Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Bezpodstawne uwagi Ministerstwa Gospodarki do "poprawki prosumenckiej"

Na posiedzeniu połączonych Komisji Senackich w dniu 29 stycznia br., Ministerstwo Gospodarki w imieniu rządu wniosło do uchwalonej w Sejmie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), kilkadziesiąt nowych poprawek, w tym jedną o uchylenie "poprawki prosumenckiej".

W uzasadnieniu pojawiło się wiele wątpliwych założeń, nieprawdziwych informacji i czasami wręcz szokujących ocen kosztów i wyników analiz ekonomicznych, na co ogólnie zwracali uwagę uczestniczący w posiedzeniu Komisji przedstawiciele strony społecznej.

Opublikowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) koreferat do wybranych aspektów prezentacji Ministerstwa Gospodarki przedstawionej podczas posiedzenia połączonych komisji Senackich wykazał m.in. niepokojące różnice w ocenie kosztów i analizie ekonomicznej. Zdaniem IEO są one znacząco zawyżone.

Pełna treść koreferatu IEO >>

Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, Prezesa IEO, uzasadnienie wniosku MG o uchylenie poprawki prosumenckiej z powodu wysokich kosztów opłaty OZE i jej wpływu na finanse publiczne nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego. Jak wynika z wyliczeń IEO poprawka prosumencka nawet przy przyjęciu niekorzystnych dla niej założeń powoduje wzrost opłaty OZE nie o 3,17 zł/MWh, ale maksymalnie o 0,36 zł/MWh.

W tabeli poniżej przedstawiono wyniki analiz wg prezentacji MG oraz koreferatu IEO oraz dokonano porównań wielkości odchyleń i błędnych wyliczeń.

 

Wysokość opłaty OZE ‘2016

Jednostkowy Koszt FiT ‘2016

Okres zwrotu nakładów 

Okres zwrotu nakładów dotacją

Zarzuty legislacyjne

Założenia MG

Założenia MG

Net-metering

FiT

Net-metering

FiT

Prezentacja MG

5,68

3,17

10,3

8,4

6,2

5

Dyskwalifikują poprawkę

Koreferat IEO

2,88

0,37

27

9,5

23

9,5

Jakość poprawki na poziomie całej ustawy

Ocena wyniku w prezentacji MG

97% zawyżona 

8,6  razy zawyżony 

2,6 razy skrócony

12% skrócony

3,7 razy skrócony

47% skrócony

Diametralna

Zdaniem PORT PC, koncerny energetyczne postulują o odrzucenie "poprawki prosumenckiej", ponieważ w energetyce obywatelskiej widzą ogromne zagrożenie dla ich pozycji monopolistycznej. Jednocześnie ze strony Ministerstwa Gospodarki pojawiają się nierzetelne argumenty wobec prosumentów i wpływu taryf gwarantowanych na gospodarkę, co dokładnie wyjaśnia koreferat IEO.

W podsumowaniu koreferatu IEO czytamy: „Opóźnienie wdrożenia ustawy o charakterze prosumenckim jest równoznaczne z hamowaniem innowacyjności w obszarze energetyki i całej gospodarki. Prawo nie może być narzędziem blokady rozwoju nowych technologii. Poprawka prosumencka jest tym co broni, generalnie słabą, ustawę o odnawialnych źródłach energii.”

W obronie prosumentów grupa Energetyka Obywatelska przygotowała petycję do Senatu RP (PODPISZ PETYCJĘ).

Pod petycją podpisało się kilkadziesiąt organizacji, instytucji i firm oraz ponad 3000 obywateli. PORT PC wyraża nadzieję, że Senatorowie nie będą obojętni na głos społeczeństwa dotyczący energetyki obywatelskiej. Rosnące poparcie petycji świadczy o tym, że Polacy domagają się wolności w sferze energetyki i nie chcą być tylko biernymi odbiorcami w Państwowym monopolu.  Podpisy pod petycją są zbierane do 5 lutego do godz. 10:00.

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl