Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ekologiczny czynnik chłodniczy

Redakcja RI  |  23.03.2016
Cele redukcji HFC
Cele redukcji HFC
fot. Carrier

Zastosowanie nowego rozporządzenia F-Gaz w Europie, określa zależne od kraju opłaty za stosowanie czynników chłodniczych i wymagania dotyczące wydajności w zakresie Ecodesign Implementing Regulation, określa nowe obowiązkowe działania związane z ochroną środowiska dotyczące urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowe rozporządzenie F-Gaz weszło w życie 1 stycznia 2015, ustanawiając ambitne cele w sprawie redukcji ilości fluorowęglowodorów (HFC) wprowadzanych do obrotu w UE, dąży do redukcji ich o 79% w UE do roku 2030.

Istnieje jeden HFC obecnie powszechnie stosowany, niezubażający warstwy ozonowej R134a, który ma wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego.
 
Cel redukcji ilości HFC

R134a stosuje się jako czynnik chłodniczy w agregatach chłodniczych o mocach powyżej 300 kW. Jednym z jego potencjalnych zamienników jest gaz hydrofluoroolefin HFO-1234ze, o GWP mniejszym niż 1, na podstawie raportu oceniającego IPCC5 (GWP 7 według oceny SAP protokołu montrealskiego 2010).

Przeczytaj koniecznie o obowiązkach i karach wynikających z ustawy o F-gazach >>

Po dwóch latach badań, Carrier podjął decyzję wyboru nowego czynnika HFO-1234ze do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji z zastosowaniem sprężarek śrubowych.

Nowe szwajcarskie przepisy dotyczące efektywnych czynników chłodniczych (od 1 grudnia 2013 roku) wymagają GWP mniejszego niż 10 dla każdej instalacji o mocy ponad 400 kW. W Szwajcarii jest obecnie sześć instalacji pracujących z jednostkami Carrier wykorzystującymi HFO-1234ze. Linia AquaForce® używa tego czynnika chłodniczego, zwanego PUREtec™, dostępnego od czerwca 2015 r.

Nałożone na agregaty chłodnicze nowe normy są zgodne z podwójnym wymogiem Europejskim:
• aby spełniać wymagania Ekoprojektu w rozporządzeniu nr 1095/2015 (ENTR Lot 1, dla profesjonalnych urządzeń chłodniczych i technologicznych agregatów chłodniczych), ustanawiają wysokie progi dla sezonowej efektywności energetycznej;
• aby spełniać wymagania dotyczące ochrony środowiska zdefiniowane w F-Gaz w rozporządzeniu nr 517/2014. Określony w rozporządzeniu F-Gaz cel ma zapewnić, że emisja gazów cieplarnianych fluorowanych czynników chłodniczych będzie do 2030 r. zmniejszona o 79%.

Sprawdź jak można wykorzystać energię słoneczną do produkcji chlodu >>

Carrier podjął decyzję o użyciu czynnika chłodniczego nie podlegającego rozporządzeniu F-Gaz.

Gaz czynnika HFO-1234ze (GWP<1) ma niemal zerowy wpływ na globalne ocieplenie. Jest przyjazny środowisku i wydajny:

 • dzięki nowemu rozporządzeniu F-Gaz, częstość prób szczelności obwodów czynnika chłodniczego należy określić według GWP dla czynnika chłodniczego w instalacji (GWP x waga czynnika chłodniczego). Idąc dalej, agregat chłodniczy z zastosowanym R134a wymaga testów co sześć miesięcy, podczas gdy agregat o tej samej mocy z zastosowanym HFO-1234ze nie będzie już wymagał testów regulacyjnych;
 • w zakresie ryzyka stosowania HFO-1234ze w temperaturze otoczenia nie jest łatwopalny i nie jest toksyczny (kategoria A2L, zgodnie z EN 378 Systemy chłodzące i pompy ciepła - bezpieczeństwo oraz wymogi ochrony środowiska).
  Biorąc pod uwagę tę nową regulację, bezpieczeństwo urządzeń Carrier zostało wzmocnione, a ich instrukcje obsługi zostały zmienione tak aby zapewnić pełne bezpieczeństwo sprzętu i instalacji.
  HFO-1234ze jest klasyfikowany jako czynnik niskiego stopnia palności i nietoksyczny, w przeciwieństwie do propanu, który jest zaklasyfikowany jako czynnik wysokiego stopnia palności i nietoksyczny (kategoria A3) lub amoniak, który jest sklasyfikowany jako czynnik niskiego stopnia palności i toksyczny (kategoria B2L), co wymaga zastosowania bardziej rygorystycznych środków ostrożności;
 • pozwala uniknąć "poślizgu", problemu występującego przy zmianach fazowych w mieszaninach czynnika chłodniczego;
 • ułatwia ładowanie gazu. Przy mieszaninach czynników chłodniczych, układ chłodzenia musi być całkowicie opróżniony i ponownie naładowany, aby zagwarantować równowagę mieszaniny;
 • HFO-1234ze można dowolnie doładowywać i rozładowywać.

Mat. Carrier

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
hfc | 
carrier | 
f-gaz | 
dyrektywa | 
chłodnictwo | 
agregat chłodniczy | 
klimatyzacja | 
chłodnictwo | 
gwp

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl