Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Etykiety dla starszych urządzeń grzewczych od stycznia 2016 roku w Niemczech

 PORT PC  |  03.11.2015
Etykiety dla starszych urządzeń grzewczych od stycznia 2016 roku w Niemczech
Etykiety dla starszych urządzeń grzewczych od stycznia 2016 roku w Niemczech
PORT PC

Minął miesiąc od wprowadzenia w Europie obowiązku etykietowania energetycznego gazowych, olejowych i zasilanych elektrycznie nowych urządzeń grzewczych. Tymczasem niemiecki rząd uchwalił zapowiadaną ustawę dotyczącą etykiety efektywności energetycznej dla starszych kotłów grzewczych.

Od 1 stycznia 2016 roku instalatorzy systemów grzewczych, kominiarze i doradcy energetyczni będą mogli wystawiać etykiety energetyczne dla starszych niż 15 lat urządzeń grzewczych w Niemczech.

Jakie zmiany w technice grzewczej nas czekają? >>

Etykietowanie będzie dotyczyło urządzeń grzewczych na paliwa kopalne, a konkretnie kotłów wykorzystujących paliwa gazowe lub olejowe do mocy 400 kW. Obowiązkiem tym nie są objęte m.in. elektryczne pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne.

Etykieta dla starszych kotłów grzewczych jest zaprojektowana podobnie do europejskiej etykiety dla nowych urządzeń grzewczych. Dla ułatwienia zrezygnowano w niej ze szczegółowych oznaczeń. Rząd niemiecki nie wprowadza obowiązku wymiany starych kotłów, wyraża jednak nadzieję, że poprzez zwiększanie świadomości społecznej właściciele domów korzystający z nieefektywnych rozwiązań sami wymienią je na nowe urządzenia grzewcze.

Przeczytaj jakie kroki ku OZE podejmuje Szwecja >>

Przewiduje się, że roczna stopa wymiany będzie na poziomie od 3,1 do 3,7 procent. W Niemczech szacowana ilość urządzeń grzewczych starszych niż 15 lat to ok. 13 mln (są to głównie kotły gazowe i olejowe).

Jak widać działania rządu niemieckiego konsekwentnie zmierzają do zwiększania efektywności energetycznej w sektorze mieszkalnym. Preferowanymi urządzeniami grzewczymi, które mogą zastąpić stare kotły grzewcze są pompy ciepła i układy hybrydowe, które osiągają najwyższe klasy efektywności energetycznej A+, A++ i A+++.

Wymiana starszych urządzeń grzewczych na nowoczesne, wysokoefektywne idealnie wpisuje się w ideę systemów energetycznych opartych o odnawialne źródła energii i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Dowiedz się jak projektować instalacje z pompami ciepła >>

W Polsce jest  ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych, blisko 99% z nich posiada indywidualne ogrzewanie. W budynkach takich c.o. i przygotowanie c.w.u. stanowi ponad 50% kosztów użytkowania.

Przyjęcie podobnej ustawy w naszym kraju, z pewnością przyczyniłoby się do wzrostu efektywności energetycznej w budynkach obniżając tym samym koszty ogrzewania, które  ponosi klient końcowy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl