Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Internet rzeczy zrewolucjonizuje inteligentne miasta

Redakcja RI  |  26.10.2015
Internet rzeczy zrewolucjonizuje inteligentne miasta
Internet rzeczy zrewolucjonizuje inteligentne miasta
fot. Schneider Electric

Inteligentne zarządzanie infrastrukturą miejską jest coraz bardziej efektywne. Czujniki, które informują gdzie i kiedy trzeba opróżnić pojemniki na śmieci i przekazują sygnał do sortowni oraz centrów recyklingu, obniżając koszty i optymalizując wykorzystanie zasobów – to przykład jak działają inteligentne miasta.

Według ekspertów Schneider Electric to właśnie technologie Internet of Things sprawią, że budowa inteligentnych miast będzie szybsza i możliwa na szeroką skalę.

Internet rzeczy (IoT) dla inteligentnych miast

Internet of Things oferuje wprowadzanie nowych rozwiązań do miast w celu realizacji wspomnianej wizji. Ich wprowadzenie jest podstawowym elementem zmiany środowiska miejskiego nazywanej Smart Cities. Projekty te składają się często z wielu pod-projektów, dotyczących zazwyczaj inteligentnych rozwiązań z obszaru energetyki, gospodarki wodnej, transportu, gospodarowania odpadami, administracji elektronicznej i wielu innych dziedzin.

Dowiedz się więcej o Smart Cities >>

Tempo wzrostu i wartość inwestycji jednak nie osiągnęły przewidywanego poziomu (choć wskaźniki wciąż dynamicznie rosną).

Filozofia realizacji projektów w oparciu o rozwiązania IoT zyskała na popularności wraz z nagłym spadkiem cen łączności sieciowej i transferu danych oraz obniżeniem kosztów i energochłonności sensorów. Wiele projektów w obszarze IoT opiera się na rozbudowanych sieciach czujników skomunikowanych za pośrednictwem systemu generującego raporty o każdym typie zgromadzonych danych.

Zobacz aplikacje mobilne z jakich możesz korzystać >>

Na całym świecie poszukuje się sposobów na wykorzystanie technologii w celu stworzenia czystszego i zdrowszego środowiska miejskiego. Rozwiązanie problemów pojawiających się w momencie, gdy duża liczba ludzi dzieli tę samą przestrzeń jest koniecznością.

Dziś patrzymy na wprowadzanie technologii IoT jak na innowację, ale te rozwiązania staną się w przyszłości standardem. Dziesięć lat temu rozwiązania z obszaru administracji elektronicznej były czymś niesamowitym, teraz to nasza codzienność – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric.


Miasta poszukują najlepszych rozwiązań

W przyszłości możliwe będzie skomunikowanie miast ponad granicami państw, co pozwala na osiągnięcie optymalnej wydajności i oszczędności, przy maksymalnych korzyściach dla mieszkańców i biznesu.

W Polsce zrealizowanych zostało już kilkanaście projektów, które obejmują tylko niektóre obszary inteligentnego miasta. Z raportu "Miasto Przyszłości" wynika, że w ostatnich latach 58% inwestycji w polskich miastach stanowił zintegrowany system monitoringu wizyjnego.

W dalszej kolejności 45% inwestycji to ogólnodostępne strefy wi-fi i aplikacje lub platformy internetowe dla mieszkańców, umożliwiające partycypację w życiu miasta. Z kolei 17% realizowanych inwestycji związanych było z obszarem budownictwa. Technologie Internet of Things wprowadzą jeszcze łatwiejsze udogodnienia dla zarządzających miastami oraz przyśpieszą ich rozwój.

W Polsce wizja inteligentnych miast jest realizowana przez konsorcjum firm zrzeszonych w ramach projektu "Polskie Miasto Przyszłości". Jest to otwarta platforma rozwiązań dla miast, oferująca komplementarne wobec siebie rozwiązania w trzech kluczowych dla budowy Smart Cities obszarach:

  • bezpieczeństwo,
  • transport,
  • komunikacja,
  • edukacja,
  • kontakt z mieszkańcem.
W celu zapewnienia nowoczesnej, wielokanałowej komunikacji między mieszkańcami a samorządem, należy sięgnąć po najnowsze rozwiązania z dziedziny IT. Projekt Polskie Miasto Przyszłości jest odpowiedzią na tę potrzebę. Ponadto, przyczynia się również do budowania świadomości wśród społeczeństwa – dodaje Jacek Łukaszewski.

Mat. Schneider Electric



Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 



Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 



Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 



Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl