Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Jak zabezpieczono Narodowe Forum Muzyki przed wpływem wód gruntowych

Redakcja RI  |  23.05.2016
Narodowe Forum Muzyki
Narodowe Forum Muzyki
fot. PB Inter System

Narodowe Forum Muzyki, to inwestycja charakteryzująca się wyjątkową funkcjonalnością, walorami architektonicznymi oraz wykorzystanymi materiałami. Obiekt wymaga stałego, zaawansowanego technologicznie nadzoru nad zgubnym wpływem wód gruntowych.

Woda pod NFM

Wrocławskie Narodowe Forum Muzyki znajduje się w samym sercu, zabytkowej części miasta. Pod względem technicznym budynek można ma monolityczną konstrukcję żelbetową z zastosowanym systemem box in box.

Wewnątrz są 4 sale koncertowe – jedna sala główna oraz trzy kameralne. Jego budowa przeszła w początkowym etapie wiele perturbacji. Po trzech latach prac, w październiku 2012, główny wykonawca Mostostal Warszawa przerwał roboty budowlane i opuścił budynek zostawiając go w stanie otwartym, co doprowadziło do zalania dolnych kondygnacji i rozpoczęcia niszczenia budynku. Prace zostały wznowione w lipcu 2015 roku.

Przeczytaj opisy innych realizacji: Karolkowa Business Park - realizacja >>

Nowy wykonawca miał przed sobą trudne zadanie.


Ochrona fundamentów

Początek prac naprawczych polegał na osuszaniu budynku, w tym całkowicie zalanego poziomu -3. By osiągnąć cel jakim było doprowadzenie do stanu, gdy budynek będzie nie tylko ukończony ale też trwały, we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej opracowano program, który miał ochronić fundamenty Narodowego Forum Muzyki. Przygotowanie go było o tyle trudne, że niemożliwe było ani naruszenie, ani rozkucie fundamentu w celi sprawdzenia jakie elementy podłoża powodują uszkodzenia.

Jedną z problematycznych kwestii jaka stanęła przed nami na samym początku prac był wpływ wody na budynek i szkody jakie ona mu wyrządzała. Budynek zlokalizowany jest w pobliżu fosy miejskiej, a dodatkowo woda, która jest spiętrzana w pobliskiej elektrowni wodnej na Odrze, poprzez grunty kieruje się właśnie w stronę Forum.- tłumaczy Tomasz Mędrykiewicz dyrektor techniczny PB Inter-System SA – generalnego  wykonawcy NFM, kierownik Budowy NFM. W trakcie pomiarów geodezyjnych okazało się, że parcie hydrostatyczne wód gruntowych jest tak duże, iż niejako wypychało parking do góry. - Mogło to spowodować pęknięcie zamków dylatacyjnych pomiędzy dwiema płytami fundamentów – jednej pod budynkiem, drugiej pod parkingiem na których oparta jest konstrukcja NFM. Gdyby tak się stało, obiektu nie dało by się uratować –  tłumaczy Mędrykiewicz.

Szereg ekspertyz jakie przeprowadzono wskazał przyczynę podnoszenia się płyty fundamentowej pod parkingiem i pojawiania się, mimo osuszenia budynku, kolejnych przecieków. Okazało się, że fundament się zarysowuje, co z kolei prowadzi do powstawania na nim drobnych pęknięć i ciągłego napływu wody.

Sprawdź rozwiązania w innym obiekcie kulturalnym: NOSPR >>

Wprowadzony został specjalny system żelowania fundamentu polegający na nawiercaniu płyt i wprowadzaniu w nią specjalnego żelu, który po zetknięciu z wodą twardniał zatykając pęknięcia. Duże ciśnienie hydrostatyczne pod budynkiem powodowane napływem wód gruntowych wymagało wprowadzenia zaawansowanych i dających długofalowe skutki rozwiązań.

Wykonawcy zależało na stworzeniu systemu, który pozwoliłby na kontrolowanie poziomu ciśnienia hydrostatycznego pod płytami fundamentu i odpompowywanie nadmiaru wody w odpowiednim momencie, co w rezultacie się udało. Na dwóch najniższych poziomach budynku zamontowanych zostało 5 pomp i 5 otworów obserwacyjnych. Pompy zostały rozmieszczone w różnych miejscach, tak by uniknąć wytworzenia się lejów depresyjnych (gdyby woda była odpompowywana tylko w jednym miejscu, w innych jej poziom nadal byłby wysoki).

Są one zintegrowane z BMS, czyli systemem zarządzania budynkiem. Gdy ciśnienie hydrostatyczne zbytnio wzrasta, a co za tym idzie lustro wody za bardzo się podnosi, pompy sekwencyjnie włączają się i ją odpompowują. Następnie trafia ona do żelbetowych zbiorników, które zostały wylane na najniższym poziomie parkingu. Dzięki temu rzowiązaniu, pod budynkiem utrzymywane jest stałe ciśnienie hydrostatyczne.

Integracja BMS

Opracowany system, mimo, że jest skuteczny, wymaga stałej kontroli pod kątem obecności części stałych w odpompowywanej wodzie. Ich pojawienie się oznaczałaby, że pompy nie tylko odpompowują wodę, ale też podbierają grunt spod budynku. Gdyby tak się stało, w przeciągu 2-3 lat budynek pozbawiony byłby gruntu pod fundamentami.

Narodowe Forum Muzyki jest przykładem na to, że odpowiedzialnie prowadzona inwestycja nie kończy się na „oddaniu kluczy”, ale jest efektem współpracy wielu eksperckich podmiotów – naukowców, projektantów, wykonawców i zarządców. Po drugie pokazuje, jak z wykorzystaniem nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań budowlanych, można pokonać nieobliczalny często żywioł wody.

Mat. Mostostal Warszawa

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl