Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Osiemnasty GAZTERM - relacja z konferencji

Redakcja RI  |  29.05.2015
Osiemnasty GAZTERM
Osiemnasty GAZTERM
fot. Gazterm

Otwarty rynek gazu ziemnego – wyzwania i bariery to hasło przewodnie tegorocznej konferencji gazowników i ciepłowników. W połowie maja dyskutowali
na ten temat przedstawiciele najważniejszych spółek funkcjonujących w sektorze gazowniczym, którzy jak zwykle licznie przybyli do Międzyzdrojów.

Jak stwierdził Sylwester Bogacki, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, polski rynek gazowy stoi przed licznymi wyzwaniami, które z pewnością zmienią jego obraz w najbliższych miesiącach.

Zaliczył do nich m.in. rosnące znaczenie Towarowej Giełdy Energii, zwiększającej konkurencyjność polskiego gazu, coraz większą liczbę klientów zmieniających dostawcę tego paliwa oraz planowane w tym roku oddanie do użytku gazoportu w Świnoujściu czy pierwszego bloku gazowego o mocy 500 MW w elektrowni w Stalowej Woli.

Urząd Regulacji Energetyki pracuje nad uwolnieniem cen gazu od 2016 r., a Ministerstwo Gospodarki nad polityką energetyczną Polski do roku 2050, w której znaczące miejsce mają zająć inteligentne sieci gazownicze (smart grids, ze smart meteringiem).

Wkrótce zostaną też rozdzielone środki z funduszy unijnych na lata 2016–2020, w ramach których na rozwój bezpieczeństwa systemów dystrybucji energii przewidziano około miliard złotych.

Wyzwania i bariery dla rynku gazu były również tematem dyskusji panelowej. Jej uczestnicy wskazywali m.in. na konieczność zintensyfikowania prac nad nowym prawem energetycznym oraz wsparcia wysokosprawnej kogeneracji, rozwoju infrastruktury, która wyeliminuje polityczne ryzyko przerw w dostawie gazu, a także budowy w Europie Centralnej hubu energetycznego z Polską w roli głównej (węzła, który wpłynie na rynkowe ceny
gazu – rozwiązanie popularne w USA).

Postulowano też zrewidowanie polityki fiskalnej państwa względem sektora poszukiwań i wydobycia
węglowodorów.

GAZTERM przez lata stał się uznaną platformą współpracy dla szeroko pojętej branży energetycznej. Wnioski z tegorocznej konferencji przekazano władzom dwóch organizacji branżowych: Izby Gospodarczej Gazownictwa oraz Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
ao

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl