Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Poradnik inwestora od PORT PC

Redakcja RI  |  25.03.2015
Inwestycja w gruntowe pompy ciepła - krok po kroku
Inwestycja w gruntowe pompy ciepła - krok po kroku

PORT PC wydała broszurę "Poradnik inwestora, Energia geotermalna i pompy ciepła – Informacje i porady dla początkujących" dla której pierwowzorem była publikacja niemieckiego stowarzyszenia pomp ciepła BWP.

Każdy posiadacz domu wcześniej czy później zostaje postawiony przed wyborem systemu ogrzewania. Coraz częściej z uwagi na pośpiech i wygodę inwestorzy decydują się na rozwiązania, których obsługa ograniczona jest do minimum.

Poradnik inwestora, Energia geotermalna i pompy ciepła – Informacje i porady dla początkującychWielu z nich w tej sytuacji decyduje się na kotły gazowe, uzależniając sezonowe koszty ogrzewania od wahań cen gazu na rynku. Tymczasem te same oczekiwania w wielu przypadkach mogłyby spełnić pompy ciepła, które zwłaszcza w odniesieniu do budynków nowych mogą zapewnić ich wysoką klasę energooszczędności.

Pobierz poradnik inwestora >>

Pompy ciepła zdominowały już rynki grzewcze naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce świadomość na temat korzyści oraz technicznych i praktycznych uwarunkowań tej technologii grzewczej wciąż jeszcze jest bardzo mała.

Z myślą o jej podniesieniu Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wydała broszurę "Poradnik inwestora, Energia geotermalna i pompy ciepła – Informacje i porady dla początkujących" dla której pierwowzorem była publikacja niemieckiego stowarzyszenia pomp ciepła BWP.

Poradnik skierowany jest do osób zainteresowanych nabyciem gruntowej pompy ciepła, czytelnik znajdzie w nim podstawową wiedzę na temat geotermii płytkiej oraz ważne informacja na tematy związane z projektem, pozwoleniami i ubezpieczeniem instalacji.

Broszura zawiera rzetelne informacje i pomaga w podjęciu decyzji o wyborze systemu ogrzewania, jest pomocna również na etapie planowania i realizacji inwestycji.

W przewodniku, w prosty i przejrzysty sposób, wyjaśniono zasadę działania gruntowych pomp ciepła i wpływ właściwości gruntu oraz parametrów eksploatacyjnych na wartość wskaźników energetycznych instalacji z pompami ciepła. Ponadto podano informacje dotyczące kosztów i dofinansowania z pompami ciepła, a także wymaganych pozwoleń i certyfikatów. Kilka interesujących odpowiedzi na często pojawiające się pytania dotyczące instalacji z pompami ciepła znajdzie Czytelnik w „Liście kontrolnej” stanowiącej rozdział przewodnika. - dr inż. Marian Rubik, Przewodniczącego KT 319 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Ciepłownictwa i Ogrzewnictwa

Poradnik inwestora jest pierwszym tego typu opracowaniem wydanym przez PORT PC. W planach stowarzyszenia są już kolejne cztery  poradniki o pompach ciepła (dotyczące ograniczenia głośności pomp ciepła, pomp ciepła do c.w.u., współpracy pomp ciepła z fotowoltaiką oraz poradnik pompy ciepła hybrydowe).

materiały: PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl