Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Instalacje basenowe 2015. Relacja

Redakcja RI  |  26.03.2015
Na zdjęciu: prof. dr hab. inż. Janusz Jeżowiecki, dr inż. Andrzej Kolaszewski, dr hab. inż. Sabina Kuc, prof. dr hab. inż. Karol Kuś, dr inż. Florian Piechurski, dr inż. Bożenna Toczyłowska, dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot, Zbigniew Wnukowicz
Na zdjęciu: prof. dr hab. inż. Janusz Jeżowiecki, dr inż. Andrzej Kolaszewski, dr hab. inż. Sabina Kuc, prof. dr hab. inż. Karol Kuś, dr inż. Florian Piechurski, dr inż. Bożenna Toczyłowska, dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot, Zbigniew Wnukowicz
RI

25 marca w Zakopanem rozpoczęło się X Sympozjum Naukowo-Techniczne "Instalacje basenowe - projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja, finansowanie". Spotkanie to organizuje co 2 lata Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiejw Gliwicach.

W pierwszym dniu konferencji dyskutowano o zagadnieniach związanych z architekturą i konieczności zapewnienia odpowiednich pomieszczeń technicznych. Wskazywano na rozbieżności między danymi podawanymi w literaturze a praktyką w obiektach realizowanych.

Drugiego dnia uwaga uczestników skoncentrowała się na zagadnieniach eksploatacyjnych - kosztach energii. Zbigniew Wnukowicz (Elbas) podkreślał, że redukcja zużycia energii jest dla krytych pływalni koniecznością. Ponadto zmieniające się przepisy wprowadzają coraz wyższe wymagania dla wentylacji, przegród i urządzeń.

Zobacz też: Międzynarodowy Kongres PROCLIMATE 2015. Relacja

Wskazywał na przyczyny dużej energochłonności pływalni i sposoby radzenia sobie z nią w praktyce. Wiele inwestycji w energooszczędność zwraca się w szybkim czasie. Ogromną rolę odgrywają przy tym nie tylko centrale i wymienniki, ale też pompy ciepła.

Ponadto, aby uzyskać wiedzę o potencjale oszczędności i późniejszych korzyściach, konieczne jest pełne opomiarowanie - praktycznie każdego urządzenia.

Kolejny aspekt oszczędzania to komfort wilgotności i temperatury - nie może on być podyktowany wyłącznie odczuciami obsługi, a ma być głównie wypadkową komfortu klientów oraz kosztów eksploatacji. Obniżanie wilgotności jest bowiem energochłonne i tym samym kosztowne.

Andrzej Kolaszewski (Menerga) zaprezentował basen w budynku o standardzie pasywnym. Wymagało to nowatorskiego podejścia do budowy przegród, ale też wentylacji - zaprojektowane specjalnie dla tego obiektu centrale odzyskują ponad 90% ciepła. Zastosowano w nich specjalne konstrukcje wymienników i pompy ciepła.

Przeczytaj: INSTALACJE BASENOWE 2015 - program ramowy, tematy referatów

Całość instalacji i urządzeń oraz parametrów powietrza i wody opomiarowano, dzięki czemu system na bieżąco koryguje parametry, tak aby eksploatacja była jak najtańsza przy zapewnieniu komfortu użytkownikom.

Kolejne wystąpienia dotyczyły parametrów powietrza i potencjału oszczędzania energii wydatkowanej na jego podgrzewanie i osuszanie. Prezentowane były także analizy numeryczne.

Podczas seminarium za wieloletni wkład w propagowanie wiedzy nt. instalacji basenowych wyróżniono: prof. dr hab. inż. Janusza Jeżowieckiego (Politechnika Wrocławska), dr. inż. Andrzeja Kolaszewskiego (Menerga Polska), dr hab. inż. Sabinę Kuc (Politechnika Krakowska), prof. dr. hab. inż. Karola Kusia (Politechnika Śląska), dr. inż. Floriana Piechurskiego (Politechnika Śląska), dr inż. Bożennę Toczyłowską, dr inż. Joannę Wyczarską-Kokot (Politechnika Śląska) oraz Zbigniewa Wnukowicza (Elbas).

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Zamów nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl