Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Węgiel pozostanie głównym filarem polskiej energetyki

Redakcja RI  |  23.05.2016
Gérard Bourland, dyrektor generalny Grupy Veolia Polska
Gérard Bourland, dyrektor generalny Grupy Veolia Polska
fot. Newseria

Według dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce, energetyka w Polsce wciąż będzie oparta przede wszystkim na węglu, ale nowoczesne elektrownie będą spalać go mniej. Wzrośnie także udział OZE.

Według założeń Unii Europejskiej do 2050 roku emisja zanieczyszczeń powinna spaść o 80% w stosunku do stanu z 1990 r. Do 2020 r. planowana jest redukcja emisji CO2 o 20%, do 2030 już o 40%, a do 2040 aż o 60%.

Największe możliwości redukcji emisji dwutlenku węgla upatruje się w sektorze energetycznym, eksperci sądzą, że możliwe byłoby nawet całkowite jej wyeliminowanie. Energia elektryczna według tych założeń miałaby być wytwarzana ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, słońce, woda i biomasa oraz innych niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak elektrownie jądrowe.

Czytaj także: Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej w Warszawie >>

Unijna polityka nie powinna być narzucana odgórnie, lecz polegać na współpracy. Polska powinna mieć swój wkład w tę politykę i budować ją wraz z innymi krajami –  mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Gérard Bourland, dyrektor generalny Grupy Veolia Polska. – Dziś wydaje się, że Polska postępuje zgodnie z unijną polityką energetyczną. Oczywiście przy wykorzystaniu umiejętności, mocnych stron i uwzględniając specyfikę polskich warunków. W Polsce jest dużo węgla, co wcale nie jest takie powszechne. Ta specyfika musi być brana pod uwagę przez decydentów w Polsce, tak by wybrać najbardziej efektywny model energetyczny na następne lata.

Według eksperta, rynek energetyczny w Polsce będzie się zmieniać. Na razie odnawialne źródła stanowią nieco ponad 10% całego rynku, ale udział ten będzie stale wzrastać. Bourland jest jednak przekonany, że węgiel pozostanie jeszcze długo numerem 1 polskiej energetyki.

Udział źródeł odnawialnych wzrośnie, podobnie jak gazu, ale daleki jestem od stwierdzenia, że węgiel jest zły, a źródła odnawialne dobre. Węgiel może być wykorzystywany w energetyce w efektywny sposób i zmniejszyć emisję zanieczyszczeń w przeliczeniu na kilowatogodzinę - dodał Bourland

W Polsce obecnie w budowie są m.in. bloki 5 i 6 w należącej do PGE Elektrowni Opole. Ma ona być opalana węglem kamiennym, a oddanie inwestycji przewidywane jest na 2019 rok. Tauron buduje blok na węgiel kamienny w Jaworznie, zaś Enea – w Kozienicach.

Dyrektor generalny Grupy Veolia Polska podkreslił, że ważna jest elastyczność, czyli wykorzystywanie szerokiego wachlarza dostępnych źródeł energii. Taki miks pozwala uniezależnic się od jednego źródła dostawy. Trudno jest jednak w krótkim czasie sprostać narzuconym wymaganiam, ponieważ specyfika rynków energetycznych w poszczególnych krajach jest różna.

Mat. Newseria

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
veolia | 
węgiel kamienny | 
energia | 
energetyka | 
oze | 
ue | 
2020 | 
emisja | 
co2 | 
dwutlenek węgla

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl