Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Osiemnasty GAZTERM - relacja z konferencji

Redakcja RI  |  29.05.2015
Osiemnasty GAZTERM
Osiemnasty GAZTERM
fot. Gazterm

Otwarty rynek gazu ziemnego – wyzwania i bariery to hasło przewodnie tegorocznej konferencji gazowników i ciepłowników. W połowie maja dyskutowali
na ten temat przedstawiciele najważniejszych spółek funkcjonujących w sektorze gazowniczym, którzy jak zwykle licznie przybyli do Międzyzdrojów.

Jak stwierdził Sylwester Bogacki, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, polski rynek gazowy stoi przed licznymi wyzwaniami, które z pewnością zmienią jego obraz w najbliższych miesiącach.

Zaliczył do nich m.in. rosnące znaczenie Towarowej Giełdy Energii, zwiększającej konkurencyjność polskiego gazu, coraz większą liczbę klientów zmieniających dostawcę tego paliwa oraz planowane w tym roku oddanie do użytku gazoportu w Świnoujściu czy pierwszego bloku gazowego o mocy 500 MW w elektrowni w Stalowej Woli.

Urząd Regulacji Energetyki pracuje nad uwolnieniem cen gazu od 2016 r., a Ministerstwo Gospodarki nad polityką energetyczną Polski do roku 2050, w której znaczące miejsce mają zająć inteligentne sieci gazownicze (smart grids, ze smart meteringiem).

Wkrótce zostaną też rozdzielone środki z funduszy unijnych na lata 2016–2020, w ramach których na rozwój bezpieczeństwa systemów dystrybucji energii przewidziano około miliard złotych.

Wyzwania i bariery dla rynku gazu były również tematem dyskusji panelowej. Jej uczestnicy wskazywali m.in. na konieczność zintensyfikowania prac nad nowym prawem energetycznym oraz wsparcia wysokosprawnej kogeneracji, rozwoju infrastruktury, która wyeliminuje polityczne ryzyko przerw w dostawie gazu, a także budowy w Europie Centralnej hubu energetycznego z Polską w roli głównej (węzła, który wpłynie na rynkowe ceny
gazu – rozwiązanie popularne w USA).

Postulowano też zrewidowanie polityki fiskalnej państwa względem sektora poszukiwań i wydobycia
węglowodorów.

GAZTERM przez lata stał się uznaną platformą współpracy dla szeroko pojętej branży energetycznej. Wnioski z tegorocznej konferencji przekazano władzom dwóch organizacji branżowych: Izby Gospodarczej Gazownictwa oraz Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
ao

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl