Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Mercor osiąga wzrost sprzedaży mimo spadków na rynku rosyjskim

Redakcja RI  |  24.06.2016
Krzysztof Krempeć, prezes Zarządu Mercor
Krzysztof Krempeć, prezes Zarządu Mercor
fot. Mercor

Grupa Mercor, jeden z liderów europejskiego rynku w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, po roku obrotowym 2015/2016 (1.04.2015 - 31.03.2016) odnotowała ponad 12% wzrost sprzedaży, wypracowując przychody z działalności kontynuowanej w wysokości 231,7 mln zł.

Grupa odnotowała wyższą sprzedaż na wszystkich rynkach swojej działalności, wyłączając Rosję. Sprzedaż w Polsce wzrosła o 18%, a na rynkach zagranicznych, z wyłączeniem Rosji, wzrosła o 32%.

Zyski EBITDA i EBIT Grupy Mercor wzrosły odpowiednio o ponad 6 proc. (do 19,5 mln zł z 18,4 mln zł rok wcześniej) i 5 proc. (do 13,7 mln zł z 13,1 mln zł). Zysk netto Grupy spadł o 12% (z 9,5 mln zł do 8,4 mln zł), na co wpływ miały m.in. różnica w wyniku spółki rosyjskiej r/r o 3,8 mln zł, koszty związane z akwizycją i integracją węgierskiej spółki Dunamenti Tűzvédelem.

Przejęcie spółki Dunamenti Tűzvédelem, węgierskiego lidera zabezpieczeń przeciwpożarowych, należało do kluczowych wydarzeń minionego roku. Akwizycja poszerzyła ofertę produktową Grupy o ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji budowlanych.

Grupa Mercor w roku obrotowym 2015/2016 realizowała wiele inwestycyji, m.in. modernizację Zakładu Produkcyjnego w Cieplewie (rozbudowa mocy produkcyjnych i usprawnienie produkcji); rozpoczęcie montażu linii produkcyjnej zabezpieczeń konstrukcji w Zakładzie Produkcyjnym w Mirosławiu pod Płockiem oraz prace nad nowymi produktami R&D, które wzmocnią jej ofertę. W lutym 2016 roku Grupa podpisała umowę z NCBiR (w ramach programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020) na dofinansowanie, w kwocie 10,3 mln zł, 5-letniego projektu inwestycyjnego prowadzonego we wszystkich grupach produktowych.

Zobacz także: Wentylatory Monsun ATEX >>

Zarząd spółki zarekomendował wypłatę dywidendy za rok obrotowy 2015/2016 w wysokości 8 mln zł, co oznacza 0,51 zł za akcję.

Na niższy wynik netto Grupy z działalności kontynuowanej r/r, poza niższą sprzedażą na rynku rosyjskim, miały wpływ przede wszystkim: koszty związane z przejęciem i integracją spółki Dunamenti Tűzvédelem oraz spadek marżowości kontraktów realizowanych przez spółkę matkę Mercor SA (choć kwotowo marża wzrosła).

Rok obrotowy 2015/2016 był drugim pełnym rokiem działalności Grupy Mercor po sprzedaży pionu oddzieleń przeciwpożarowych, która miała miejsce w grudniu  2013 r. W tym okresie spółka odnotowała sprzedaż oddzieleń przeciwpożarowych na zamykanych kontraktach w wysokości 4,5 mln zł (wobec 13,7 mln zł rok wcześniej). Grupa odnotowała stratę netto z działalności zaniechanej w wysokości 1,9 mln zł.

Sprzedaż w Polsce i na rynkach zagranicznych

Grupa, wyłączając Rosję, odnotowała wyższą sprzedaż na wszystkich rynkach swojej działalności. Sprzedaż w Polsce wzrosła o 18%, a na rynkach zagranicznych, z wyłączeniem Rosji, wzrosła o 32%. Spadkowi sprzedaży w Rosji, towarzyszyło osłabienie marżowości.

Inwestycje

W roku obrotowym 2015/2016 Grupa zainwestowała ponad 10,5 mln zł, na następujące inwestycje:

1. Wprowadzenie nowych produktów do oferty oraz pozyskiwanie nowych certyfikatów i dopuszczeń dla produktów Grupy.
2. Rozbudowa powierzchni produkcyjnej o 1500 m² w głównym zakładzie produkcyjnym w Polsce (Cieplewo k. Gdańska).
3. Zakup nowych urządzeń.
4. Reorganizacja procesów produkcyjnych zgodnie z zasadami lean manufacturing.
5. Wzmocnienie struktur handlowych i działu R&D.
6. Inwestycja w rozwój sprzedaży na nowych rynkach (m.in. model franczyzowy).  
7. Zaprojektowanie, zakup i montaż linii produkcyjnej zabezpieczeń konstrukcji w Zakładzie w Mirosławiu koło Płocka.

W lutym 2016 roku Grupa podpisała umowę z NCBiR (w ramach programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020) na dofinansowanie, w kwocie 10,3 mln zł, 5-letniego projektu inwestycyjnego prowadzonego we wszystkich grupach produktowych.

Przejęcie Dunamenti Tűzvédelem 

W lipcu 2015 roku Mercor SA podpisała warunkową umowę nabycia 100% akcji węgierskiej spółki Dunamenti Tűzvédelem z siedzibą w Göd, prowadzącej działalność w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych (lider na rynku węgierskim), w tym przede wszystkim ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji.

Czytaj także: Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym >>

Grupa Mercor realizuje już pierwsze kontrakty z wykorzystaniem produktów Dunamenti Tűzvédelem, takich jak zabezpieczenia przejść instalacyjnych i zabezpieczenia dylatacji oraz farby pęczniejące Polylack W. Produkty te posiadają wymagane dokumenty dopuszczające do sprzedaży na rynku polskim i rynkach europejskich.

Miniony rok obrotowy 2015/2016 oceniamy dobrze, pomimo niższych od oczekiwań Zarządu poziomów sprzedaży i wyniku netto. Zysk netto Grupy był niższy o 1,1 mln zł. Największy wpływ na to miała  utrzymująca się trudna sytuacja w Rosji skutkująca mniejszą liczbą i wartością realizowanych kontraktów. W rezultacie wynik netto spółki rosyjskiej był niższy o 3,8 mln zł rok do roku. Ważny jednak jest fakt, że sprzedaż Grupy, mimo złej sytuacji na wschodzie, regularnie rośnie, co wspierane jest poprawą sytuacji w Hiszpanii, dobrym tempem rozwoju w Czechach, na Słowacji, w Rumunii oraz kupnem lidera z branży zabezpieczeń przeciwpożarowych na Węgrzech - Dunamenti Tűzvédelem – mówi Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu Mercor SA.

Ważnymi wydarzeniami minionego roku były przede wszystkim przejęcie Dunamenti Tűzvédelem oraz liczne inwestycje w produkcję i produkty R&D, mające na celu wzmocnienie naszych przewag konkurencyjnych i zwiększenie sprzedaży. Podpisaliśmy także z NCBiR umowę na dofinansowanie, w kwocie 10,3 mln zł, pięcioletniej inwestycji Grupy. W rok obrotowy 2016/2017 wchodzimy z planem zakończenia istotnych projektów R&D we wszystkich trzech działach produktowych, z wdrożonymi inwestycjami w moce produkcyjne oraz ze strategią nastawioną na dalszy wzrost skali działalności poprzez rozwój organiczny i przejęcia. Rozbudowujemy zespół eksportowy. Dodatkowo słabszy złoty wzmacnia pozycję eksportową Grupy. Mając na uwadze dobrą sytuację finansową i perspektywy spółki, Zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 0,51 na akcję - dodał Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu Mercor SA.

Nowe zlecenia

Przykładowe zamówienia pozyskane przez Grupę w roku 2015/2016:

 • CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych), Francja; systemy oddymiania;
 • Northcott Theatre, Exeter, Wielka Brytania; systemy oddymiania;
 • Biblioteka multimedialna, Waalse Krook, Belgia; systemy oddymiania;
 • Kompleks mieszkaniowy, Madryt, Hiszpania, ogniochronne zabezpieczenie konstrukcji;
 • Siedziba państwowej firmy Sonatrach (największa firma algierska i afrykańska), Algieria; systemy oddymiania i zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji;
 • Centrum logistyczne Lapp Group, Samara, Rosja, systemy oddymiania;
 • Baza lotnicza NATO, Papa, Węgry, ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji Dunamenti;
 • Centrum logistyczne Goodman, Gyal, Węgry; systemy oddymiania;
 • Centrum Dystrybucyjne Coop, Trenczyn, Słowacja; systemy oddymiania;
 • Centra logistyczne Panattoni, koło Warszawy, Wrocławia i Poznania; Polska; systemy oddymiania;
 • Elektrownia Opole blok 5 i 6; Polska; systemy wentylacji pożarowej.

Mat. Mercor

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl