Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Relacja z konferencji EKO-DOK 2016

Waldemar Joniec  |  20.04.2016
Relacja z konferencji EKO-DOK 2016
Relacja z konferencji EKO-DOK 2016
fot. Organizator

Podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Doktorantów i Młodych Pracowników Nauki EKO-DOK (Boguszów-Gorce, 11-13 kwietnia 2016) młodzi naukowcy dokonali przeglądu kierunków prowadzonych badań i wymienili doświadczenia z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Zaprezentowali kilkadziesiąt prac z zakresu oczyszczania wody i ścieków, modelowania systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, systemów ochrony atmosfery i hydrosfery, a także ekologii oraz ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji.

W konferencji udział wzięli doktoranci i pracownicy naukowo-dydaktyczni z wielu ośrodków naukowych, m.in. z Politechniki Białostockiej, Wrocławskiej, Krakowskiej, Gdańskiej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytetu Śląskiego. Integracji środowiska młodych naukowców i wymianie doświadczeń sprzyjały także wydarzenia towarzyszące konferencji, w tym zwiedzanie Zamku Książ i okolicy.

Przeczytaj także: Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych >>

Wśród omawianych zagadnień dotyczących wentylacji i ogrzewania należy zwrócić uwagę m.in. na zagadnienia wykorzystania swobodnego chłodzenia (free cooling) w warunkach klimatycznych Polski, które zaprezentowały Maria Kostka i Agnieszka Zając (PWr). Na podstawie danych z polskich stacji meteorologicznych sporządziły one mapki możliwości wykorzystania potencjału powietrza zewnętrznego.

Z kolei możliwość wykorzystania chłodzenia radiacyjnego w budynku jednorodzinnym przedstawili Wojciech Cepiński i Piotr Jadwiszczak (PWr). Zagadnienia natężenia promieniowania słonecznego w obliczeniach bilansu ciepła dla pomieszczeń zaprezentowały Sylwia Szczęśniak i Aleksandra Sierota (PWr).

Nie sposób przytoczyć wszystkich ciekawych prac i licznie prezentowanych badań z zakresu uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz ekologii i gospodarki odpadami. Strukturę godzinowych rozbiorów wody w hotelach i akademikach na podstawie monitoringu przyłącza wodociągowego omówiła Joanna Gwoździej-Mazur (PB) - wyniki te mogą służyć do weryfikacji doboru wodomierzy w hotelach. Iwona Piszczatowska (PB) przedstawiła doświadczenia Wodociągów Białostockich w pozyskiwaniu biogazu ze ścieków, a Tomasz Kiełbasa (PB) - w neutralizacji związków odorotwórczych na terenie oczyszczalni ścieków.

Problemy oczyszczania ścieków z przemysłu spożywczego w małych i średnich przedsiębiorstwach omówiły Monika Puchlik, Joanna Struk-Sokołowska, Elżbieta Wołejko i Urszula Wydro (PB). Wyniki przewidywania, za pomocą metody drzew regresyjnych, wskaźnika intensywności uszkodzeń przewodów magistralnych, rozdzielczych i przyłączy wodociągowych zaprezentowała Małgorzata Kutyłowska (PWr). Możliwości zdalnego monitorowania i sterowania pracą przepompowni i tłoczni ścieków m.in. z wykorzystaniem transmisji danych GPRS oraz internetu omówił Mariusz Tarnowski (PB).

Przeczytaj, co działo się na EKO-DOK w poprzedniej edycji >>

Są już narzędzia do analizy "w tle" ponad stu parametrów z każdej przepompowni - a nie tylko odbierania informacji o awariach, co jest istotnym wsparciem dla serwisu. Zaprezentował też wyniki i wnioski z prac inspekcyjnych sieci kanalizacyjnych przy zastosowaniu kamer TV. Dina Czajczyńska (PWr) wskazywała na to, że rocznie produkuje się ok. 1,5 mld opon i obecnie nie mogą być one składowane. Można je poddać pirolizie i odzyskać surowce - gaz, paliwo ciekłe, sadzę i stal.

Następna konferencja za rok - organizatorzy zapraszają młodych naukowców do dzielenia się wynikami badań oraz wymiany doświadczeń.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl