Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ile kosztuje produkcja ciepła z OZE? Relacja z konferencji

 PORT PC  |  26.03.2015

"Odnawialne ciepło. Czy to się opłaca? Metodyka obliczania kosztów produkcji ciepła z OZE" - pod takim hasłem 27 lutego br. w siedzibie Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) odbyło się seminarium na temat produkcji ciepła i chłodu z odnawialnych źródeł energii.

Spotkanie miało na celu szczegółowe zdefiniowanie całkowitych kosztów produkcji energii z tych źródeł dla potrzeb wprowadzenia jednolitej metodyki obliczeń.

Podczas seminarium prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) Paweł Lachman przedstawił i zaproponował do stosowania jako krajowy standard metodykę opartą na niemieckich wytycznych VDI 2067 cz.1.

Prezentacja spotkała się z pełną akceptacją zainteresowanych stron. Zgodnie z niemieckimi standardami VDI 2067 na całkowite koszty roczne instalacji składają się koszty kapitałowe (gdzie zakłada się inwestycje na kredyt), koszty zużycia energii oraz koszty konserwacji (czyli napraw i przeglądów).  

Zdaniem dr inż. Ryszarda Wnuka, doradcy zarządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii KAPE: Głównym celem projektu o akronimie FROnT (Fair RHC – Renewable Heating/Cooling - Options & Trade), realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, z udziałem Krajowej Agencji Poszanowania Energii, w ramach programu Komisji Europejskiej "Inteligentna Energia dla Europy" jest promocja i wsparcie produkcji ciepła i chłodu z odnawialnych źródeł energii (OŹE).

Zostaną ocenione istniejące oraz innowacyjne mechanizmy wsparcia produkcji ciepła i chłodu, a na podstawie ich efektywności i analizy kosztów oraz korzyści, przygotowane rekomendacje dla rozwoju wytwarzania ciepła z OŹE. Jednym z kluczowych elementów projektu jest wypracowanie zharmonizowanej metodyki obliczania kosztów produkcji ciepła/chłodu z wykorzystaniem OŹE.

Analizowane są kluczowe parametry metodyki jw., a po konsultacjach z interesariuszami, stanowić będą podstawę do zalecanej, uzgodnionej metodyki obliczania kosztów. Przyjęta metodyka umożliwi porównanie kosztów produkcji ciepła w poszczególnych technologiach OŹE, a również odniesienie do kosztów systemów konwencjonalnych.

Analiza ekonomiczna instalacji oparta na wytycznych VDI 2067 jest już stosowana w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Jak twierdzi dr inż. Marek Miara, członek zarządu PORT PC "od momentu powstania wytycznej VDI 2067, ponad 55 lat temu, służy ona skutecznie w celu zidentyfikowania najbardziej korzystnego, pod względem ekonomicznym, rozwiązania technicznego dla konkretnego budynku. Wytyczna VDI 2067 umożliwia ocenę oraz porównanie różnych konceptów i rozwiązań z zakresu domowych urządzeń grzewczych, chłodniczych oraz sanitarnych. Metoda, na której opiera się wytyczna, uwzględnia wszystkie typy kosztów, powstających zarówno przy zakupie danej instalacji jak i przy jej eksploatacji. Dzięki temu możliwe jest całościowe i obiektywne porównanie różnych rozwiązań i podjęcie decyzji najlepszej ekonomicznie."              

W konferencji głos zabrali przedstawiciele: Ministerstwa Gospodarki, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, a także stowarzyszeń branżowych: Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), Polskiego Towarzystwa Biomasy (POLBIOM). Społeczeństwo akademickie reprezentowane było przez przedstawicieli Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej oraz Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

materiały: PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl