Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Platforma nauki o zamiennikach HFC

 wj  |  17.09.2015
Platforma nauki o zamiennikach HFC
Platforma nauki o zamiennikach HFC
WJ

REAL Alternatives to europejska platforma wiedzy dla techników chłodnictwa,  klimatyzacji i pomp ciepła nt. alternatywnych czynników chłodniczych, którymi można zastąpić wycofywane czynniki HFC. To bezpłatna internetowa platforma w wielu językach, w tym polskim.

Posiada ona moduły szkoleniowe (e-lerning) i e-bibliotekę oraz ćwiczenia i testy. Programy szkolenia zostały ustandaryzowane w ramach dwuletniej współpracy i są przygotowane dla różnych grup docelowych. Program kursu dotyczy obejmuje bezpieczeństwo, wydajność, trwałość i szczelność instalacji na czynniki alternatywne o niskim GWP – dwutlenek węgla, amoniak, węglowodory oraz czynniki o słabej palności (HFO i R32).

Zawiera 8 modułów szkoleniowych i do których można przejść po zakończeniu pierwszego modułu – wprowadzającego.  Pierwszy dotyczy bezpieczeństwa, wydajności, trwałości i dobrych praktyk.  Drugi to projektowanie instalacji na czynniki alternatywne. Trzeci - szczelność i wykrywanie wycieków czynników alternatywnych. Czwarty - konserwacja i naprawa instalacji na czynniki alternatywne.

Czytaj także >> Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy unijne dotyczące HFC

Piąty - przejście na czynniki alternatywne w instalacjach pracujących. Szósty - wymagania prawne w pracy z czynnikami alternatywnymi – lista sprawdzająca. Siódmy - finansowe i środowiskowe koszty wycieków. Ósmy – narzędzia i przewodnik do badań na obiekcie. Każdy Moduł kończy się stroną z linkami do dodatkowych źródeł.

15 września br. w Warszawie odbył się oficjalny finał prac nad REAL Alternatives. Prezentowali go m.in. Marco Buoni z Włoskiego Stowarzyszenia Techników Chłodnictwa (ATF) i wiceszef AREA; prof. Graeme Maidement z London Southbank University i szef brytyjskiego Instytutu Chłodnictwa (IOR); Miriam Rodway - koordynatorka projektu z IOR oraz Karsten Beerman z niemieckiej szkoły chłodnictwa - IKKE a także Krzysztof Grzegorczyk - prezes Fundacji PROZON. Projekt był współfinansowany z unijnego programu "Uczenie się przez całe życie".

Zobacz nowe etykiety dla klimatyzatorów >>

Z inicjatywy gospodarza spotkania i polskiego partnera projektu, Fundacji PROZON, poza częścią roboczą odbyło się także spotkanie informacyjne dla polskiej branży chłodniczej. Zdaniem prezesa Fundacji PROZON, Krzysztofa Grzegorczyka  rozporządzenie w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych nie tylko ogranicza ich wykorzystanie, ale wprowadza też obowiązek informowania o alternatywach technicznych wobec F-gazów podczas procesu szkoleń i certyfikacji F-gazowej.

Wykorzystanie platformy REAL Alternatives jest dla ośrodków szkoleniowych sposobem na wypełnienie tych obowiązków. W Polsce z tej możliwości korzystają już trzy ośrodki: PROZON, Centralny Ośrodek Chłodnictwa i Carrier Transicold.

Platforma dostępna jest tutaj >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
prozon | 
czynniki hfc | 
chłodnictwo | 
gwp

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jesteś instalatorem zainteresowanym atrakcyjną ofertą handlową?

projektowanie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl