Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Certyfikaty F-gazowe

Redakcja RI  |  07.12.2015  |  2
Certyfikaty F-gazowe
Certyfikaty F-gazowe
fot. Pixabay

8 grudnia 2015 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie unijne regulujące proces egzaminowania i warunki uznawania Certyfikatów F-gazowych.

Pełna nazwa rozporządzenia brzmi:

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiające, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane.

Czytaj także >> Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Nowe rozporządzenie doprecyzowuje zapisy Rozporządzenia (UE) 517/2014 dotyczące certyfikacji:
1. rozszerza wymóg posiadania certyfikatu na czynności związane z agregatami chłodniczymi samochodów ciężarowych i przyczep chłodni od dnia 1 lipca 2017 roku
2. rozszerza wymagania dotyczące treści programów certyfikacji o czynniki alternatywne dla F-gazów
3. precyzuje katalog odstępstw od obowiązku posiadania Certyfikatu F-gazowego

Rozporządzenie definiuje kilka odstępstw obowiązku posiadania certyfikatów:

1. Zgodnie z art 3 pkt. 3 z obowiązku posiadania certyfikatu F-gazowego Rozporządzenie zwalnia osoby dokonujące napraw i instalacji układów zawierających F-gazy pod nadzorem osób z certyfikatami F-gazowymi w zakresie:
a) spawania i lutowania elementów systemu, gdy osoby dokonujące tych czynności posiadają odpowiednie kwalifikacje wymagane na podstawie krajowych przepisów;
b) odzysku fluorowanych gazów cieplarnianych z urządzeń o zawartości fluorowanych gazów cieplarnianych poniżej 3 kg i poniżej 5 ton ekwiwalentu CO2 pod pewnymi warunkami;

Czytaj także >> Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

2. Ponadto art 3 pkt 4. zwalnia osoby fizyczne wykonujące prace serwisowe od wymogu posiadania certyfikatu, o ile zostaną spełnione następujące warunki łącznie:
a) uczestniczą one w szkoleniu w celu uzyskania certyfikatu uprawniającego do wykonywania danej czynności;
b) wykonują one daną czynność pod nadzorem osoby posiadającej certyfikat uprawniający do wykonywania tej czynności, za która ta osoba ponosi pełną odpowiedzialność;

Odstępstwo przewidziane jest na okres nieprzekraczający łącznie 24 miesięcy.
3. Art 4 pkt. 3 precyzuje, że Certyfikacja nie dotyczy produkcji i napraw odbywających się w obiektach producenta w odniesieniu do urządzeń zawierających F-gazy;

Zgodnie z art 11. Rozporządzenie (WE) nr 303/2008 traci moc.

PROZON Fundacja Ochrony Klimatu po konsultacjach ze Słowacką Jednostką Certyfikującą, czeską jednostką egzaminującą oraz polskimi agendami rządowymi informuje, że:

1. wszystkie, wydane do tej pory przez CO CHKT (Słowacką Jednostkę Certyfikacyjną) oraz Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej, Certyfikaty F-gazowe zachowują ważność do czasu na jaki zostały wydane;

2. wszystkie wymienione w pkt. 1 certyfikaty obejmują czynności związane z agregatami chłodniczymi samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, gdyż egzaminy obejmowały tę kategorię urządzeń;

3. od grudnia 2015 roku wszystkie egzaminy prowadzone przez CO CHKT i SCHKT (słowackie i czeskie jednostki) będą odbywać się zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 roku;

4. dla wszystkich posiadaczy certyfikatów wydanych na czas oznaczony na podstawie rozporządzenia 303/2008 roku, przed upływem ich ważności zostaną zorganizowane bezpłatne egzaminy z zakresu czynników alternatywnych. Egzamin odbędzie się najprawdopodobniej na bazie platformy REAL Alternatives w trybie on-line.
Na podstawie zdanego egzaminu oraz przy zachowaniu procedury przedłużania certyfikatów, zostaną wydane nowe certyfikaty F-gazowe na podstawie (UE) 2015/2067.

Mat. PROZON

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
f-gazy | 
certyfikacja | 
chłodnictwo | 
klimatyzacja | 
prozon

Komentarze

(1)
Chodek | 14.08.2018, 12:30

Jakby ktoś chciał iść na szkolenie z f-gazów to polecam robienie go w COCHU-u w Krakowie! Szkolenie super prowadzone i egzamin bez problemu do zdania.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl