Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Sukces obywateli – taryfy gwarantowane znajdą się w Ustawie o OZE!

Redakcja RI  |  20.02.2015
Fot. PORT PC

Dzień 20 lutego 2015 z pewnością zapisze się jako przełom w historii odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas ostatniego głosowania nad Ustawą o OZE w sejmie, posłowie bezwzględną większością głosów (227 do 209) odrzucili „kompromisową” poprawkę zaproponowaną przez Senat.

Tym samym utrzymana została wcześniej przyjęta przez sejm „poprawka prosumencka” zaproponowana przez posła Artura Bramorę. Poprawka wprowadza do ustawy system wsparcia dla mikroinstalacji OZE w postaci taryf gwarantowanych.

Jest to ogromny sukces społeczeństwa obywatelskiego, które poprzez wiele inicjatyw zdołało przekonać większość posłów do opowiedzenia się za rozwiązaniami korzystnymi dla ludzi, a nie dla koncernów energetycznych.

Szacuje się, że dzięki dzisiejszej decyzji posłów do roku 2020 może powstać od 200 tys. do 300 tys. mikroinstalacji OZE. „Poprawka prosumencka” zapoczątkuje zmiany w polskim sektorze energetycznym.

Podziękowania przede wszystkim należą się tysiącom obywateli, którzy dzięki aktywnej postawie zwrócili uwagę opinii publicznej i posłów na dotychczasowy sposób postrzegania odnawialnych źródeł energii w Polsce. W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować połączone działania dziesiątek organizacji branżowych i ekologicznych, oraz wielu instytucji i przedsiębiorstw, które jednym głosem apelowały o szansę dla energetyki obywatelskiej w Polsce.

To właśnie silnemu jak nigdy wcześniej zjednoczeniu branży, instytucji i obywateli zawdzięczamy zwycięstwo w batalii z koncernami energetycznymi. Razem przemówiliśmy jednym głosem, którego nie zdołano zagłuszyć.

Aby energetyka obywatelska oparta na OZE mogła się harmonijnie rozwijać potrzebne jest wsparcie Państwa dla inwestorów – prosumentów. W opracowaniu EKES czytamy: „Trzeba znać warunki ekonomiczne sektora energii odnawialnej, aby zrozumieć, że dla osiągnięcia celów klimatycznych i energetycznych oraz długoterminowych korzyści wciąż niezbędne jest wsparcie publiczne […]”. 

Dziękujemy posłom i posłankom, którzy wysłuchali głosu obywateli i odsuwając na bok podziały polityczne zagłosowali za odrzuceniem poprawki przyjętej przez Senat, utrzymując w ustawie „poprawkę prosumencką” posła Bramory.

materiały: PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl