Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Niemcy: inteligentne miasto w Zagłębiu Ruhry

Redakcja RI  |  22.06.2015
Smart City
Smart City
fot. Pixabay

W ramach inicjatywy „Innowacyjne Miasto w Zagłębiu Ruhry”, w Bottrop (Niemcy) przy współudziale RWE, powstał modelowy projekt smart city, możliwy do wykorzystania w celu rewitalizacji miast i regionów poprzemysłowych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych typowy dom z lat 60’ stał się obiektem plusenergetycznym. 

Bottrop jest miastem, w którym historycznie dominował przemysł i górnictwo. Zmiany gospodarcze spowodowane globalizacją, w połączeniu z zaostrzającymi się wymogami polityki środowiskowej, skłoniły miasta z Zagłębia Ruhry do poszukiwania nowych sposobów na przyciągnięcie inwestycji.

W tym celu, w 2010 roku, powstała Grupa Inicjatywna, czyli konsorcjum  skupiające ponad 70 wiodących spółek. W ramach projektu „Miasto Innowacji w Zagłębiu Ruhry” konsorcjum wyłoniło Bottrop, jako miasto pilotażowe, w którym zrealizowany zostanie projekt kompleksowego rozwoju obszarów miejskich. Od 2010 roku, Bottrop zainicjowało ponad 200 projektów rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Obecnie miasto stanowi model, według którego zmodernizowany może zostać nie tylko region Zagłębia Ruhry, ale także inne miasta przemysłowe na świecie.

Czytaj także >> Warszawa: pierwsze osiedle z certyfikatem BREEAM

Projekt koncentruje się na obszarach:

 • mieszkanie,
 • praca,
 • energia,
 • mobilność,
 • miasto.

RWE, zrealizowała inicjatywę „Dom Przyszłości RWE”, który stał się wizytówką Bottrop. Ma on na celu pokazanie, że kilkudziesięcioletnie domy mogą zostać z powodzeniem zmodernizowane tak aby produkować więcej energii niż zużywać.

Modernizacja

Wykorzystanie sytemów:

 • RWE SmartHome -  umożliwia m.in. bieżące sterowanie urządzeniami elektrycznymi i ogrzewaniem domu a także monitoring wykorzystania energii fotowoltaicznej. Pomaga zwiększyć efektywność energetyczną oraz zmniejszyć emisję CO2. Wszystko to dzięki powiązaniu fotowoltaiki z systemem magazynowania energii oraz inteligentnemu wykorzystaniu zasobów.
 • RWE Home Power Solar – inteligentny system magazynowania energii, oparty na wysokowydajnych akumulatorach RWE Storage compact oraz RWE Storage vario, który można zintegrować z każdą powszechnie stosowaną instalacją fotowoltaiczną. Dzięki nowej funkcji systemu RWE SmartHome Power Control Solar wykorzystującej cyfrowe liczniki, można w prosty sposób przeanalizować własne zachowania pod kątem zużycia energii elektrycznej oraz zidentyfikować najbardziej energochłonne urządzenia. W ten sposób możliwa jest także kontrola parametrów ogrzewania budynku. Przykładowo, RWE SmartHome Power Control Solar można zaprogramować w taki sposób, żeby przy wystarczającej ilości energii wytwarzanej z instalacji fotowoltaicznej, automatycznie – przy użyciu przełącznika – włączyły się urządzenia elektryczne, np. pralka i suszarka.

Wykonane prace:

 • przebudowa piwnicy,
 • izolacja ścian zewnętrznych i dachu,
 • wstawienie okien z potrójnymi szybami,
 • wymiana całej instalacji elektrycznej,
 • zastosowanie sterowanego systemu wentylacyjnego.

Czytaj także >> Krajowy plan rozwoju ciepła z OZE

Jak to działa?

Energia słoneczna wygenerowana przez panele PV jest przechowywana w baterii znajdującej się w piwnicy do późniejszego wykorzystania, a pompa ciepła ogrzewa dom zimą i chłodzi go latem. Termostaty, czujniki ruchu i czujniki do drzwi i okien minimalizują ryzyko niepotrzebnych strat energii. Przełączniki, oświetlenie, rolety i ogrzewanie mogą być również aktywowane zdalnie przez smartfon.

Dom Przyszłości RWE został także wyposażony w stację ładowania samochodu elektrycznego RWE

Wnioski

 • Aktywny udział podmiotów publicznych i prywatnych, w tym firmy RWE, ma istotne znaczenie dla połączenia zasobów, znalezienia synergii, ale także osiągnięcia akceptacji społecznej.
 • Kluczowe jest aktywne uczestnictwo w nim społeczności lokalnej.
 • Niezbędne jest zaangażowanie partnerów prywatnych oraz instytucji naukowych.

Dzięki inicjatywie „Miasto Innowacji w Zagłębiu Ruhry” RWE ma możliwość zaoferowania Klientom nowych funkcjonalności i usług holistycznych. Udało się także stworzyć uniwersalny model modernizacji miasta w kierunku smart, możliwy do zastosowania w miastach na całym świecie.

mat. RWE

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
 • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl