Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Konsument – Prosument – Smartsument w Mieście Przyszłości

Redakcja RI  |  26.05.2015
Inteligencja w energetyce
Inteligencja w energetyce
freeimages.com

Sektor usług użyteczności publicznej w Polsce czekają przełomowe zmiany, które ułatwią tworzenie inteligentnych miast i mogą wykreować zupełnie nowy typ konsumenta - smartsumenta. Rośnie także liczba innowacyjnych rozwiązań w energetyce i ciepłownictwie. Oto wnioski z konferencji pt. "Konsument – Prosument – Smartsument w Mieście Przyszłości" zorganizowanej przez Fortum, Instytut Sobieskiego i Puls Biznesu.

Według uczestników debaty polski konsument energii elektrycznej i ciepła nie jest dziś skłonny do wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w zakresie usług użyteczności publicznej. Wynika to zarówno z uwarunkowań systemowych i regulacyjnych, jak i poziomu jego świadomości.

Tymczasem według ekspertów innowacje umożliwiają bardziej świadome korzystanie z mediów, w tym z energii elektrycznej oraz ciepła. Idą za tym korzyści zarówno materialne i środowiskowe zarówno dostawcom, jak i odbiorcom usług.

Dobrym przykładem jest aplikacja Fortum Fiksu, dostępna komercyjnie w Finlandii, będąca ciekawą propozycją dla właścicieli domów jednorodzinnych, w tym domów letniskowych. Program zapewnia możliwość kontroli zużycia energii elektrycznej oraz ciepła na odległość. Według specjalistów wykorzystanie go pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania o 15% w skali roku.

Innowację stanowią również rozwiązania sieciowe, takie jak sieci ciepłownicze, które mogą być na bieżąco modyfikowane i usprawniane. Za przykład stanowią rozwiązania z  krajow nordyckich, gdzie funkcjonują tzw. otwarte sieci ciepłownicze umożliwiające odbiorcom sprzedaż nadwyżek ciepła do sieci.
Jedną z nich jest obsługiwana przez Fortum największa sieć tego typu zlokalizowana w Sztokholmie.

Piotr Górnik, Dyrektor ds. Produkcji i Dystrybucji Fortum upatruje szanse dla ciepłownictwa w inteligentnym opamiorawaniu:

Stosunkowo wysoka liczba mieszkań podłączonych do sieci ciepłowniczej i duży udział dni grzewczych w roku czynią z Polski największego po Niemczech konsumenta ciepła sieciowego w Europie. Rozbudowana sieć może łatwo posłużyć do wprowadzania innowacji. Inwestując w inteligentne opomiarowanie oraz usprawniając zarządzanie i kontrolę przepływów w istniejącej infrastrukturze, możemy nie tylko poszerzyć ofertę oraz zwiększyć niezawodność świadczonych usług, ale również przyczynić się do ograniczenia szkodliwych emisji.
Firmy działające na rynku usług użyteczności publicznej coraz częściej poszukują innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nie tylko na rozszerzenie oferty dla klientów, ale umożliwią również bardziej efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Dobrym przykładem jest prowadzony przez nas projekt badawczy poświęcony innowacyjnej metodzie produkcji chłodu z ciepła sieciowego. W jego ramach testowana jest instalacja adsorpcyjna, która może w przyszłości posłużyć do zasilania systemów klimatyzacyjnych schładzających powietrze

Czytaj więcej o inteligentnym opomiarowaniu >> Smart metering ciepła

Według autorów raportu "Smartsument – nowoczesny konsument w inteligentnych miastach przyszłości" świadomość przeciętnego Polaka w zakresie wykorzystania energii w gospodarstwie domowym jest wciąż niska, co jest niekorzystne dla tempa zmian systemowych.

Podmioty, które już dziś wdrażają nowatorskie rozwiązania w zakresie korzystania z energii elektrycznej, ciepła czy gospodarki odpadami, mogą wkrótce zyskać znaczną przewagę konkurencyjną.

Według ekspertów stopniowe wprowadzanie innowacji w energetyce i ciepłownictwie przyczyni się do powstania i rozwoju inteligentnych miast.

Widać to między innymi na przykładzie rozwijanego przy udziale Fortum bezemisyjnego osiedla Stockholm Royal Seaport w Szwecji, gdzie tego typu inicjatywy są już podejmowane.

mat. Fortum

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl