Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rząd przyjął projekt ustawy o f-gazach

Redakcja RI  |  16.01.2015

F-gazy (HFC, PFC i SF6) są stosowane jako czynniki chłodnicze, środki spieniające i gaśnicze, gazy pędne w aerozolach oraz rozpuszczalniki - ich emisja do atmosfery wpływa na ocieplanie się klimatu. Projekt ustawy określa m.in. system certyfikatów dla osób oraz przedsiębiorstw pracujących z takimi gazami i substancjami.

Uregulowania dotyczą m.in. operatorów i serwisantów urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych zawierających f-gazy lub substancje zubożające warstwę ozonową (SZWO), operatorów systemów przeciwpożarowych wyposażonych w te gazy, osób fizycznych wykonujących czynności wymagające zaświadczenia w zakresie odzysku f-gazów z systemów klimatyzacji samochodowej, producentów różnych pianek, aerozoli, środków gaśniczych, urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Nowa ustawa wymagać będzie prowadzenia kontroli szczelności urządzeń, przeprowadzania szkoleń i wydawania zaświadczeń o przebytych szkoleniach, umieszczania odpowiednich etykiet opisujących produkt.

Firmy stosujące f-gazy albo przywożące/wywożące je do/z Polski będa miały obowiązek dostarczania rocznych sprawozdań z działalności do Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie.

Kontrolę przestrzegania uregulowań sprawować będą: Inspekcja Ochrony Środowiska, Państwowa Straż Pożarna, a także - w określonych przypadkach - Minister Obrony Narodowej lub organy przez niego wskazane. W przypadkach naruszeń będą stosowane kary pieniężne (3-30 tys. zł w zależności od naruszenia). Kary będzie wymierzał wojewódzki inspektor ochrony środowiska albo komendant wojewódzki państwowej straży pożarnej.

Nowa ustawa zastąpi przepisy z 2004 r. i ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku ustaw, z wyjątkiem części regulacji, które będą obowiązywać po upływie 6 miesięcy.

Ustawa reguluje także wykorzystanie SZWO (freony i halony), które niszczą warstwę ozonową.

materiały: CIRE.pl

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!
Tagi: 
ustawa o f-gazach | 
freony | 
neony | 
hfc | 
pfc | 
sf6 | 
f-gazy | 
szwo | 
prawo | 
zmiany prawa | 
chłodnictwo | 
klimatyzacja

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 


 

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl