XIX Gazterm - podsumowanie

Redakcja RI  |  10.06.2016
Relacja z XIX Gaztermu
Relacja z XIX Gaztermu
fot. Gazterm

W dniach 16-18 maja w Międzyzdrojach odbyła się XIX edycja konferencji GAZTERM. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo i rozwój polskiego rynku gazu ziemnego.

Te dwa wątki nie zostały wybrane i razem połączone przypadkowo. W ocenie organizatorów konferencji to na tych dwóch elementach skupiać się będzie w najbliższych latach nowa polska strategia wobec gazu ziemnego. Z analizy treści kolejnych wystąpień i referatów, składających się na bardzo bogaty program konferencji, wyłonił się spójny obraz długofalowych  działań jakie już podejmują i będą podejmować czołowe polskie spółki gazownicze.

Liderem jest w tym zakresie Grupa PGNiG, dla której stworzenie bezpiecznego i konkurencyjnego rynku, w oparciu o nowy – Północny korytarz dostaw gazu, jest naczelnym priorytetem. Rozbudowa infrastruktury transportowej i magazynowej umożliwić ma w przyszłości, w ocenie PGNiG, przyjęcie przez Polskę roli regionalnego hubu gazowego dla Europy Środkowej i Wschodniej.

Tworzeniu nowego połączenia z Danią i Norwegią towarzyszyć ma konsekwentne wzmacnianie pozycji Grupy w obszarze poszukiwań i wydobycia. Stworzenie takich fundamentów ma w przyszłości pozwolić PGNiG na  przyjęcie roli aktywnego, rentownego i konkurencyjnego gracza na rynkach: krajowym i regionalnym.

Zamiary PGNiG korespondują, co  ważne,  z planem rozwojowym GAZ-Sytemu. Obie spółki, co wyraźnie podkreślono na konferencji, ściśle ze sobą współpracują, koordynując swoje działania. Celem polskiego OSP jest bowiem wybudowanie połączeń infrastrukturalnych umożliwiających dostawy gazu z nowych źródeł, a w następnej kolejności zbudowanie interlokutorów łączących polski system transportowy z państwami sąsiednimi.

Dzięki realizowanym przez GAZ-System inwestycjom powstaną odpowiednie warunki infrastrukturalne do realizacji strategicznego celu spółki jakim jest "(…) stworzenie hubu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej". Sprawa hubu gazowego, obok korytarza Północnego, stała się na tegorocznym GAZTERMIE  bardzo często poruszanym w różnych kontekstach tematem. Realizacja tego projektu jest także ważnym elementem strategii rozwoju Towarowej Giełdy Energii. Ulokowany w Polsce Hub o zasięgu regionalnym stał się więc ideą łączącą zbieżne strategie trzech wymienionych podmiotów. 

Wielkie projekty infrastrukturalne nie były oczywiście jedynym poruszanym na GAZTERMIE zagadnieniem. Silny akcent kładziono także na kwestie związane z kwestią tworzenia a następnie wdrażania w polskim gazownictwie innowacji. W tym temacie PGNiG również przedstawiło swoje strategiczne założenia obejmujące realizację projektów innowacyjnych w następujących obszarach: efektywniejszego poszukiwania nowych złóż (w tym metanu z pokładów węgla), rozwoju sieci dystrybucyjnej, nowych zastosowań dla gazu oraz ochrony środowiska.

Czytaj także: Osiemnasty GAZTERM - relacja z konferencji >>

Na tegorocznym GAZTERMIE bardzo mocno swoją obecność zaznaczył sektor elektroenergetyczny reprezentowany przez Grupę TAURON.  Energetycy przedstawili swoje, bardzo zresztą ciekawe, podejście do rynku gazu ziemnego, jako perspektywicznego obszaru dla rozwoju działalności biznesowej.

W prezentacjach TAURONU ukazano także ewolucję liberalizujących się rynków gazu w Europie i jej wpływ na formowanie się nowych postaw i zachowań uczestników rynku.

Na GAZTERMIE 2016 nie zabrakło także tematyki technologicznej. Na uwagę zasługuje tutaj prezentacja ZAK S.A. ukazująca realizowany od kilku lat projekt innowacyjnego zastosowania węgla kamiennego w przemyśle chemicznym i energetyce. Wystąpienie to dobitnie pokazało  jak duży potencjał rozwojowy znajduje się  w polskich zasobach węgla kamiennego.

Z dużym zainteresowanie uczestników konferencji spotkały się także referaty i wypowiedzi osób z poza sektora gazowniczego i elektroenergetycznego. Chodzi o występujących po raz pierwszy w Międzyzdrojach ekspertów reprezentujących Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacji Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju oraz portalu DEFENCE24. Naświetliły one bowiem złożony kontekst międzynarodowy w jakim funkcjonuje polski rynek gazu.

Ważnym punktem konferencji była dyskusja panelowa. W trakcie ponad 2 godzin poruszono całe spektrum tematów związanych ze realizowaną obecnie strategia bezpieczeństwa, którą zgodnie uznano za rozłożony na lata proces, który zakończy się sukcesem jeśli będzie planowo i konsekwentnie realizowany.

Z wypowiedzi uczestników dyskusji wybrzmiewało także podobne przesłanie, choć dotyczące różnych aspektów i segmentów polskiego rynku gazu, że działania prorozwojowe i proinnowacyjne decydują i będą decydować w przyszłości o przetrwaniu i sukcesie w życiu gospodarczym.

Z XIX edycji konferencji GAZTERM 2016 można wyciągnąć następujące wnioski:

 1. W ostatnich miesiącach uformowały się główne założenia nowej strategii dla polskiego rynku gazu.
 2. Jej rdzeniem jest budowa nowego Północnego korytarza dostaw gazu ziemnego do Polski.
 3. Pełna dywersyfikacja dostaw zapewni trwałe bezpieczeństwo i umożliwi rzeczywistą realizację liberalizacji rynku gazu w Polsce.
 4. Terminal LNG w Świnoujściu w połączeniu z Baltic Pipe otworzą także możliwości pozyskania gazu z nowych źródeł  przez kraje Europy Środkowej a w dalszej perspektywie regionu Międzymorza.
 5. Projektem dopinającym i spinającym rozbudowywaną infrastrukturę transportową
  i magazynową ma być polski hub gazowy o zasięgu regionalnym.  W tej kwestii istnieje zbieżność czołowych podmiotów działających na polskim rynku gazu: PGNiG, GAZ-Sytemu oraz TGE.
 6. Polskiej strategii sprzyjają okoliczności międzynarodowe związane z rozwojem sektora LNG oraz przygotowaniami firm amerykańskich do eksportu dużych ilości gazu głównie na rynek europejski.
 7.  Aktualnie i przez kolejnych parę lat będziemy mieli do czynienia w skali światowej
  z rynkiem odbiory a nie dostawcy. Polska powinna tę koniunkturę wykorzystać.
 8. Należy liczyć się z przeciwdziałaniem i próbami storpedowania polskiej strategii przez dotychczasowego monopolistę w dostawach na rynki Europy Środkowej i Wschodniej.
 9. Innowacyjność realizowana w różnych segmentach przedsiębiorstwa gazowniczego jest współcześnie podstawą jego przewagi konkurencyjnej i warunkiem odniesienia sukcesu.
 10. W polskim węglu należy dostrzegać duży potencjał rozwojowy, którego wykorzystanie może nastąpić dzięki innowacyjnym technologiom pozyskiwania z niego metanu czy jego chemicznej przeróbki. 

Na podstawie wielu wyrażonych przez uczestników opinii, relacji medialnych oraz własnej subiektywnej oceny, XIX edycję konferencji GAZTERM uznać można za przedsięwzięcie zakończonesukcesem zarówno w wymiarze merytorycznym jak i organizacyjnym.

Pomimo napiętego programu obrady i dyskusja panelowa przebiegały sprawnie tworząc logicznie spójna całość. Duża w tym zasługa moich szanownych kolegów: redaktora Piotra Maciążka i dr Piotra Paszki, którzy wykazali się dużym profesjonalizm, zasobem wiedzy i taktu wspomagając mnie w prowadzeniu konferencji.

Poprzeczka dla XX GAZTERMU, na który serdecznie zapraszamy, została zatem podniesiona na wysoki poziom.

Dr Marcin Sienkiewicz, Prezes Zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
gazterm | 
relacja 2016 | 
konferencja | 
gaz | 
hub gazowy

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Instalacje PV z magazynami energii
 • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl