Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

PORT PC wspiera poprawki do projektu ustawy OZE

Redakcja RI  |  12.12.2014
PORT PC
PORT PC

Zdaniem Polskiej Organizacji Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) obecna wersja projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii nie uwzględnia wsparcia rozwoju rozproszonej produkcji ciepła z  odnawialnych źródeł energii (OZE).

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii nie zatwierdziła żadnej z licznych poprawek dotyczących produkcji ciepła rozproszonego w mikroinstalacjach OZE.  Jak dotychczas komisja zaakceptowała tylko poprawki dotyczące wspierania systemów ciepłowniczych.

W Polsce 57% energii końcowej stanowi ciepło i chłód.   W budownictwie mieszkaniowym, ten udział przekracza nawet 85%. Zdaniem PORT PC pominięcie wsparcia dla mikroinstalacji OZE, w szczególności produkujących ciepło jest nieuzasadnione i niezrozumiałe.

Ustawa o OZE z założenia powinna pomagać w realizacji celów polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.  Do celów tych należą m.in. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz redukcja zużycia energii o 20% i wzrost do 20% udziału energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020.

Pewien przełom w dotychczasowych pracach nad ustawą stanowi poprawka złożona przez posła Artura Bramorę (PSL), która wspiera rozwój energetyki obywatelskiej. PATRZ W ZAŁĄCZENIU >>

Proponowane dotychczas w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii rozwiązania dotyczące zasad sprzedaży energii elektrycznej z mikroinstalacji do sieci nie tylko nie zapewniają opłacalności inwestycji prosumenckich, ale też narażają prosumentów na duże ryzyko ekonomiczne. Nakłady inwestycyjne oraz koszty eksploatacyjne przewyższają wyraźnie przychody.

Poprawka posła Artura Bramory dotyczy wprowadzenia systemu taryf gwarantowanych (FiT – ang. Feed-in Tariff) dla najmniejszych mikroinstalacji OZE wytwarzających energię elektryczną w zależności od źródła. Zgodnie z poprawką właściciele tych mikroinstalacji uzyskaliby możliwości bezpiecznego zrealizowania inwestycji w oparciu o kredyt komercyjny (bez dotacji inwestycyjnych).

Wysokości rat tego kredytu określone byłyby przychodami ze sprzedaży energii do sieci. Po kilku latach eksploatacji, wraz ze wzrostem cen energii z sieci, właściciele mikroinstalacji przechodziliby w sposób naturalny na bardziej dla nich opłacalną konsumpcję własną.

Jednym z najbardziej korzystnych rozwiązań prosumenckich byłoby wtedy wykorzystanie energii elektrycznej z mikroinstalacji do zasilania pomp ciepła (systemy hybrydowe: np. panele fotowoltaiczne i pompa ciepła) w przeciwieństwie do nieefektywnego wykorzystania nadwyżek energii z mikroinstalacji na potrzeby bezpośredniego ogrzewania grzałkami elektrycznymi wody lub pomieszczeń.  

Proponowane rozwiązanie umożliwiłoby też przekierowanie środków dotacyjnych ze wsparcia inwestycyjnego zielonej energii elektrycznej na wykorzystanie ciepła i chłodu z OZE, które nie uzyskały żadnego wsparcia w projekcie ustawy.  Zdaniem PORT PC w warunkach wsparcia stwarzanych projektem ustawy o OZE powinno obowiązywać tylko wsparcie eksploatacyjne zielonej energii elektrycznej w postaci taryf FiT.

Poprawka ta jest istotna również z punktu widzenia spełniania wymagań Dyrektywy EPBD w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Od 2021 roku każdy nowopowstały budynek, budowany będzie w koncepcji obiektów niemal zeroenergetycznych, w których podstawę stanowią mikroinstalacje OZE (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy termiczne kolektory słoneczne).

Taryfy gwarantowane dla mikroinstalacji OZE produkujących energię elektryczną przyczyniłyby się do wzrostu opłacalności inwestycji i społecznej akceptacji obiektów o niemal zerowym zużyciu energii.

materiały: PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl