Instalacje wod-kan - relacja z konferencji w Dębem

Konferencja w Dębem
Konferencja w Dębem
WJ

W dniach 14 i 15 maja 2015 r. odbyła się w Dębem k/Warszawy VI Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja". Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Ferro oraz Wydawnictwem Seidel-Przywecki. Celem konferencji była prezentacja i ocena krajowych i zagranicznych rozwiązań, osiągnięć i doświadczeń w dziedzinie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.

Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia projektowania, wykonawstwa i eksploatacji wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych oraz urządzeń i elementów współpracujących z tymi instalacjami w obrębie posesji.

W trakcie dwudniowych obrad wygłoszono ogółem 27 referatów w pięciu sesjach tematycznych dot.: jakości wody w instalacjach, zużycia wody, aspektów hydraulicznych i konstrukcyjnych oraz energetycznych w instalacjach wod-kan a także odprowadzania ścieków. 

W imieniu Komitetu Naukowego obrady otworzył prof. dr hab. inż. Zbigniew Heidrich. Podziękował za współpracę i pomoc przy organizacji konferencji sponsorom konferencji, którymi w tym roku były firmy: Ferro, Geberit, Watts Industries Polska, Hydro-Vacuum, Honeywell oraz Itron Polska.

W trakcie obrad konferencji ożywioną dyskusję wywołała problematyka ścieków szarych, a szczególnie możliwość ich powtórnego wykorzystywania po podczyszczeniu, np. do spłukiwania toalet. Zalety i wady przedstawionych rozwiązań prezentowali: mgr inż. Lech Iwaniuk, mgr inż. Tomasz Fabisiewicz z firmy Geberit oraz mgr inż. Maciej Podraza z firmy Ferro.

Czytaj więcej >> Projektowanie instalacji do powtórnego wykorzystania ścieków szarych w budynkach

Znaczącym wątkiem poruszonym w czasie obrad przez dr inż. Edytę Dudkiewicz z Politechniki Wrocławskiej były instalacje balneotechniczne: odprowadzanie ścieków po zabiegach borowinowych a także możliwości odzysku ciepła ze ścieków w zakładach przyrodoleczniczych. W wielu wypowiedziach przewijała się problematyka zmiany składu ścieków odprowadzanych z terenów zabudowy mieszkalnej spowodowana zjawiskiem oszczędzania wody przez mieszkańców.

Zmniejszenie zużycia wody jest także przyczyną występowania wtórnego zanieczyszczenia wody w układach dystrybucji wody (mgr inż. Adam Hofman z Politechniki Łódzkiej, mgr inż. Jacek Ragus z firmy Watts Industries). Prof. Jan Bagieński z Politechniki Poznańskiej przedstawił w ciekawy sposób przegląd rozwoju lokalnych pompowni wodociągowych i kanalizacyjnych w okresie ostatnich 25 lat.

W czasie obrad zaprezentowano także aspekty instalacji przeciwpożarowych: dr Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej przedstawił analizę ekonomiczną rozwiązań instalacji przeciwpożarowych w budynkach wysokich, a dr inż. Agnieszka Malesińska (PW) zapoznała uczestników konferencji ze szczegółami stosowania różnych wzorów do określania prędkości przepływu i strat ciśnienia w instalacjach przeciwpożarowych.

Czytaj o tym jak zmniejszyć straty wody w instalacji >> Sposoby zmniejszania strat wody

Istotny aspekt obliczeń hydraulicznych instalacji wodociągowych i doboru średnic zaprezentował prof. Władysław Szaflik z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego. Profesor porównał różne wzory do określania przepływów obliczeniowych zamieszczonych w różnych normach krajowych i zagranicznych i sformułował propozycję nowelizacji metodyki obliczeniowej do stosowania dla projektantów instalacji.Tematyka zużycia wody cyklicznie pojawia się w kolejnych edycjach konferencji. W tym roku referaty na ten temat zaprezentowali dr inż. Florian Piechurski (PŚl) oraz zespół prof. Beaty Kowalskiej z Politechniki Lubelskiej.

Drugi dzień obrad został poświęcony tematyce jakości wody. Dr Renata Matuszewska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz dr inż. Bożenna Toczyłowska zaprezentowały referaty poświęcone zwalczaniu bakterii Legionella w wodzie wodociągowej. Prof. Andrzej Eymontt z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego wraz z zespołem przedstawił obiecujące wyniki badań mikrobiologicznych nad wykorzystaniem fagów w biologicznej technologii uzdatniania wody. Badania skuteczności dezynfekcji wody przy pomocy promieniowania UV przedstawił zespół z Politechniki Lubelskiej (dr Agnieszka Rożej, prof. dr hab. inż. Dariusz Kowalski, prof. dr hab. inż. Beata Kowalska).

Dr inż. Agnieszka Szuster-Janiaczyk z Politechniki Poznańskiej przedstawiła poglądowy referat poświęcony aspektom prawnym kontroli dopuszczalnych stężeń ołowiu i miedzi w wodzie przeznaczonej do picia, a dr Maciej Szczotko z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zapoznał zebranych uczestników z wdrażaniem metody oceny podatności różnych materiałów instalacyjnych na powstawanie biofilmu. Obrady konferencji podsumował prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski (PW) reprezentujący Komitet Naukowy. Podziękował autorom za wygłoszone referaty a wszystkim uczestnikom konferencji za cenne uwagi i gorące dyskusje w trakcie trwania obrad.

W trakcie trwania konferencji sformułowano kilka istotnych wniosków dotyczących dalszych prac w zakresie problematyki instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych:

  • konieczność nowelizacji metodyki określania przepływu obliczeniowego do wymiarowania przewodów w instalacjach wodociągowych wody zimnej i ciepłej,
  • ustalenie pojęć terminologicznych związanych z powtórnym wykorzystaniem ścieków szarych,
  • określenie niezbędnych, minimalnych wymagań jakościowych podczyszczania ścieków szarych przy gospodarczym ich wykorzystywaniu,
  • rozszerzenie tematyki konferencji o problematykę związaną z doborem przydomowych oczyszczalni ścieków oraz ich eksploatacji,
  • rozszerzenie tematyki konferencji o instalacje balneotechniczne stosowane w zakładach przyrodoleczniczych. 

Następna konferencja za dwa lata.

dr inż. Jarosław Chudzicki, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl