Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Skuteczny elektrofiltr dla kotłów na paliwa stałe

Redakcja RI  |  01.07.2015  |  1
Elektrofiltr
Elektrofiltr
fot. TECH

Firma TECH, producent sterowników do kotłów na paliwa stałe, zaprojektowała i wykonała urządzenie, która pomoże walczyć z wysoką emisją zanieczyszczeń. Opracowany we współpracy z Politechniką Śląską elektrofiltr, przeznaczony jest do instalacji w domach mieszkalnych, zmniejszać smogu i zanieczyszczeń do atmosfery.

Do tej pory elektrofiltry były wykorzystywane główniew przemyśle. Podobne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym były do tej pory wykorzystywane jedynie w kilku krajach Europy, m.in. Niemczech i Austrii.

Elektrofiltry przeznaczone do instalacji spalania małej mocy, oferowane na krajowym rynku, pochodziły z importu. Teraz podobne, polskie urządzenia będzie można instalować w domach jedno i wielorodzinnych oraz blokach mieszkalnych.

Jak działa elektrofiltr?

Wydzielanie pyłu ze strumienia zapylonych spalin i osadzenie na powierzchni elektrody zbiorczej, ścianek korpusu, zachodzi pod wpływem siły elektrostatycznej. Ziarna pyłu uzyskują ładunek elektrostatyczny w wyniku zderzeń z jonami gazu, których źródłem jest jednoimienne wyładowanie elektryczne (ulot) powstający na elektrodzie ulotowej. Wskutek jonizacji gazu i dalej ziaren pyłu następuje ruch cząstek pyłu w kierunku elektrody osadczej. Skuteczność działania elektrofiltru jest podstawowym parametrem charakteryzującym jego użyteczność. W najprostszych rozwiązaniach skuteczność ta może się wahać w zakresie od 60% do 90% w zależności od rodzaju i jakości źródła emisji.

Czytaj także >> Detektory gazów jako sterowniki wentylacji

Skuteczność urządzenia

Elektrofiltr charakteryzuje się prostą instalacją i nieuciążliwą obsługą. Jego skuteczność wynosi od 50 do nawet 90% wychwytywanych pyłów, które dzięki temu nie są emitowane do środowiska.

Skuteczność urządzenia zależy także od jakości używanego do ogrzewania paliwa i kotła.


Badania nad rozwiązaniem firma TECH prowadziła we współpracy z Politechniką Śląską. To jeden z wielu przykładów współpracy nauki i biznesu, którą wdraża TECH. Wcześniej wspólnie Politechniką Śląską firma opracowała m.in. sterownik do kotłów z funkcją zPID - zaawansowanym algorytmem sterującym pracą kotła, pozwalającym na zwiększenie oszczędności w spalaniu nawet o 20%.

mat. TECH

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(1)
Masertiger | 26.11.2017, 12:34
Witam,

W elektrofiltrach do instalacji grzewczej specjalizuje się firma TECH Sterowniki we współpracy z ekspertami Politechniki Śląskiej. W swojej ofercie posiadają model ST-360, który jest udoskalany od 2009 roku. W tym artykule masz opisane działanie, montaż i zalety tego urządzenia http://www.techsterowniki.pl/blog/10-pytan-o-montaz-elektrofiltrow-domowej-instalacji-grzewczej/
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl