza i symulacje pracy systemów chłodzenia wentylacją. Głównym celem tej sesji było pokazanie rozwiązań pozwalających na wykorzystanie wentylacji naturalnej do chłodzenia budynków.

Szczelność budynków jest istotnym parametrem nowoczesnego budownictwa, zwłaszcza pasywnego. Problem staje się szczególnie ważny w budynkach wysokich, gdzie szczególnie wyraźny może być wpływ wiatru. Nowe szczelne budynki są energooszczędne i wymagają dostarczenia mniej energii do ogrzewania, ale problemem może być w nich chłodzenie. Prelegenci na bazie swoich dotychczasowych doświadczeń przedstawili propozycje poprawy szczelności w istniejących budynkach, bazując na konkretnych przykładach.

W trzecim bloku zagadnień dominującym tematem była wentylacja na żądanie, głównie w aspekcie stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniach. Dyskutowano m.in. o tym, jak zapewnić wysoką jakość powietrza w wentylacji naturalnej. Oprócz badań jedną z wygodnych i mniej kosztownych metod oceny pracy wentylacji jest wykonanie symulacji za pomocą programów komputerowych. Pozwala to osiągnąć wiarygodne wyniki, ale warunkiem koniecznym odwzorowania rzeczywistego modelu jest wprowadzenie prawidłowych danych początkowych i ustalenie warunków brzegowych.

Poruszano też kwestie regulacji prawnych i nowych norm. Przewiduje się aktualizację normy EN 15251, która określa wewnętrzne parametry środowiskowe oraz zasady ich oceny, uwzględnia pojęcie dyskomfortu lokalnego i podaje zalecony strumień powietrza przy danym zagęszczeniu osób w pomieszczeniu. W normie pomieszczenia zostały podzielone na cztery kategorie komfortu, a wskaźniki, które były do tej pory stosowane w celu określenia tej kategorii, czyli PMV, PPD i temperatura operatywna, pozostały te same. Nowością są kryteria jakości powietrza wewnętrznego (IAQ), które dotyczą m.in. komfortu, zdrowia i produktywności użytkowników pomieszczeń oraz zużycia energii. Uzupełnieniem wystąpień była sesja posterowa.

Problemy jakości powietrza oraz prawidłowej wentylacji są nierozerwalnie związane. W dobie budownictwa niskoenergetycznego, zmniejszając niekontrolowaną infiltrację przez stolarkę okienną i przegrody, zapomina się o zapewnieniu odpowiedniej liczby wymian powietrza. Budownictwo pasywne stawia projektantom duże wyzwania w zakresie chłodzenia oraz ochrony przed zawilgoceniem. Nadziei upatruje się w nowoczesnych rozwiązaniach wykorzystujących wentylację oraz chłodzenie nocne.

Katarzyna Rybka

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Obejrzyj film i poznaj metodę na energooszczędne ogrzewanie »

nagrzewnice

Film opowiada o ludzkiej pasji oraz ciężkiej pracy, prowadzącej do sukcesu, który nie byłby możliwy bez zapewnienia jednej z podstawowych ludzkich potrzeb (...) czytam więcej »


 Dlaczego warto wybrać klimatyzatory kasetonowe » Klimatyzator zamiast oczyszczacza powietrza »
klimatyzator kasetonowy  klimatyzator
W klimatyzatorach kasetonowych został przygotowany wlot świeżego powietrza, aby wygodnie połączyć się z kanałem wentylacyjnym (...) czytam więcej » Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i (...) czytam więcej »

 


Zarabiaj na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

bezinwazyjna renowacja rur

Zadzwoń 733 11 88 00

i dowiedz się więcej »


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Badania laboratoryjne - nowy standard w branży?
  • - Gazowe promienniki podczerwieni
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl