Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Relacja z konferencji EKO-DOK 2016

Waldemar Joniec  |  20.04.2016
Relacja z konferencji EKO-DOK 2016
Relacja z konferencji EKO-DOK 2016
fot. Organizator

Podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Doktorantów i Młodych Pracowników Nauki EKO-DOK (Boguszów-Gorce, 11-13 kwietnia 2016) młodzi naukowcy dokonali przeglądu kierunków prowadzonych badań i wymienili doświadczenia z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Zaprezentowali kilkadziesiąt prac z zakresu oczyszczania wody i ścieków, modelowania systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, systemów ochrony atmosfery i hydrosfery, a także ekologii oraz ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji.

W konferencji udział wzięli doktoranci i pracownicy naukowo-dydaktyczni z wielu ośrodków naukowych, m.in. z Politechniki Białostockiej, Wrocławskiej, Krakowskiej, Gdańskiej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytetu Śląskiego. Integracji środowiska młodych naukowców i wymianie doświadczeń sprzyjały także wydarzenia towarzyszące konferencji, w tym zwiedzanie Zamku Książ i okolicy.

Przeczytaj także: Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych >>

Wśród omawianych zagadnień dotyczących wentylacji i ogrzewania należy zwrócić uwagę m.in. na zagadnienia wykorzystania swobodnego chłodzenia (free cooling) w warunkach klimatycznych Polski, które zaprezentowały Maria Kostka i Agnieszka Zając (PWr). Na podstawie danych z polskich stacji meteorologicznych sporządziły one mapki możliwości wykorzystania potencjału powietrza zewnętrznego.

Z kolei możliwość wykorzystania chłodzenia radiacyjnego w budynku jednorodzinnym przedstawili Wojciech Cepiński i Piotr Jadwiszczak (PWr). Zagadnienia natężenia promieniowania słonecznego w obliczeniach bilansu ciepła dla pomieszczeń zaprezentowały Sylwia Szczęśniak i Aleksandra Sierota (PWr).

Nie sposób przytoczyć wszystkich ciekawych prac i licznie prezentowanych badań z zakresu uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz ekologii i gospodarki odpadami. Strukturę godzinowych rozbiorów wody w hotelach i akademikach na podstawie monitoringu przyłącza wodociągowego omówiła Joanna Gwoździej-Mazur (PB) - wyniki te mogą służyć do weryfikacji doboru wodomierzy w hotelach. Iwona Piszczatowska (PB) przedstawiła doświadczenia Wodociągów Białostockich w pozyskiwaniu biogazu ze ścieków, a Tomasz Kiełbasa (PB) - w neutralizacji związków odorotwórczych na terenie oczyszczalni ścieków.

Problemy oczyszczania ścieków z przemysłu spożywczego w małych i średnich przedsiębiorstwach omówiły Monika Puchlik, Joanna Struk-Sokołowska, Elżbieta Wołejko i Urszula Wydro (PB). Wyniki przewidywania, za pomocą metody drzew regresyjnych, wskaźnika intensywności uszkodzeń przewodów magistralnych, rozdzielczych i przyłączy wodociągowych zaprezentowała Małgorzata Kutyłowska (PWr). Możliwości zdalnego monitorowania i sterowania pracą przepompowni i tłoczni ścieków m.in. z wykorzystaniem transmisji danych GPRS oraz internetu omówił Mariusz Tarnowski (PB).

Przeczytaj, co działo się na EKO-DOK w poprzedniej edycji >>

Są już narzędzia do analizy "w tle" ponad stu parametrów z każdej przepompowni - a nie tylko odbierania informacji o awariach, co jest istotnym wsparciem dla serwisu. Zaprezentował też wyniki i wnioski z prac inspekcyjnych sieci kanalizacyjnych przy zastosowaniu kamer TV. Dina Czajczyńska (PWr) wskazywała na to, że rocznie produkuje się ok. 1,5 mld opon i obecnie nie mogą być one składowane. Można je poddać pirolizie i odzyskać surowce - gaz, paliwo ciekłe, sadzę i stal.

Następna konferencja za rok - organizatorzy zapraszają młodych naukowców do dzielenia się wynikami badań oraz wymiany doświadczeń.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl