Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Cedzyna 2015 - relacja

Waldemar Joniec  |  14.07.2015
VIII Konferencja dla Firm Wodociągowych, Komunalnych i Projektowych CEDZYNA-2015
VIII Konferencja dla Firm Wodociągowych, Komunalnych i Projektowych CEDZYNA-2015
WJ

VIII Konferencja dla Firm Wodociągowych, Komunalnych i Projektowych CEDZYNA-2015 odbyła się k. Kielc w Hotelu „Uroczysko” w dniach 25-26.06.2015 r.  W tym roku przewodnim tematem konferencji były: "Inwestycje, eksploatacja i projektowanie w branży wodociągowo-kanalizacyjnej z zastosowaniem nowoczesnych technologii, systemów i urządzeń – ujęcie ekonomiczne" oraz "Nowa perspektywa dofinansowań unijnych – 2014-2020".

Konferencję otworzyli dr hab. inż. Lidia Dąbek dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej i  Danuta Brymerska, dyrektor ds. Techniczno-Eksploatacyjnych Wodociągi Kieleckie oraz Wojciech Płaza, przewodniczący Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Kielcach oraz Wojciech Polakowski, organizator i koordynator konferencji, firma Radpol S.A. – Zakład RURGAZ.

W wystąpieniach inauguracyjnych poruszono m.in. kwestie wdrażania nowych technologii, w tym monitoringu, który jest oczami specjalistów na stan i pracę sieci, gdyż daje im możliwość zajrzenia od środka. Podkreślano również wagę jakości projektowania i konieczności uwzględniania specyficznych warunków lokalnych, co nie jest możliwe bez ich poznania podczas pracy w terenie. Wskazywano na potrzebę tworzenia w firmach możliwości praktyk i staży dla studentów i absolwentów inżynierii środowiska.

Czytaj także >> Projektowanie sieci wodociągowych

Wśród wystąpień dot. sytuacji branży wiele dyskusji i pytań zainicjowało wystąpienie dr Katarzyny Żuk (Phare-Consulting Lublin) poświęcone możliwościom pozyskiwania środków unijnych w perspektywie lat 2014-2020. Omówiono również kwestie zasobów wody i zwracano uwagę, że Polska odczuwa jej deficyt i w tym kontekście tak ważna jest eksploatacja ujęć, stacji uzdatniania i sieci. Jak ważna jest woda dla życia ludzi pokazał Grzegorz Gruca (członek zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej) w wystąpieniu poświęconym działaniom PAH na rzecz zwiększenia dostępu do wody pitnej, ukazanym na tle światowego kryzysu wodnego oraz katastrof ekologicznych i konfliktów.

W bloku wystąpień poświęconym technikom branży wod-kan trendy w zakresie bezwykopowej budowy przewodów podziemnych omówiła dr inż. Agata Zwierzchowska z Politechniki Świętokrzyskiej, reprezentująca też Polską Fundację Technik Bezwykopowych.

Czytaj także >> Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych

Innowacyjne rozwiązania Grundfos w gospodarce wodno-ściekowej zaprezentował Paweł Jasiński, w tym technologie dla oczyszczani ścieków i sieciach wodociągowych. Eksploatację sieci wodociągowych przy zastosowaniu przepustnic mimośrodowych omówił Wiktor Grzela z AEON International Europa. W zagadnienia systemów do bezwykopowych renowacji oraz układania rurociągów w trudnych warunkach, w tym z zastosowaniem nowej generacji rur ciśnieniowych RC MULTIsafe® i RC MAXIprotect ® z polietylenu PE 100RC wprowadził Bartłomiej Sady (Radpol S.A.-RURGAZ). Omówił on także zagadnienia doboru materiału do technik bezwykopowych, w tym różnic pomiędzy różnymi rodzajami polietylenu. Odbył się też pokaz nowoczesnych technologii łączenia PE w sieciach wod-kan z zastosowaniem urządzeń Fusion. Przemysław Ziółkowski (Sejcom-BERMAD) zaprezentował przykłady zastosowania zaworów regulacyjnych i powietrznych w sieci wodociągowej i zagadnienia wyrównywania ciśnienia.

Zagadnienia pomiarów przepływu w gospodarce wodno-ściekowej i nowe technologie dla tych zadań zaprezentował Paweł Olszak (Siemens). Z kolei Maciej Krwawnik (Mirometr) zaprezentował aktualne trendy w technikach pomiaru i odczytu i powiedział dlaczego Mirometr zmienił nazwę na Diehl Metering.

Czytaj także >> Instalacja wod-kan w wysokościowcu

Podsumowaniem konferencji było wystąpienie Henryka Milcarza, prezesa Wodociągów Kieleckich, w którym wskazywał on na to, że obecnie woda w kieleckich kranach może być nazywana "Kraniczanką" gdyż jej jakość jest bardzo wysoka, często lepsza niż wód butelkowanych. Wskazywał on też na potrzebę edukacji ekologicznej społeczeństwa oraz informował o akcji budowy zdrojów w szkołach w celu skłaniania młodzieży do przyjmowania zdrowego modelu życia. Podkreśla on, że w gospodarce wod-kan wykonaliśmy duży postęp i mamy zdrową wodę, ale też są przed nami także wielkie wyzwania jak problem ścieków i stały progres w eksploatacji.

Konferencji towarzyszyły różne atrakcje i konkursy z nagrodami.  Następna konferencja za rok.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Co proponuje nowoczesna klimatyzacja »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl