Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Aktualność sponsorowana

Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych?

SmartSondy z darmową aplikacją do odczytu od TESTO
 TESTO  |  07.03.2016
SmartSondy od Testo - rewolucja w dziedzinie pomiarów
SmartSondy od Testo - rewolucja w dziedzinie pomiarów
TESTO

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa – z nowymi SmartSondami teraz bardziej mobilna niż kiedykolwiek.

Firma Testo wprowadziła na rynek nowoczesne rozwiązanie pomiarowe – SmartSondy wyposażone w komunikację bluetooth, współpracujące ze smartfonem lub tabletem, wyposażone w system Android lub iOS. Wszystkie niezbędne parametry takie jak temperatura, wilgotność, prędkość przepływu powietrza oraz ciśnienie mogą zostać zmierzone w wygodny sposób, ponadto wykorzystanie bezpłatnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie pozwala na archiwizację danych lub tworzenie raportów pomiarowych.

W skład nowej serii SmartSond wchodzą następujące urządzenia:

Kompaktowe przyrządy pomiarowe łączą się bezprzewodowo ze smartfonem lub tabletem z zainstalowaną, darmową aplikacją mobilną "Testo SmartProbes App" (pobierz aplikację tutaj). Odbywa się to w sposób automatyczny: należy włączyć SmartSondę, a następnie aplikację na urządzeniu mobilnym. Smartfon sam konfiguruje komunikację, a użytkownikowi pozostaje tylko skupienie się na swojej pracy, czyli wykonaniu pomiaru.

Aplikacja „Testo SmartProbes App” pozwala na równoczesny podgląd danych pomiarowych z sześciu SmartSond. Dane wyświetlane są w czytelny sposób w postaci cyfrowej, ponadto użytkownik może wybrać tryb tabeli przypominającej tabelę Excela lub po naciśnięciu jednego przycisku utworzyć wykres z automatycznie uzupełniającymi się danymi. Dane z tabeli lub wykresu mogą zostać zapisane w pamięci urządzenia mobilnego albo można je wysłać poprzez e-mail do zainteresowanego odbiorcy.

W celu oficjalnej dokumentacji pomiarów, istnieje możliwość stworzenia raportu pomiarowego, który może zostać wygenerowany natychmiast, bezpośrednio na miejscu pomiaru i wysłany za pośrednictwem wiadomości e-mail. Stworzenie takiego raportu odbywa się poprzez wypełnianie kolejnych pól i zaledwie po kliku minutach gotowy plik PDF, zawierający dane pomiarowe, zdjęcia z miejsca pomiaru, dane klienta oraz komentarze, może zostać zapisany lub wysłany w wiadomości e-mail do zleceniodawcy.

 

Opis poszczególnych SmartSond:


Termometr testo 115i

Zaciskowa sonda na rury o maksymalnej średnicy 35mm, jest idealnym rozwiązaniem w sektorze chłodniczym oraz grzewczym, gdzie określenie temperatury rurki, przez którą przepływa medium grzewcze lub chłodnicze, daje niezbędne informacje o stanie wyregulowania całej instalacji. Zakres pomiarowy od -40 do 150°C sprawdza się praktycznie w każdej aplikacji.

Podstawowe zastosowania:

- pomiar temperatury rurki instalacji chłodniczej w celu określenia przegrzania lub dochłodzenia

- pomiar temperatury zasilania i powrotu  w instalacjach grzewczych. 

 

 

Termometr testo 905i

Służący do kontroli temperatury otoczenia, jak również temperatury powietrza w systemie wentylacyjnym. Budowa termometru, czyli zastosowanie termoelementu o bardzo małej średnicy, umożliwia szybki odczyt temperatury, bez konieczności zbędnego czekania na ustabilizowanie się końcowego wyniku. Jest to bardzo ważna cecha, jeżeli użytkownik ma za zadanie przeprowadzenia wielu pomiarów w pomieszczeniach, gdzie panują różne warunki termiczne. Zakres pomiarowy od -50 do 150 °C jest wystarczający we wszystkich aplikacjach z sektora HVAC/R.

 

 

Piesto 805i

Umożliwia wykonanie bezkontaktowych pomiarów temperatury ścian, jak również elementów w układach elektrycznych oraz poszczególnych komponentów układów klimatyzacyjnych, grzewczych lub chłodniczych w zakresie -30 do 250°C. Korekta zmierzonej temperatury jest możliwa poprzez ustawienie współczynnika emisyjności. Precyzyjne określenie badanego obszaru następuje poprzez zaznaczenie za pomocą 8-punktowego celownika laserowego z optyką dyfrakcyjną 10:1. Ponadto, dzięki możliwości wykorzystania aparatu fotograficznego wbudowanego praktycznie w każdy smartfon, użytkownik otrzymuje możliwość przygotowania dokumentacji w postaci zdjęcia badanego obiektu, wraz z zaznaczonym obszarem za pomocą celownika laserowego oraz naniesioną zmierzoną temperaturą.

 

 

Termohigrometr testo 605i

 Kompaktowy miernik temperatury i wilgotności. Oprócz mierzonych parametrów w zakresie 0-100% wilg. wzgl. i od -20 do 60°C, istnieje możliwość uruchomienia automatycznej kalkulacji temperatury punktu rosy oraz temperatury mokrego termometru. W standardzie dostarczany jest również gumowy pierścień stożkowy, który ułatwia montaż SmartSondy w otworze kanału wentylacyjnego.

 

 

Termoanemometr testo 405i

Przeznaczony jest głównie do pomiarów prędkości przepływu powietrza i temperatury w kanałach wentylacyjnych. Możliwe jest to w następującym zakresie: 0-30 m/s i od -20 do 60°C. Teleskopowy czujnik o maksymalnej długości 400mm, świetnie sprawdza się podczas wykonywania pomiarów stosując technikę wartości średnich z całego przekroju kanału. Po skonfigurowaniu geometrii i wymiarów kanału, otrzymujemy również przepływ objętościowy wyrażony w m3/h.

 

 


Anemometr wiatraczkowy testo 410i

O średnicy wiatraczka Ø=40mm, jest urządzeniem pomiarowym dedykowanym do pomiarów przepływu powietrza na kratkach (wlotach i wylotach) kanałów wentylacyjnych. Szeroki zakres pomiarowy 0,4-30 m/s i od -20 do 60°C umożliwia zastosowanie tego anemometru w każdej aplikacji VAC, a możliwość konfiguracji geometrii i wymiarów kratki wentylacyjnej pozwala na określenie strumienia objętości przepływającego powietrza.

 

 

Manometr elektroniczny testo 510i

 Służy do pomiaru różnicy ciśnień, prędkości przepływu powietrza oraz przepływu objętościowego. Został zaprojektowany w celu wspierania prac instalacyjnych oraz konserwacyjnych w sektorze wentylacji i klimatyzacji. Umożliwia przeprowadzenie m.in. pomiarów ciśnienia gazu na palniku kotła, pomiaru sprężu wentylatora w instalacji wentylacyjnej, a po podłączeniu rurki spiętrzającej można określić prędkość przepływu i przepływ objętościowy powietrza w kanale wentylacyjnym. Ponadto, specjalna funkcja umożliwia przeprowadzenie próby ciśnieniowej instalacji gazowej wraz z funkcją alarmu. Wszystkie te prace mogą być wykonywane w zakresie od -150 do +150 hPa.

 

 


Manometr testo 549i

 Sonda do pomiaru ciśnienia czynnika chłodniczego w zakresie od 0 do 60 bar. Manometr ten został skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pomiary na instalacji chłodniczej bez konieczności stosowania węży chłodniczych. Jest to duża zaleta, ponieważ właściwe nie występuje strata czynnika chłodniczego podczas montażu.

 

 

Programy tematyczne dostępne w aplikacji mobilnej "Testo SmartProbes App"

Stosowanie pojedynczych SmartSond odpowiada właściwie zwykłemu użytkowaniu innego rodzaju urządzeń pomiarowych, pomijając oczywiście możliwość wykorzystania smartfona i wiążących się z tym zalet, czyli kolorowy wyświetlacz, dokumentacja, raportowanie poprzez wiadomości e-mail, wykorzystanie w raportach zdjęć z miejsc pomiarowych.

Jednak aplikacja "Testo SmartProbes App" daje o wiele więcej możliwości. Kombinacja kliku SmartSond równocześnie podłączonych do smartfona umożliwia innowacyjne podejście do niektórych aplikacji pomiarowych (zobacz menu pomiarowe dla każdej aplikacji).

 

Elektroniczna oprawa zaworowa – zastosowanie dwóch sond testo 549i oraz dwóch sond testo 115i daje pełną funkcjonalność oprawy zaworowej stosowanej w chłodnictwie. Wybierając ten program tematyczny otrzymujemy wartości ciśnienia czynnika chłodniczego oraz korespondujące wartości temperatury parowania i kondensacji, jak również wartości przegrzania i dochłodzenia czynnika. Program te pozwala na wybór z pośród ponad 70 czynników chłodniczych zapamiętanych w aplikacji.

Wykrywanie miejsc zagrożonych wystąpieniem wilgoci – kombinacja temohigrometru testo 605i oraz pirometru testo 805i pozwala na określenie wilgotności powierzchni ściany. Odbywa się to poprzez kalkulację temperatury punktu rosy i odniesienia tej wartości do temperatury powierzchni ściany, zmierzonej za pomocą pirometru. Wartości poniższej temperatury punktu rosy są miejscami potencjalnie zagrożonymi wystąpieniem wilgoci. Oznaczone jest to w jasny sposób, wykorzystując zasadą świateł drogowych (kolory: czerwony, żółty oraz zielony). 

Powyżej opisane zostały przykładowe programy tematyczne, których jest znacznie więcej. Wymienić można: pomiar strumienia objętości na wylocie kanału, pomiar strumienia objętości w kanale wentylacyjnym, pomiary na podczerwień, test szczelności instalacji gazowej, określenie mocy grzewczej / chłodniczej instalacji klimatyzacyjnej (zobacz pełne omówienie na stronie producenta). Każdy z tych programów zawiera w sobie szereg innowacyjnych rozwiązań.

Podsumowanie: zalety systemu SmartSond oraz aplikacji mobilnej:

• wygodny odczyt danych pomiarowych na smartfonie czy tablecie za pośrednictwem Bluetooth;

• w pełni automatyczna konfiguracja – wystarczy włączyć SmartSondę oraz aplikację mobilną i pomiary rozpoczynają się automatycznie

• wyświetlanie danych pomiarowych z sześciu sond w tym samym czasie.

• wizualizacja zmian wartości pomiarowych w postaci wykresu lub tabeli;

• wstępnie zdefiniowane tryby pomiarowe dla konkretnych zastosowań, m.in.:

- automatyczne obliczanie temperatury parowania i kondensacji czynnika chłodniczego, jak również przegrzania i dochłodzenia,

- pomiar strumienia objętości przepływu powietrza w kanałach lub na wylotach z kanałów wentylacyjnych, dzięki prostej konfiguracji geometrii oraz wymiarów kanałów lub kratek wentylacyjnych,

- bezkontaktowy pomiar temperatury na podczerwień wraz ze zdjęciem miejsca pomiarowego z zaznaczonym obszarem za pomocą celownika laserowego oraz naniesioną wartością temperatury;

• raport pomiarowy może zawierać zdjęcia z miejsca pomiarowego, generowany jest natychmiast, bezpośrednio na miejscu pomiaru i wysłany w formie PDF lub pliku Excel.

KONTAKT

Testo

Testo Sp. z o.o.
05-802 Pruszków
ul. Wiejska 2
tel.: (22) 863 74 01/22
faks: (22) 863 74 15

e-mail:
www.testo.com.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl