Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Konferencja Bezpieczeństwo Pożarowe. Relacja

Redakcja RI  |  30.12.2014

VIII Konferencję Międzynarodową Bezpieczeństwo Pożarowe
Obiektów Budowlanych zorganizowano 4–6 listopada
2014 r. w Józefowie k. Warszawy. Zaprezentowano w jej trakcie najnowsze
osiągnięcia i tendencje w rozwoju technologii materiałów budowlanych
i technicznych zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Dużo uwagi poświęcono też zagadnieniom formalno-prawnym bezpieczeństwa pożarowego oraz wentylacji pożarowej i ewakuacji. Trzydniowe obrady prowadzone były w ramach siedmiu sesji tematycznych, paneli ekspertów i sesji posterowej – zaprezentowano na nich kilkadziesiąt prac. W obradach brali udział liczni goście i prelegenci z zagranicy, m.in. z Michigan State University, Technische Universität Darmstadt, University of Central Lancashire, Institution of Fire Engineers, National University of Public Service Budapest.

W referacie otwierającym konferencję Marian Abramowicz i Robert Kowalski wskazywali na znaczenie oraz powiązania między projektantem konstrukcji obiektu i rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. W sesji dotyczącej podstaw formalno-prawnych bezpieczeństwa pożarowego zaprezentowano kilka referatów, w których poruszono szerokie spektrum zagadnień – począwszy od nowych wymagań warunków technicznych po regulacje dotyczące ewakuacji osób niepełnosprawnych.

W problematykę wentylacji pożarowej i ewakuacji wprowadzili zebranych Bogdan Mizieliński i Marek Konecki. O błędach projektowych i wykonawczych popełnianych w wentylacji pożarowej garaży mówili Grzegorz Krajowski i Wojciech Węgrzyński, zaprezentowali także pracę pt. Dobór modeli oraz warunków brzegowych a wynik analizy numerycznej rozprzestrzeniania się dymu i ciepła.

Próby odbiorowe systemów oddymiania z wykorzystaniem pomiaru zasięgu widzialności omówili Paweł Wróbel, Łukasz Ostapiuk i Paweł Sałek. W ramach sesji Techniczne systemy zabezpieczeń zaprezentowano m.in. ciekawe zależności pomiędzy stałymi urządzeniami gaśniczymi gazowymi a czasem użytkowania pomieszczeń (Waldemar Wnęk, Sylwia Boroń, Łukasz Kuziora) i kierunki rozwoju modeli wyznaczania czasu retencji gazów gaśniczych (Przemysław Kubica).

W sesji poświęconej wyrobom budowlanym w warunkach pożarowych poruszono m.in. zagadnienia wpływu prędkości nagrzewania i poziomu naprężeń na parametry krytyczne stali oraz techniki termowizyjne wspomagające działania ratowniczo-gaśnicze w budynkach.

Z kolei w sesji dotyczącej elementów i konstrukcji  budowlanych w warunkach pożarowych zaprezentowano m.in. prace na temat prawidłowego odbioru wybranych oddzieleń przeciwpożarowych oraz wymagania i metody badań ogniowych płyt warstwowych. W sesji Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego omówiono innowacyjne strategie poprawy odporności ogniowej konstrukcji betonowych, reakcję przekrojów elementów żelbetowych w warunkach pożarowych oraz analizy numeryczne stateczności konstrukcji stalowej podczas pożaru. Były to najważniejsze referaty z punktu widzenia branży wentylacji pożarowej i stałych urządzeń gaśniczych. Ich duża liczba oraz szeroki zakres konferencji nie pozwalają wymienić wszystkich zaprezentowanych prac.

Wystąpienia te były wzbogacone o rozwiązania zaprezentowane przez firmy: Agis, Bosch, Hilti, Knauf, Małkowski-Martech, Mercor, Polon Alfa, Promat, Prometgas, Pruszyński, Saint -Gobain Construction, Smay i Technokabel.

Konferencję zorganizowała Szkoła Główna Służby Pożarniczej we  współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, ITB, SIiTP oraz SIBP.

wj

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl