Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Akcja #ZakopaneBezSmogu

Redakcja RI  |  12.02.2016
Zakopane
Zakopane
fot. Pixabay

Jedno z najbardziej znanych miast turystycznych, zimowa stolica Polski zmaga się z problemem smogu.

Problem jest poważny, ponieważ Zakopane jest na liście 10 miast, w których powietrze ma działanie najbardziej rakotwórcze.

Podaje się, że w skali roku, stężenie  benzo(a)pirenu wynosi aż 916% poziomu dopuszczalnego. Nie bez znaczenia jest także wysoki poziom pyłów zawieszonym PM10 i PM2.5.

Pył PM10 to mieszanina oragnicznych i nieorganicznych cząstek zawieszonych w powietrzu. Mogą to być substancje toksyczne, np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

Winne tej sytuacji są piece opalane węglem, drewnem oraz w szczególności odpadami. W źródle ciepła powinno się opalać takim paliwem, do jakiego zostało ono przeznaczone. Palenie odpadami może skutkować emisją bardzo niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego subtancji.

Najwyższe stężenia PM10 notuje się zimą, kiedy to przekracza ono dopuszczalną normę czasem nawet o 400%.

Przez ostatnie 10 lat liczba dni, w których dopuszczalne stężenie PM10 było przekroczone zawieralo się w przedziale 64-125. Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. 2012 poz. 1031) dopuszczalna częstość przekraczania poziomu dopuszczalnego 24-godzinnego w ciągu roku to 35 dni.

W związku z tą niekorzystna sytuacją zorganizowano akcję w sieci pod hasłem #ZakopaneBezSmogu.

Inicjatorami akcji są: Podhalański Alarm Smogowy, Polska Zielona Sieć oraz Made in Zakopane.

Zachęcają oni internautów do nagrywania i nastepnie publikowania na swoim Facebooku własnego wideo z apelem o walkę z zanieczyszczonym powietrzem podpisując je: #ZakopaneBezSmogu.

Do akcji przyłączyli się już znani aktorzy, muzycy dziennikarze, prezenterzy oraz sportowcy, np. Beata Sadowska, Krzysztof Materna, Magdalena Schejbal, Anna Rusowicz czy Rafał Sonik.

Mat. www.zakopanebezsmogu.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl