Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie pompami ciepła
Europejskie Centrum Solidarności

Redakcja RI  |  12.12.2014
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Fot. PORT PC

Europejskie Centrum Solidarności jest doskonałym przykładem obiektu, w którym nowoczesna technologia wygrywa z rozwiązaniami tradycyjnymi, przynosząc oszczędności. Ogrzewane jest przy zastosowaniu systemu pomp ciepła.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku ogrzewane jest za pomocą pomp ciepła. Dzięki temu ponad trzy czwarte produkowanego przez nie ciepła i chłodu pochodzi ze źródeł odnawialnych. Brak przypowierzchniowej emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza w dużych miastach, które zimą borykają się z zanieczyszczeniem powietrza pyłami pochodzącymi z tradycyjnych palenisk stanowi dodatkową zaletę tego typu rozwiązania.

Budowa ECS była inwestycją miasta Gdańska. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane prawie w połowie przez Unię Europejską. Wartość projektu to 231,1 mln złotych, wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to ponad 107 mln zł.

Między innymi właśnie dzięki tej inwestycji Gdańsk znalazł się wśród sześciu polskich miast laureatów drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO 2014.

Zwycięstwo w kategorii efektywność energetyczna budynków za znaczne zmniejszenie zużycia energii, zaangażowanie w renowację starszych budynków miejskich oraz za inwestycję w nowe, efektywne energetycznie obiekty.

Nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku ma stać się przestrzenią dla ludzi i idei służących budowaniu i rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, miejscem spotkań tych, którym droga jest przyszłość świata.

Zastosowany w Europejskim Centrum Solidarności system grzewczo-chłodniczy, oparty jest na czterech pompach ciepła. O wyborze takiego rozwiązania zadecydowała analiza ekonomiczna. Oszacowano, że zastosowanie pomp ciepła pozwoli na oszczędności eksploatacyjne 100 tys. zł rocznie (co oznacza ponad 66%), w stosunku do zastosowania ogrzewania wykorzystującego ciepło dostarczane przez GPEC (Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.). Przy zastosowaniu rozwiązania innego niż pompy ciepła konieczne byłyby dodatkowe wydatki na pracę agregatu wody lodowej.

Instalacja grzewczo-chłodnicza w przypadku ECS wykorzystywana jest do ogrzewania i chłodzenia budynku, oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest  to unikatowy przykład budynku, w którym pompa ciepła może jednocześnie podgrzewać wodę użytkową i dostarczać chłód do pomieszczeń. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału zastosowania technologii pomp ciepła.

Zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie wynosi 575kW, natomiast chłodzenie wymaga mocy 370kW. Ciekawe rozwiązanie stanowi podzielenie pomp ciepła na dwa zespoły urządzeń. Zadaniem jednego z zespołów jest praca na potrzeby ciepła technologicznego i przygotowania c.w.u. oraz w trybie chłodzenia aktywnego na potrzeby klimatyzacji powietrznej – chłodnic w centralach wentylacyjnych i klimakonwektorów.

Drugi zespół urządzeń odpowiada za pracę na potrzeby ogrzewania płaszczyznowego oraz w trybie chłodzenia pasywnego poprzez belki chłodzące i wykorzystanie instalacji płaszczyznowej. Obie kaskady pomp ciepła pokrywają całkowite zapotrzebowanie ciepła i chłodu.

Dolne źródło dla pomp ciepła stanowi grunt. Wykonano 110 sond o średniej głębokości 83 m. Tak wykonane dolne źródło zapewnia odpowiednią moc  grzewczą dla pracy nawet wszystkich czterech pomp ciepła równocześnie, a w okresie letnim jest zbiornikiem umożliwiającym długotrwałą bezawaryjną pracę w trybie chłodzenia.

Więcej: PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl