Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Relacja z targów INSTALACJE 2016

Redakcja RI  |  25.05.2016
Relacja z targów INSTALACJE 2016
Relacja z targów INSTALACJE 2016
fot. MTP

Firmy potwierdziły swoje dobre przygotowanie do mających nastąpić zmian wynikających wprost z regulacji unijnych jak też prawa krajowego dot. efektywności energetycznej i wykorzystania OZE.

Mistrzostwa Instalatorów

W czasie akcji Instalacje On Tour rozegrano w 2015 i 2016 r. w 13-stu miastach Polski, głównie  w hurtowniach Bims PLUS, zawody w których wzięło udział łącznie 2169 osób, w tym 1360 instalatorów. Spośród nich wyłoniono 39 finalistów z najlepszymi wynikami - po trzech z każdego miasta. W finale w Poznaniu zwyciężył Adam Piotrowski z Poznania i on został Mistrzem Polski Instalatorów 2016.

Zobacz konieczenie Targi INSTALACJE 2016: galeria >>

Klub Instalatora

Inicjatywa Grupy SBS jak zwykle przyciągała setki instalatorów - mogli oni brać udział w warsztatach, konkursach i korzystać w wielu atrakcji. Grupa SBS przygotowała m.in. specjalną strefę systemów fotowoltaicznych. Były tam nie tylko urządzenia - specjaliści opowiadali w ich trakcie o    podstawach działania ogniw PV, o projektowaniu i doborze, o uruchomieniu oraz konserwacji i serwisowaniu systemów PV.

Na scenie wszyscy chętni mogli zgrzewać system polipropylenowy, tworząc z niego ciekawe formy (krzesło, rower, człowieka czy drzewo) i otrzymywali za to cenne nagrody. Grupa SBS prezentowała też nowe grzejniki, kotły kondensacyjne, zasobniki c.w.u. oraz pompy ciepła.

Czytaj także: Znamy Mistrza Polski Instalatorów 2016! >>

Oprócz Grupy SBS, w Klubie Instalatora swoje stoiska miały takie marki jak:  Aquaform, Armatura Kraków, Capricorn, Fitting, Fondital, Grohe, Hewalex, Idmar, IMI Hydronic Engineering, Immergas,  Instal Projekt, Jeremias, KAN, Kisan, Krzys-Pol, Odlewnia Żeliwa, Purmo, Regulus, Saunier Duval, Siemens, Termo-Tech, Tweetop, Vaillant i Valsir Na wielu z nich można było wziąć udział w konkursach z nagrodami, a na każdym doradcy techniczni  odpowiadali na każde pytanie dotyczące oferowanych przez nich produktów.

Targi Ciepła Systemowego

Równolegle z targami INSTALACJE odbyły się Targi Ciepła Systemowego TCS, których współorganizatorem była Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. W ramach targów obyła się ciesząca dużym zainteresowaniem XII Konferencja Techniczna, w której udział wzięli przede wszystkim kierownicy oraz kadra techniczna i eksploatacyjna przedsiębiorstw ciepłowniczych, elektrociepłowni, ciepłowni, nauki polskiej oraz dostawców nowoczesnych technologii.

III Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych

Na otwarcie konferencji Janusz Starościk, prezes SPIUG, podsumował działalność Stowarzyszenia za lata 2014-2015. Wspierało ono m.in. rozwój nowoczesnych rozwiązań dla branży grzewczej i wzrost poziomu jakości usług oraz uczestniczyło w opiniowaniu i tworzeniu nowych regulacji prawnych, m.in. dot. ustawy o OZE, ustawy o cieple, Prawa budowlanego. Przy podejmowanych inicjatywach współpracowało z innymi organizacjami branżowymi polskimi i międzynarodowymi. Prowadziło też stały panel monitoringu rynku w segmencie urządzeń grzewczych i przygotowania c.w.u.

Zobacz laureatów konkursu Lider Instalacji 2016 >>

Kodeks dobrych praktyk branży instalacyjno – grzewczej omówił Paweł Biśta (SPIUG). To inicjatywa wzorowana na Kodeksie branży AGD. To zobowiązanie do przestrzegania przez Sygnatariusza zasad uczciwej konkurencji na rynku. Nie ma on charakteru restrykcyjnego - za jego złamanie nie są przewidziane kary. Kodeks nie ogranicza się do zawartych w nim zapisów i każdy z Sygnatariuszy powinien sam ocenić, czy działanie, które podejmuje nosi znamiona nieuczciwej konkurencji. Kodeks ma charakter otwarty i przyjęły go już firmy reprezentujące marki zrzeszone w SPIUG oraz Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji SHI.

Czytaj szerzej o Konwencji >>

Prezentacji tego Związku, jego celów i planów dokonał jego przewodniczący - Krzysztof Osipowicz (szerzej o tym w RI 5/2016, str. 12 - w relacji z I Konwencji SHI). SHI został  partnerem strategicznym targów. Z kolei Krzysztof Zadorecki (członek zarządu SHI) omówił rynek dystrybucji instalacji grzewczych, wentylacyjnych i sanitarnych wraz z wyposażeniem łazienek, a Paweł Biśta przedstawił dane SPIUG nt. rynku urządzeń grzewczych w Polsce w 2015 r.

Wszystko co warto wiedzieć o targach INSTALACJE >>

"Instalatorze – bądź gotowy na zmiany!” pod takim hasłem odbyła się drugiego dnia targów konferencja zorganizowana przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Tematem przewodnim warsztatów były zmiany w pracy instalatorów, w tym nowe wymagania dla instalacji grzewczych w budynkach, kwestie etykietowania produktów oraz wymogi certyfikacji f-gazowej. Przedstawione zostały także perspektywy pozyskiwania dofinansowania do instalacji OZE i pomp ciepła.

Zobacz także: Laureaci Złotego Medalu MTP 2016 >>

Instalacje z miedzi

„Instalacje z miedzi – zastosowania uniwersalne z gwarancją niezawodności i trwałości” to motto konferencji zorganizowanej przez Europejski Instytut Miedzi w trzecim dniu targów. Prelegenci przedstawiali różne rozwiązania oraz odpowiadali na liczne pytania. Dyskutowano na niej o instalacjach sanitarnych, gazowych, ogrzewczych a także solarnych wykonywanych z miedzi.

Przeczytaj szerszą relację z konferencji >>

Konferencja KFCh

„Krajowa legislacja f-gazowa dla chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła – certyfikacja firmowa i personalna oraz aktualne obowiązki serwisanta i właściciela instalacji” to tytuł konferencji zorganizowanej przez Krajowe Forum Chłodnictwa. Są już wdrożone do polskiego prawa rozporządzenia wykonawcze do ustawy f-gazowej. Obowiązkiem firm serwisowych stało się posiadanie f-gazowych certyfikatów firmowych oraz personalnych.

European Water Label

W czasie targów firma Ferro informowała, że jej armatura dołączyła do systemu klasyfikacji European Water Label - inicjatywy zrzeszającej producentów zaangażowanych w promowanie efektywnego zużycia wody poprzez poprawę wydajności produktów używanych w łazience.

Czytaj więcej o tym wyróżnieniu >>

"Ciepło z klasą"

To akcja społeczna powstała z myślą o polskich szkołach zawodowych w celu promocji urządzeń korzystających z OZE. Firma Galmet w ramach akcji wyposaży trzy szkoły  w kompletne, nowoczesne hybrydowe systemy grzewcze. Wiele wskazuje na to, że podobne akcje podejmą kolejne firmy, a nawet może powstać stałą inicjatywa grupy firm.

Zobacz szczegółowe informacje dotyczące akcji >>

Jubileusz ćwierćwiecza

Stiebel Eltron na Targach Instalacje w Poznaniu świętował 25-lecie firmy w Polsce oraz 40 lecie produkcji pomp ciepła. Splendoru tym wydarzeniom dodało to, że powietrzna pompa WPL 25 została wyróżniona Złotym Medalem MTP. Klienci i partnerzy oraz kierownictwo firmy świętowali i podsumowywali te lata na Gali Jubileuszowej a wspierał ich z humorem satyryk Tadeusz Drozda - z wykształcenia inżynier elektryk.

Czytaj więcej o jubileuszu >>

Instalatorzy i projektanci na targach pogłębiali swoją wiedzę nt. nowych technologii i wymagań. Naszym wkładem w propagowanie wiedzy, nowych technologii i dobrych praktyk było nie tylko stoisko z czasopismami i książkami ale też dystrybuowany bezpłatnie i w wysokim nakładzie poradnik pt. Wentylacja i ogrzewanie w nowych przepisach. Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki - wymagania 2017 i 20121.

Zaloguj się i pobierz e-book >>

Następne targi Instalacje za dwa lata. Bliskość i przenikanie się ofert na Targach Instalacje i Securex (m.in. automatyka i sterowanie w budynkach) oraz majowych Expo Power (m.in. energia elektryczna odnawialna) podpowiada, że ich spajanie mogłoby dać efekt synergii w obszarze BMS i inteligentnego budynku, sterowania instalacjami HVAC i zapewniania komfortu w obiektach mieszkalnych, biurowych i publicznych.

Czytaj pełną relację w Rynku Instalacyjnym nr 6/2016

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl