Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie pompami ciepła
Europejskie Centrum Solidarności

Redakcja RI  |  12.12.2014
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Fot. PORT PC

Europejskie Centrum Solidarności jest doskonałym przykładem obiektu, w którym nowoczesna technologia wygrywa z rozwiązaniami tradycyjnymi, przynosząc oszczędności. Ogrzewane jest przy zastosowaniu systemu pomp ciepła.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku ogrzewane jest za pomocą pomp ciepła. Dzięki temu ponad trzy czwarte produkowanego przez nie ciepła i chłodu pochodzi ze źródeł odnawialnych. Brak przypowierzchniowej emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza w dużych miastach, które zimą borykają się z zanieczyszczeniem powietrza pyłami pochodzącymi z tradycyjnych palenisk stanowi dodatkową zaletę tego typu rozwiązania.

Budowa ECS była inwestycją miasta Gdańska. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane prawie w połowie przez Unię Europejską. Wartość projektu to 231,1 mln złotych, wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to ponad 107 mln zł.

Między innymi właśnie dzięki tej inwestycji Gdańsk znalazł się wśród sześciu polskich miast laureatów drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO 2014.

Zwycięstwo w kategorii efektywność energetyczna budynków za znaczne zmniejszenie zużycia energii, zaangażowanie w renowację starszych budynków miejskich oraz za inwestycję w nowe, efektywne energetycznie obiekty.

Nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku ma stać się przestrzenią dla ludzi i idei służących budowaniu i rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, miejscem spotkań tych, którym droga jest przyszłość świata.

Zastosowany w Europejskim Centrum Solidarności system grzewczo-chłodniczy, oparty jest na czterech pompach ciepła. O wyborze takiego rozwiązania zadecydowała analiza ekonomiczna. Oszacowano, że zastosowanie pomp ciepła pozwoli na oszczędności eksploatacyjne 100 tys. zł rocznie (co oznacza ponad 66%), w stosunku do zastosowania ogrzewania wykorzystującego ciepło dostarczane przez GPEC (Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.). Przy zastosowaniu rozwiązania innego niż pompy ciepła konieczne byłyby dodatkowe wydatki na pracę agregatu wody lodowej.

Instalacja grzewczo-chłodnicza w przypadku ECS wykorzystywana jest do ogrzewania i chłodzenia budynku, oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest  to unikatowy przykład budynku, w którym pompa ciepła może jednocześnie podgrzewać wodę użytkową i dostarczać chłód do pomieszczeń. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału zastosowania technologii pomp ciepła.

Zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie wynosi 575kW, natomiast chłodzenie wymaga mocy 370kW. Ciekawe rozwiązanie stanowi podzielenie pomp ciepła na dwa zespoły urządzeń. Zadaniem jednego z zespołów jest praca na potrzeby ciepła technologicznego i przygotowania c.w.u. oraz w trybie chłodzenia aktywnego na potrzeby klimatyzacji powietrznej – chłodnic w centralach wentylacyjnych i klimakonwektorów.

Drugi zespół urządzeń odpowiada za pracę na potrzeby ogrzewania płaszczyznowego oraz w trybie chłodzenia pasywnego poprzez belki chłodzące i wykorzystanie instalacji płaszczyznowej. Obie kaskady pomp ciepła pokrywają całkowite zapotrzebowanie ciepła i chłodu.

Dolne źródło dla pomp ciepła stanowi grunt. Wykonano 110 sond o średniej głębokości 83 m. Tak wykonane dolne źródło zapewnia odpowiednią moc  grzewczą dla pracy nawet wszystkich czterech pomp ciepła równocześnie, a w okresie letnim jest zbiornikiem umożliwiającym długotrwałą bezawaryjną pracę w trybie chłodzenia.

Więcej: PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl