Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ile kosztuje produkcja ciepła z OZE? Relacja z konferencji

 PORT PC  |  26.03.2015

"Odnawialne ciepło. Czy to się opłaca? Metodyka obliczania kosztów produkcji ciepła z OZE" - pod takim hasłem 27 lutego br. w siedzibie Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) odbyło się seminarium na temat produkcji ciepła i chłodu z odnawialnych źródeł energii.

Spotkanie miało na celu szczegółowe zdefiniowanie całkowitych kosztów produkcji energii z tych źródeł dla potrzeb wprowadzenia jednolitej metodyki obliczeń.

Podczas seminarium prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) Paweł Lachman przedstawił i zaproponował do stosowania jako krajowy standard metodykę opartą na niemieckich wytycznych VDI 2067 cz.1.

Prezentacja spotkała się z pełną akceptacją zainteresowanych stron. Zgodnie z niemieckimi standardami VDI 2067 na całkowite koszty roczne instalacji składają się koszty kapitałowe (gdzie zakłada się inwestycje na kredyt), koszty zużycia energii oraz koszty konserwacji (czyli napraw i przeglądów).  

Zdaniem dr inż. Ryszarda Wnuka, doradcy zarządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii KAPE: Głównym celem projektu o akronimie FROnT (Fair RHC – Renewable Heating/Cooling - Options & Trade), realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, z udziałem Krajowej Agencji Poszanowania Energii, w ramach programu Komisji Europejskiej "Inteligentna Energia dla Europy" jest promocja i wsparcie produkcji ciepła i chłodu z odnawialnych źródeł energii (OŹE).

Zostaną ocenione istniejące oraz innowacyjne mechanizmy wsparcia produkcji ciepła i chłodu, a na podstawie ich efektywności i analizy kosztów oraz korzyści, przygotowane rekomendacje dla rozwoju wytwarzania ciepła z OŹE. Jednym z kluczowych elementów projektu jest wypracowanie zharmonizowanej metodyki obliczania kosztów produkcji ciepła/chłodu z wykorzystaniem OŹE.

Analizowane są kluczowe parametry metodyki jw., a po konsultacjach z interesariuszami, stanowić będą podstawę do zalecanej, uzgodnionej metodyki obliczania kosztów. Przyjęta metodyka umożliwi porównanie kosztów produkcji ciepła w poszczególnych technologiach OŹE, a również odniesienie do kosztów systemów konwencjonalnych.

Analiza ekonomiczna instalacji oparta na wytycznych VDI 2067 jest już stosowana w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Jak twierdzi dr inż. Marek Miara, członek zarządu PORT PC "od momentu powstania wytycznej VDI 2067, ponad 55 lat temu, służy ona skutecznie w celu zidentyfikowania najbardziej korzystnego, pod względem ekonomicznym, rozwiązania technicznego dla konkretnego budynku. Wytyczna VDI 2067 umożliwia ocenę oraz porównanie różnych konceptów i rozwiązań z zakresu domowych urządzeń grzewczych, chłodniczych oraz sanitarnych. Metoda, na której opiera się wytyczna, uwzględnia wszystkie typy kosztów, powstających zarówno przy zakupie danej instalacji jak i przy jej eksploatacji. Dzięki temu możliwe jest całościowe i obiektywne porównanie różnych rozwiązań i podjęcie decyzji najlepszej ekonomicznie."              

W konferencji głos zabrali przedstawiciele: Ministerstwa Gospodarki, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, a także stowarzyszeń branżowych: Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), Polskiego Towarzystwa Biomasy (POLBIOM). Społeczeństwo akademickie reprezentowane było przez przedstawicieli Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej oraz Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

materiały: PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl