Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Petycja w sprawie przyjęcia poprawki prosumenckiej

Redakcja RI  |  22.12.2014

Na portalu Zmienmy.to pojawiła się obywatelska petycja, która apeluje o umożliwienie opłacalnej produkcji czystej energii w przydomowych instalacjach OZE, dzięki czemu każdy obywatel będzie mógł obniżyć swoje rachunki za energię.

Zgodnie z treścią petycji, ustawa w obecnym kształcie nie będzie wspierać obywateli, którzy chcieliby zostać prosumentami, czyli produkować energię na własnym dachu, czy ogródku.

Jest szansa na wprowadzenie zmian w projekcie.

Jedna z propozycji pozwoli przysłowiowemu Kowalskiemu na sprzedaż energii po stałych cenach (…). Aby tak się stało poprawka do ustawy o OZE powinna zostać przyjęta w kolejnych etapach procesie legislacyjnym. Powodów, dla których posłowie powinni zagłosować „za” poprawką, a wszyscy zainteresowani za niniejszą petycją, jest bardzo wiele.

Dzięki proponowanym zmianom, każdy obywatel będzie mógł w sposób opłacalny korzystać z mikroinstalacji OZE (na przykład mikrowiatraczka czy paneli fotowoltaicznych). Stałe ceny na sprzedaż wyprodukowanej przez siebie energii spowodują, że inwestycja w czasie eksploatacji będzie kosztować porównywalnie do płaconych obecnie rachunków. A po okresie spłaty przez kolejne lata będzie można liczyć na rzeczywiste obniżenie rachunków za prąd, a nawet na dodatkowy dochód dla naszego domowego budżetu.

Dzięki przydomowej mikroinstalacji OZE, po okresie korzystania z taryf gwarantowanych, będziemy mogli znacznie mniej energii kupować od dostawcy, rozpocząć produkcję na własne potrzeby, uniezależnić się od wzrostu cen energii oraz zmniejszyć ryzyko braku dostaw prądu. Krótko mówiąc, nam wszystkim będzie się to opłacać, gdyż będzie niosło za sobą korzyści finansowe i poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

Jak wyliczył Instytut Energetyki Odnawialnej dzięki poprawce do ustawy OZE, do 2020 roku może powstać 145 000 prosumentów w segmencie do 3 kW i niemalże 60 000 w segmencie 3-10 kW. Pozwoli to na wytworzenie w okresie 2016-2020 prawie 4 TWh prawdziwie zielonej energii po cenie ok. 0,4 zł/kWh.

Energetyka obywatelska prowadzi do zwiększenia konkurencyjności regionów, uniknięcia skutków wzrostu cen energii, rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i powstawania nowych miejsc pracy przy produkcji, instalowaniu urządzeń i ich konserwacji. Daje to szanse na zatrudnienie głównie młodym ludziom, którzy teraz wyjeżdżają do większych ośrodków miejskich w poszukiwaniu zatrudnienia.

Pełna treść petycji >>

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl