Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rząd jednak wspiera OZE?

Redakcja RI  |  31.07.2015
Rząd jednak wspiera OZE?
Rząd jednak wspiera OZE?
fot. freeimages.com

W sierpniu odbędzie się konferencja uzgodnieniowa do projektu nowelizacji ustawy o OZE opublikowanej w lipcu. Ministerstwo Gospodarki odniosło się także do fali krytyki wywołanej przez majową wersję nowelizacji.

Zwolennicy technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii odetchnęli z ulgą, wszystko wskazuje na to, że rząd zmienia kierunek swych działań na proekologiczny. Resort Gospodarki w opublikowanej niedawno w lipcu propozycji nowelizacji ustawy o OZE przywraca taryfy gwarantowane FIT, wraz z progami zainstalowanych mocy, po których taryfy nie obowiązują (grupa instalacji do 3 kW - 300 MW, a w grupie do 10 kW –  500 MW. Stawki taryf mają być ustalane przez Ministra Gospodarki raz na rok i mają wchodzić w życie z dniem 15 grudnia.

To czym będzie się kierował rząd przy ustalaniu stawek za taryfy gwarane będzie związane z polityką energetyczną państwa, tempo zmian techniczno-ekonomicznych w technologiach OZE oraz krajowym planem działania. Zmienność wartości taryf pozbawia inwestora i banki bezpieczeństwa i gwarancji stałości przychodów. Trudniej więc będzie ocenić czas zwrotu inwestycji.

Czytaj także >> Ograniczenie wsparcia dla prosumentów w nowelizacji ustawy o OZE

W nowym projekcie nie znajdziemy ani tzw. widełek, w których zawierał się zakres wsparcia dla producentów energii z mikroinstalacji, ani groźnego wzoru za pomocą którego mieli oni wyliczyć wysokość wsparcia. 

W stosunku do poprzedniej, majowej wersji maksymalna łączna ilość energii elektrycznej sprzedawanej do sieci w danym roku pozostała ta sama i wynosi 950 kWh. Nowa wersja podaje także o przeniesieniu kosztów bilansowania na tzw. "sprzedawcę zobowiązanego".

Środowisko branżowe na razie jest pełne nadziei, że proponowane zmiany zostaną utrzymane i wejdą w życie. Najważniejsze bowiem elementy ustawy, czyli te dotyczące systemu aukcyjnego i wsparcia dla prosumentów zaczną obowiązywać od 1.01.2016.

mat. gramwzielone.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
ustawa o oze | 
resort gospodarki | 
taryfy | 
prosument | 
mikroinstalacje | 
oze | 
ieo

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl