Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Optymalne pompy ciepła w budynkach w Finlandii

Redakcja RI  |  07.01.2016  |  1
Fiński dom jednorodzinny
Fiński dom jednorodzinny
fot. Pixabay

Przeprowadzony w Finlandii projekt badawczy "HP4NZEB – Heat Pump Concepts for Nearly Zero Energy Buildings" pokazuje, że stosowanie indywidualnych pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii jest bardziej opłacalne od korzystania z ogrzewania z sieci ciepłowniczej.

Dotyczy to wszystkich typów pomp ciepła – również powietrznych. Wyniki projektu pokazują rolę pomp ciepła, jako opłacalnego, ekologicznego i efektywnego energetycznie źródła ciepła.

W projekcie przeanalizowane zostało roczne zużycie energii pierwotnej budynku oraz koszt cyklu życia instalacji grzewczej. Ogrzewanie z sieci ciepłowniczej porównano z instalacją wykorzystującą pompy ciepła. W projekcie wzięto pod uwagę trzy różne rodzaje budynków: typowy fiński dom wolnostojący, nowy budynek mieszkalny oraz wyremontowany apartament z 1960 roku.

Czytaj także o uniezależnieniu Szwecji od paliw kopalnych >>

Badaniom zostały poddane rozwiązania wykorzystujące gruntowe oraz powietrzne pompy ciepła, w tym pompy ciepła typu powietrze-woda, powietrze-powietrze, a także pompy ciepła wykorzystujące powietrze wyrzutowe. Wszystkie badane koncepcje miały pewne wspólne wartości w zakresie efektywności energetycznej np. oświetlenie LED, wodny system ogrzewania.

Poziom odniesienia dla nowych budynków, o niemal zerowym zużyciu energii, został zdefiniowany w projekcie o nazwie FInZEB. Poziom zalecany przez projekt FInZEB został osiągnięty przez wszystkie typy pomp ciepła badane w projekcie HP4NZEB.

Biorąc pod uwagę wyremontowany apartament z 1960 roku, wszystkie instalacje z pompą ciepła osiągają niższy poziom zapotrzebowania na energię pierwotną niż w przypadku sieci ciepłowniczej, która została użyta, jako poziom odniesienia.

 
Rys.1 Udział urządzeń grzewczych stosowanych w nowych budynkach jednorodzinnych  w Finlandii,
[Źródło danych: Rakennustutkimus RTS OY]

Symulacje badanych obiektów wraz z instalacjami pozwoliły również zwrócić uwagę na konieczność chłodzenia w budynków o niemal zerowym zużyciu energii, w celu zapewnienia komfortowych warunków środowiska wewnętrznego w ciągu roku.

Pompy ciepła wnoszą wartość dodaną do inwestycji, ponieważ mogą one odpowiadać również za chłodzenie obiektu.

Czytaj także >> Mapa potencjału płytkiej geotermii

Badania wykazały, że najbardziej opłacalna i efektywna ze wszystkich typów instalacji była gruntowa pompa ciepła. Badania pozwoliły również na obalenie stereotypu, że temperatura zewnętrzna w Finlandii jest zbyt niska, aby osiągnąć dobrą wydajność i efektywność powietrznych pomp ciepła.

Wyniki badań w zakresie skuteczności stosowania pomp ciepła powietrze-woda w założonych warunkach przewyższyły pierwotne założenia zespołu projektowego.

W przypadku nowego budynku mieszkalnego zarówno gruntowe pompy ciepła, jak i pompy ciepła powietrze-woda osiągają odpowiednią wartość energii pierwotnej, bez żadnych dodatkowych źródeł.

Dla gruntowej pompy ciepła zapotrzebowanie na energię pierwotną osiągnęło wartość 95,7 kWh/(m²*rok), dla pompy ciepła powietrze-woda było to 98,4 kWh/(m²*rok).

Natomiast dla ogrzewania z ciepłowni jest to 107,6 kWh/(m²*rok). Przy zastosowaniu pompy ciepła w budynku jednorodzinnym jest możliwe uzyskanie klasy energetycznej budynku B, a przy dodatkowym zastosowaniu na dachu budynku fotowoltaiki klasy energetycznej A.

Patrząc na obliczone koszty cyklu życia w okresie 25 lat pompy ciepła wypadają najkorzystniej. Koszt rozwiązania z gruntową pompą ciepła wynosił 173 €/m² oraz w przypadku pompy ciepła powietrze-woda 183 €/m². Zastosowanie sieci ciepłowniczej to koszt 225 €/m².


Rys.2 Całkowite, jednostkowe koszty życia LCC dla badanych rozwiązań grzewczych w projekcie HP4NZEB.

Projekt zrealizowany w Finlandii pokazuje, że pompy ciepła są bardzo korzystnym rozwiązaniem przy realizacji koncepcji budynków o niemal zerowym zużyciu energii.

Największą ich zaletą jest możliwość stosowania zarówno do ogrzewania, przygotowywania c.w.u. jak również do chłodzenia pomieszczeń.

Projekt pozwolił solidne udowodnić, że gdy w życie wejdzie wymóg UE, aby wszystkie nowe budynki były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii, pompy ciepła będzie najprawdopodobniej jednym z najlepszych rozwiązań grzewczych - dodaje przewodniczący komitetu sterującego projektem, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Pomp Ciepła SULPU, Jussi Hirvonen

 

Kraje wysoko rozwinięte, a wśród nich Finlandia już od lat doceniają ich potencjał. W Polsce rynek tych urządzeń wciąż jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Badacze dowiedli również, że stosowanie powietrznych pomp ciepła przy finlandzkim klimacie jest możliwe i opłacalne ekonomicznie.  Polska, ze swym łagodniejszym klimatem, powinna brać przykład z tego kraju. Czynnikiem decydującym jest tutaj odpowiedni dla danego budynku dobór mocy grzewczej oraz mocy chłodzenia budynku.

 
Rys.3 Logo projektu "HP4NZEB – Heat Pump Concepts for Nearly Zero Energy Buildings"
[źródło: www.greennetfinland.fi]

Więcej informacji o projekcie HP4NZEB – Heat Pump Concepts for Nearly Zero Energy Buildings”znajduje się na stronie www:
http://www.greennetfinland.fi/en/index.php?title=Heat_Pumps_in_Nearly_Zero_Energy_Buidings_in_Finland,_15.6.2015

Mat. PORT PC, SULPU

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(1)
ciekawe | 03.09.2019, 11:30
porównanie klimatu Finlandii i Polski z sugestią, że pompa ciepła sprawdzi się lepiej w Polsce to jakiś smutny żart. pompa ciepła ma wyższą efektywność gdy różnice temperatur są wysokie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl