Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ustawa o OZE z poprawka prosumencką. Co zrobić, aby "przeszła" w Senacie

Redakcja RI  |  28.01.2015  |  2

Sejm RP uchwalił w dniu 16 stycznia 2015r. ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wprowadza tzw. poprawkę prosumencką do ustawy OZE. Niebawem prace nad ustawą rozpocznie Senat.

Z uwagi na pogłoski o tym, że pojawią się naciski za odrzuceniem „poprawki prosumenckiej”, organizacje branżowe podjęły działania, aby przekonać senatorów do jej zachowania.

Sejm RP uchwalił w dniu 16 stycznia 2015r. ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wprowadza tzw. poprawkę prosumencką do ustawy OZE. Po raz pierwszy w historii OZE , polscy prosumenci będą mogli liczyć na gwarantowane taryfy (FiT) przy zakupie i montażu mikroinstalacji OZE.

W najbliższych dniach ustawa trafi pod obrady Senatu (5-6 lutego 2015 roku), jest to bardzo ważny etap, ponieważ po zakończeniu procesu legislacyjnego w Senacie, ustawa zostanie przesłana już do Prezydenta RP, i sektor OZE będzie miał odrębną regulację ustawową i nowe możliwości wsparcia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

„Konsumenci energii, którzy są jednocześnie jej producentami, to rozwiązanie, które rozszerzy sferę wolności także na energetykę” - wypowiedź Marszałka Bogdana Borusewicza, Warszawa, 2013 rok. Ustawa OZE na etapie prac w Senacie

IEO wspólnie z Koalicją Klimatyczną przygotowało list adresowany do senatorów, który ma pomóc przegłosować ustawę z proprawką w Senacie, szczególnie w obliczu pojawiających się informacji o tym, że poprawka może zostać w Senacie odrzucona.

Ponownie, jak w przypadku listu do posłów, inicjatorom akcji zależy, aby pod listem podpisała się jak największa liczba organizacji - pozarządowych i samorządowych, a także firm - działających lokalnie i regionalnie. Uprzejmie prosimy Państwa o indywidualną bezpośrednią wysyłkę elektroniczną listu (na Państwa drukach firmowych) do senatorów z Państwa regionów (okręgów wyborczych).

Energetyka Obywatelska - koalicja organizacji branżowych i ekologicznych - zachęca do wsparcia apelu skierowanego do Senatorów o poparcie dla tzw. poprawki prosumenckiej w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE). Po raz pierwszy w historii OZE  polscy prosumenci będą mogli liczyć na taryfy (FiT) przy zakupie i montażu mikroinstalacji OZE. 

Aby podpisać się pod apelem do Senatu jako organizacja lub instytucja należy:

  • napisać w tej sprawie na adres (podając imię, nazwisko, stanowisko oraz nazwę reprezentowanej organizacji/instytucji).
  • oddać swój głos pod apelem zamieszczonym na stronie www.zmienmy.to . Każdy komu przyszłość odnawialnych źródeł energii oraz bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju nie jest obojętne może wesprzeć apel poprzez oddanie swojego głosu. Wraz z rosnącą liczbą oddanych głosów petycja zostanie przekazana do Senatu kilkukrotnie. Im więcej naszych głosów, tym większa szansa na osiągnięcie celu.

materiały: IEO, PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(2)
prosun | 09.02.2015, 21:50

Szkoda, bo bez wsparcia szanse na rozwój energetyki obywatelskiej są marne.
Tutaj można sprawdzić opłacalność inwestowania w fotowoltaikę:
http://pro-sun.pl/pv/

Redakcja | 10.02.2015, 07:41

Teoretycznie nie wszystko przepadło :) Dzisiaj o tym w RI
http://www.rynekinstalacyjny.pl/aktualnosc/id7813,ustawa-o-oze-czy-poprawki-senatu-wspieraja-energetyke-obywatelska

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl