W konferencji uczestniczyło ponad 60 osób, wśród nich przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych i uczelni technicznych z kraju i zagranicy (Gruzji, Rosji, Ukrainy i Węgier). Zgłoszone artykuły zaplanowano opublikować w kolejnych numerach, wydawanego przez Politechnikę Częstochowską, czasopisma „Construction of Optimized Energy Potential”.
Prelegenci poruszali w swoich wystąpieniach zagadnienia związane z energooszczędnymi i zrównoważonymi rozwiązaniami wdrażanymi w budownictwie, dotyczącymi, tak komponentów i konstrukcji budowlanych, jak i systemów technicznych wyposażenia budynków:
- Zaprezentowano m.in. wyniki badań nowych rozwiązań przegród zewnętrznych wykorzystujących układy odzysku ciepła w systemach elewacyjnych, z tzw. aktywną izolacją cieplną.
- Przedstawiono zrównoważone podejście do produkcji i wykorzystania cementu.
- Omówiono możliwości docieplania konstrukcji budowlanych i urządzeń technicznych przy zastosowaniu materiałów otrzymanych z wykorzystaniem nanotechnologii.
- Przytoczono rezultaty poszukiwań sposobów racjonalizacji dostawy ciepła w określone miejsca pomieszczeń użytkowych.
- Omówiono także nowe technologie pozyskiwania, akumulacji i konwersji energii odnawialnej zastosowane w projekcie MASDAR CITY.
- Przedstawiono wyniki analizy wpływu mostków cieplnych na izolacyjność cieplną przegród budowlanych.
- Scharakteryzowano zasady oceny obiektów zaliczanych do budownictwa zrównoważonego, przy wykorzystaniu między innymi metodologii LEED, BREEM i Cradle-to-Cradle.
- Zaprezentowano wyniki analizy działania w budynkach pasywnych układu wentylacji mechanicznej z gruntowym wymiennikiem ciepła.
- Zaproponowano energooszczędne rozwiązania systemów ogrzewania podczerwonego m.in. w obiektach przemysłowych, bazujące na wynikach badań pola temperatury strefy ekspozycji przy zastosowaniu obrotowych promienników podczerwieni.
Uczestnicy konferencji gościli również na sesji wyjazdowej w zakładzie produkcyjnym Firm YAWAL S.A. i FINAL S.A. w Dąbrowie Górniczej. Zaprezentowane zostały tam m.in. innowacyjne, energooszczędne rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w systemach YAWAL System i YAWAL Solar oraz wybrane etapy procesu produkcyjnego.
Omawiane podczas tej sesji systemy architektoniczne wykorzystujące różnorodne rozwiązania ograniczające straty ciepła i sprzyjające pozyskiwaniu energii odnawialnej, świetnie wpisały się w tematykę konferencji, ukierunkowaną na propagowanie energooszczędnych i energoaktywnych rozwiązań dla budownictwa. Szczególne zainteresowanie uczestników konferencji zwróciły opracowane przez Firmę YAWAL S.A. energooszczędne systemy okienno-drzwiowe, rozwiązania elewacyjne, w tym z przeziernymi systemami fotowoltaicznymi oraz kompleksowe rozwiązania systemów wykorzystujących panele fotowoltaiczne proponowane dla energetyki prosumenckiej. Uczestnicy zapoznali się także z możliwościami współpracy i rozwoju w ramach Polskiego Klasta Aluminium.
Konferencji towarzyszyła wystawa producentów oferujących swoje wyrobów dla budownictwa: Guardian, Rheinzink, Schöck, Termoorganika.
Uczestnicy konferencji w ramach wydarzeń towarzyszących wysłuchali niezwykle energetyzującego koncertu „Gorąca Afryka” w wykonaniu chóru Filharmonii Częstochowskiej i towarzyszących mu artystom.
Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter! |