Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Smart Cities

Wizja staje się rzeczywistością w Polsce
Redakcja RI  |  03.07.2015
Smart Cities
Smart Cities
fot. Pixabay

Inteligentne miasta stają się rzeczywistością, również w Polsce. Wskazują na to nie tylko badania naukowców oraz firm, ale również realizowane inwestycje. Do grona tych miast dołączyły Katowice, w których Schneider Electric wraz z partnerami zrealizował dwie nowe inwestycjce - Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Oba obiekty poprzez zastosowane w nich rozwiązania pokazują wdrażanie elementów inteligentnych miast w Polsce.

Smart Cities było koncepcją, o której mówiono już kilka lat temu, jednak dopiero teraz zyskuje ona znaczenie. Według danych z raportu „Miasto Przyszłości” opracowanego przez  ośrodek dialogu i analiz ThinkThank oraz RWE,  14% polskich miast deklaruje, że do tej pory wprowadziło na dużą skalę rozwiązania typu smart. Najmniej, bo zaledwie 17% stanowiły inwestycje w inteligentne systemy budynkowe, a zaledwie 6% w inteligentne systemy zarządzania energią. Z kolei według danych firmy Schneider Electric obecnie budynki generują 40% globalnej konsumpcji energii, a w niedalekiej przyszłości będzie to aż 60%.

Z tego względu konieczne są inwestycje w inteligentne systemy zarządzania energią i automatyki w budynkach, które pozwolą na efektywne wykorzystanie energii i realne oszczędności. Szczególnie ważne jest przy tym zachowanie komfortu i wygody korzystania z nich przez użytkowników.

Czytaj także >> Niemcy: inteligentne miasto w Zagłębiu Ruhry

Schneider Electric jako promotor inteligentnych miast realizuje projekty, które pokazują jak urzeczywistnia się wizja inteligentnych miast. Po wykonaniu swojej nowej siedziby w Warszawie, gdzie modelowo zastosowane zostały rozwiązania wykorzystywane przy tworzeniu inteligentnych miast, przyszedł czas na prezentację nowych obiektów zrealizowanych w Katowicach – Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej to obiekt posiadający 116 pomieszczeń, salę koncertową zdolną pomieścić 1800 widzów, drugą salę na 300 osób i studio nagraniowe. Jest to unikalny na skalę Europy obiekt o najwyższych standardach akustycznych. Spełnienie tych kryteriów wymagało wdrożenia zupełnie innych procedur sterowania.

Automatyka zapewniła bardzo dokładną regulację przepływów powietrza. Całym obiektem zarządza system BMS (Building Managemenet System), który pozwala na  utrzymanie szczególnych warunków środowiskowych. System monitoruje zużycie mediów przez co możliwe jest obniżanie kosztów energii, kontrolę powietrza w tym stężenia CO2. Podstawowym narzędziem obsługi technicznej w tym obiekcie jest rozwiązanie SmartStruxture Solution. Dzięki niemu możliwe jest obniżenie kosztów nawet do 30%. Analogiczne rozwiązania zastsowane zostały w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie dodatkowo system BMS zarząda również kontrolą dostępu do budynku.

Inteligentne miasta to również systemy IT i fizyczna infrastruktura, która zapewnia stabilność działającym w mieście systemom. Odpowiedni system monitoringu środowiska serwerowego, chłodzenia przy wykorzystaniu wody lodowej i klimatyzacji pomieszczeń serwerowych jak również zastosowanie zasilania gwarantowanego to główne elementy, które tworzą nową jakość funkcjonowania centrów danych. Dodatkowo zrealizowane centrum jest laboratorium, w którym testowane są urządzenia produkowane przez firmę.

Czytaj także >> Platforma Transferu Technologii - motor dla innowacji

Miasta inwestują na razie jedynie w pojedyncze systemy. Aby mówić o zwiększeniu efektywności miast i sprostaniu stojącym przed nimi wyzwaniom potrzeba szerokich inwestycji we wszystkich pięciu obszarach: sieci energetyczne i wodociągowe, budynki, transport oraz usługi publiczne skierowane do mieszkańców. Realizacja tych inwestycji będzie możliwa tylko dzięki współpracy samorządów i firm tworzących takie rozwiązania. Wówczas możliwe jest wypracowanie najbardziej potrzebnych i indywidualnych rozwiązań dla poszczególnych miast.

Czytaj także >> Europejski think tank dla polskiej termomodernizacji

Cisco i Schneider Electric wraz z partnerami: IBM, Philips, Samsung, Seventica, Swarco, Vulcan czy Young Digital Planet powołali do życia inicjatywę "Polskie Miasto Przyszłości". Jest to otwarta platforma rozwiązań dla miast, oferująca komplementarne wobec siebie rozwiązania w kluczowych dla budowy inteligentnego miasta obszarach: bezpieczeństwo, transport, komunikacja, edukacja, kontakt z mieszkańcem.

Z drugiej strony możliwości oferowane w ramach projektu są unikalnym rozwiązaniem dla władz miejskich, które pozwolą im realizować ideę inteligentnego miasta w wybranych, najbardziej wymagających tego obszarach, z uwzględnieniem aktualnych możliwości inwestycyjnych.

Mat. Schneider Electric

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl