Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ustawa o OZE: czy poprawki Senatu wspierają energetykę obywatelską?

Redakcja RI  |  10.02.2015
Fot. freeimages.com

Senat podjął decyzję ws. proponowanej przez Sejm Ustawy o OZE z "poprawką prosumencką". Poprawka, której celem była stymulacja rozwoju energetyki obywatelskiej, którą przegłosowano w Sejmie, została w Senacie odrzucona. W jej miejsce przyjęto zmodyfikowaną propozycję wprowadzenia taryf gwarantowanych da małych instalacji OZE. Czy taka wersja cokolwiek zmieni w gospodarczym krajobrazie Polski?

Dla przypomnienia, Sejm RP uchwalił w dniu 16 stycznia 2015 roku ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wprowadza tzw. poprawkę prosumencką do ustawy. Istotą poprawki było wprowadzenie taryf gwarantowanych taryfy (FiT) przy zakupie i montażu mikroinstalacji OZE. W pierwotnej wersji taryfy gwarantowane miały osiągać poziom od 400 do 750 zł/MWh dla instalacji do 3 kW oraz do 10 kW, w podziale na technologie.

Przyjęta ostatecznie w Senacie wersja mówi już o jednej grupie instalacji - do 10 kW - oraz jednolitej taryfie w wysokości 210% średniej rynkowej ceny energii z poprzedniego roku. Podsumowując, w 2016 roku (kiedy przepis zacznie obowiązywać) może to być niecałe 400 zł/MWh.

Według organizacji branżowych, taka redukcja znacznie zmniejszy opłacalność inwestowania w mikroinstalacje OZE. Osoba, która zdecyduje się korzystać z tego wsparcia, ni ebędzie mogła korzystać z innych publicznych systemów pomocy publicznej.

Propozycja senatorów określana jako rozwiązanie kompromisowe, zdaniem PORT PC budzi duże wątpliwości przede wszystkim od strony ekonomicznej. W wyniku wprowadzonych zmian w miejsce taryf gwarantowanych o wartości 0,45 – 0,75 zł / kWh przy podziale na różne technologie i zakresy mocy (z preferencją dla mocy do 3 kW; oraz realnym wsparciem dla mocy 3-10 kW), Senat zaproponował jednolitą taryfę w wysokości 210% średniej rynkowej ceny energii z roku poprzedniego dla wszystkich instalacji o mocy do 10 kW, która w 2016 roku może wynosić około 0,38 zł / kWh.

Zmiany wprowadzone przez Senat nie zapewniają możliwości bezpiecznego dla prosumentów inwestowania w mikroinstalacje OZE i nie stworzą rynku.

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz entuzjastycznie odniósł się do przyjętej wersji poprawki, oceniając ją jako wzbogacającą.

Oceny takich instytucji, jak Greenpeace, Koalicja Klimatyczna czy PORT PC oraz IEO są dużo mniej entuzjastyczne.

Politycy zignorowali tysiące głosów poparcia dla tej idei, proponując inne rozwiązanie, które znacząco wyhamuje rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce - ocenia Greenpeace. Sejmowa poprawka prosumencka miała powoli otworzyć rynek na rozwój energetyki obywatelskiej. Dzięki wdrożeniu taryf gwarantowanych, wiele osób miałoby szansę na obniżenie swoich rachunków za energię i zwiększenie stabilności dostaw energii. Wszystko wskazuje jednak na to, że prawo w Polsce jest pisane pod dyktando koncernów energetycznych, które nie dadzą sobie odebrać ani grosza i uważają, że zadaniem obywateli jest jedynie płacenie rachunków. - dodała Anna Ogniewska, ekspertka Greenpeace ds. energetyki odnawialnej.

Strach przed wsparciem w postaci stałych cen gwarantowanych dla najmniejszych instalacji OZE okazał się zbyt duży. Zdaniem rządu sprzedawanie energii do sieci nie powinno się obywatelom opłacać - zarabiać na sprzedaży energii mogą tylko koncerny energetyczne. Otwarcie drzwi dla rozwiązania, które za naszą zachodnią granicą przyczyniło się do kompleksowego rozwoju rynku małych instalacji OZE, okazało się dla rządu i dla senatorów PO nie do przyjęcia. A należy pamiętać, że wyrzucona przez senatorów z ustawy „poprawka prosumencka" jest rozwiązaniem okrojonym, dużo skromniejszym i ostrożniejszym niż np. niemieckie, a także dostosowanym do warunków polskich – wyjaśnia Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.

- Poprawka Senatu nie ma nic wspólnego z poprawką Sejmu zarówno od strony legislacyjnej jak i ekonomicznych skutków wprowadzenia regulacji. Jest jedynie pozornym rozwiązaniem prawnym i oferuje pozorne wsparcie dla prosumentów - komentuje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO).

Według symulacji wykonanych przez IEO, przy założeniach uchwalonych przez Senat w 2016 roku nie będzie opłacalna w zasadzie żadna z inwestycji w mikroinstalacje.

SPRAWDŹ PEŁNĄ ANALIZĘ IEO >>

Przy cenie sprzedaży równej 210 % średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym, na granicy opłacalności mogą być jedynie inwestycje w mikrobiogazownie na składowiskach odpadów.

Aby opłacalne były inwestycje w najbardziej popularne przydomowe mikroinstalacje (mikrowiatraki, dachowe elektrownie słoneczne) o najmniejszych mocach poniżej 3 kW cena sprzedaży energii przy powyższych założeniach powinna wynosić co najmniej 340% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym, a w przypadku mikroinstalacji większych 3-10 kW odpowiedni mnożnik powinien wynosić minimum 300%.

Jak dowodzi raport IEO, poprawka senacka nie jest "kompromisowym" system wsparcia najmniejszych mikroinstalacji, ale faktycznie formą ich dyskryminacji, w szczególności w stosunku do dużych źródeł OZE, które będą w efekcie aukcji mogły korzystać z wyższych taryf gwarantowanych przyznawanych na 15 lat.

Ustawa o OZE wraz z przegłosowanymi w Senacie poprawkami ponownie trafi do Sejmu i ponownie będzie głosowana przez posłów.

materiały: PORT PC, IEO, Koalicja Kimatyczna, Greenpeace, gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl