Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Migawki z Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2015

Redakcja RI  |  04.03.2015
Fot. W. Joniec

Zakończyło się święto branży wentylacyjnej - co przyniosły tegoroczne targi i wystawa Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja?

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia swoje produkty prezentowało ponad 150 wystawców. Około 50 produktów zgłoszono do konkursu na Najciekawszy Produkt 2015. W konkursie wygrali:

 W ramach Areny Technologii można było porównać kilkadziesiąt porduktów z segmentu wentylatorów dachowych i klimatyzatorów.

Zobacz zdjęcia z wystawy >>

W ciągu dwóch dni trwania targów odbyło się także około 60 seminariów i wykładów. Wykłady podzielone były na bloki tematyczne:

 1. Nowe przepisy, normy. W ramach tej sesji omówiono wymagania dla urządzeń techniki wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wynikające z wdrażania dyrektywy ErP oraz zagadnienie etykiet energetycznych dla systemów wentylacji mieszkań. Ciekawym omówieniem okazało się to, dotyczące badania strumienia objętości powietrza w przewodach wentylacyjnych wg najnowszych norm oraz systemów oceny energetycznej budynków, w świetle ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków oraz jej aktów wykonawczych
 2. Symulacje komputerowe – wspomaganie projektowania klimatyzacji komfortu. W tym bloku tematycznym omawiówiono konieczność integracji systemów obliczeniowych dotyczących rozdziału powietrza czy obliczenia zapotrzebowanie na energię. Poruszono także temat wpływu zakresu swobodnych zmian parametrów mikroklimatu na zapotrzebowanie na energię przez różne systemy klimatyzacji komfortu oraz możliwości zapewnienia komfortu cieplnego bez konieczności chłodzenia aktywnego. Tematem rozważań w tym bloku tematycznym była także wynikowa wartość wilgotności powietrza w pomieszczeniach oraz wyniki symulacji dla różnych systemów rozdziału powietrza. Dodatkowo rozmawiano o szczegółowym modelowaniu klimatu pomieszczeń a także projektowaniu zintegrowanym BIM jako narzędziu poszukiwania kompromisu między komfortem a energią.

  Jedno z ciekawszych omówień w tym bloku skupione była na wykorzystaniu symulacji przepływów powietrza przy projektowaniu budynku - prezentowano oprogramowanie, które pozwala na wykonanie symulacji pracy poszczególnych instalacji w budynku. Całościowe modelowanie budynku, jak wynikało z kolejnych dyskusji, jest możliwe przy wykorzystaniu narzędzi BIM, jednak praca na tym oprogramowaniu ma sens tylko wtedy, gdy wprowadzane są parametry projektowe oraz eksploatacyjne poszczegolnych systemów.
 3. Wentylacja naturalna w budownictwie mieszkaniowym. Podczas tej sesji omawiano uszkodzenia i sposoby renowacji przewodów kominowych oraz przyczyny nieprawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej. Poruszono także tematykę kominków w budownictwie mieszkaniowym oraz wymagania dot. wentylacji w pomieszczeniach z urządzeniami grzewczymi.
 4. Klimatyzacja i chłodzenie - projektowanie. Podczas tej sesji rozważano możliwości i ograniczenia w projektowaniu efektywnych urządzeń chłodniczych dla układów klimatyzacji. Ciekawą propozycją spośród prezentowanych w tym bloku rozwiązań okazał się najnowszy program FluidDesk: Hydronicpack, który pozwala na projektowanie instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych w jednym pliku.
 5. Wentylacja pożarowa. W ramach tego bloku omówiono wiele zagadnień dotyczących ochrony pożarowej w budynkach, a wśród nich
  - Zasady certyfikacji i wprowadzania do obrotu elementów systemu wentylacji pożarowej
  - Rolę badań fizykalnych i numerycznych w projektowaniu skutecznego systemu wentylacji strumieniowej
  - Wentylację pożarową budynków nietypowych (zabytkowych, o zróżnicowanej architekturze)
  - Wentylację pożarową i zagrożenia LPG
  - Wykorzystanie symulacji CFD do oceny skuteczności systemu oddymiania
  - Oddymianie wydzielonych na potrzeby najemcy przestrzeni w istniejących obiektach produkcyjno-magazynowych
  - Efektywność systemów kontroli dymu w zapewnieniu bezpieczeństwa osób ewakuowanych na dojściach ewakuacyjnych i w garażach zamkniętych.
 6. Technika w świetle przepisów i praktyki. Podczas sesji omówiono wymagania w zakresie efektywności energetycznej dla systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w świetle przepisów europejskich oraz temat rekuperacji w kontekście przepisów technicznych.
 7. Klimatyzacja. Ten blok tematyczny pozwolił na omówienie instalacji klimatyzacyjnych w kontekście certyfikacji energetycznej budynków, wg standardów LEED i BREEAM oraz dokonać analizy efektywności energetycznej odzysku ciepła w systemach wentylacji i klimatyzacji w kontekście problemów eksploatacyjnych. Poruszono także temat zagrożeń mikrobiologicznych w systemach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych.
 8. Pompy ciepła. Podczas sesji omówiono rynek pomp ciepła w Polsce a także techniczne, ekonomiczne, ekologiczne i społeczne przesłanki stosowania tej technologii. Przedstawiono także dostępne rozwiązania techniczne, zastosowanie pomp ciepła w ogrzewaniu, wentylacji i chłodzeniu, dobór urządzeń (określanie współczynnika COP, zużycie energii). Jednym z ciekawszych tematów tej sesji był ten poświęcony możliwości i efektom wykorzystania pomp ciepła w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Podczas Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2015 przeprowadzono także Warsztaty Chłodnicze oraz Warsztaty Projektanta.

materiały: KR, WJ

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl