Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja pożarowa i instalacje ppoż. – projektowanie i praktyka odbiorowa

Relacja z konferencji
Redakcja RI  |  04.11.2015
Wentylacja pożarowa i instalacje ppoż. – projektowanie i praktyka odbiorowa
Wentylacja pożarowa i instalacje ppoż. – projektowanie i praktyka odbiorowa
AO

29 października 2015 r. w Warszawie odbyła się konferencja szkoleniowa poświęcona wentylacji pożarowej, zorganizowana przez Mazowiecką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa oraz redakcję „Rynku Instalacyjnego”.

Uczestnicy otrzymali solidną dawkę informacji zarówno z zakresu projektowania i wykonawstwa instalacji, jak i doboru urządzeń systemu ochrony ppoż.

Najbardziej przekonujące argumenty to takie, które odwołują się do realnych problemów. Najlepiej jeszcze, jeśli są oparte na przykładach realizacji. Dr inż. Grzegorz Kubicki (Politechnika Warszawska) swoją prezentację oparł na przykładzie Auli Głównej PW dla której zaprezentował cele jakimi należy się kierować przy tworzeniu wytycznych projektowych dla tej konkretnej instalacji oddymiania.

Pokazał także zdjęcia ilustrujące problemy pojawiające się nagminnie w budynkach użytkowych, które powodują, że system wentylacji pożarowej pozbawiony jest szans na prawidłowe zadziałanie. Pozostawianie drzwi pożarowych w pozycji otwartej i blokowanie ich, jak na ironię, gaśnicą nie wpływa na zwiększenie efektywności systemu ochrony ppoż., ale działa dokładnie przeciwnie.

Przeczytaj relację z majowej konferencji dotyczącej ochrony ppoż. w obiektach budowlanych >>

 Ochrona przeciwpożarowa to nie tylko projekt, to także wykonanie. Z badań, które przeprowadził dr inż. Zenon Spik (KS-INSTAL), wynika, że dużym problemem jest szczelność przewodów wentylacyjnych.

Kwestia ta jest o tyle istotna, że nieszczelne przewody wentylacji bytowej mogą wspomagać rozprzestrzenianie się dymu. W trakcie prezentacji podano wiele praktycznych wskazówek wraz ze wskazaniem na konkretne podstawy prawne. Prelegent zaprezentował również wyniki symulacji szczelności dla przykładowej instalacji wentylacji - jak się okazało, skala problemu jest znaczna.

Wyniki zachęciły obecnych do dyskusji, z której można było wyciągnąć między innymi taki wniosek: porządnie wykonana instalacja kosztuje, a monterzy mają swoje sposoby na oszczędzanie.

Sprawdź nadchodzące wydarzenia >>

Nie mogło także zabraknąć wystąpień doradców technicznych, których celem było przybliżenie zebranym poprawnego sposobu dobierania urządzeń. Systemy wentylacji strumieniowej garaży i z detekcją LPG omówiła mgr inż. Aleksandra Kaczmarek z firmy Fläkt  Bovent. Swoją prezentację zilustrowała licznymi fotografiami z realizacji oddymiania obiektów.

Dr inż. Jolanta Dębowskia-Danielewicz z firmy Gazex scharakteryzowała zasady stosowania stacjonarnych systemów detekcji gazów, podając przy tym sporą dawkę praktycznych informacji dla projektantów.

Sposób i metody doboru wentylatorów oddymiających  wraz z ich zastosowaniem omówiła mgr inż. Katarzyna Pośniak z firmy Venture Industries .

Szkolenie to nie tylko wykłady i dyskusje, ale także rozwijanie umiejętności praktycznych. Mgr inż. Jakub Słomiński z B&L International pokazał zebranym, jak przeprowadza się pomiar szczelności instalacji wentylacyjnej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl