Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Inwestycje w mikroinstalacje opłacalne tylko dla przedsiębiorców

Opinia IEO o uchwalonej ustawie o OZE
Redakcja RI  |  27.06.2016
Inwestycje w mikroinstalacje opłacalne tylko dla przedsiębiorców
Inwestycje w mikroinstalacje opłacalne tylko dla przedsiębiorców
fot. Pixabay

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), po opublikowaniu w dniu 5 maja 2016 r. przygotowanego w Ministerstwie Energii poselskiego projektu nowelizacji ustawy o OZE przygotował kompleksową opinię ekonomiczną o projekcie wskazując pewne uchybienia w koncepcji regulacyjnej oraz związane z tym konsekwencje.

Opinia odnosi się głównie do segmentu mikroinstalacji, czyli źródeł OZE o mocy elektrycznej do 40 kW.

Według IEO, system rozliczeń z prosumentem nie jest opłacalny. Prosty czas zwrotu inwestycji finansowanej z kapitału własnego wynosi aż 20 lat. Wliczając stopę dyskonta, czas ten wydłuża sie do 46 lat. Kredyt konsumencki także nie jest zalecany.

Czytaj także: Polska musi zainwestować w OZE >>

Gdyby jednak połączyć wsparcie ustawowe oraz dofinansowanie z programu NFOŚiGW "Prosument", który funkcjonował do końca ubiegłego roku, inwestycja zwracalaby się już po 13 latach.

IEO zauważa, że każde przewymiarowanie instalacji lub obniżenie jej mocy wpływa na koszty zarówno iwestycji, jak i potem eksploatacji.

O tym, że warunki finansowania są bardziej korzystne dla przedsiebiorców niż gospodarstw domowych świadczy fakt, że nawet kredyt inwestycyjny ma niższe oprocentowanie niż kredyt konsumpcyjny.

Pełna opinia dostępna jest tutaj >>

Zdaniem IEO, choć tym razem w swoich analizach przyjął optymistyczne założenia, w warunkach stworzonych przepisami ustawy o OZE, nie powinni inwestować prosumenci indywidulani – gospodarstwa domowe. Inwestycje tego typu, pod rządami uchwalonej ustawy o OZE są nieopłacalne i obarczone olbrzymim, niekontrolowanym przez prosumenta ryzykiem. IEO nie dopowiedział, że jeżeli ekonomicznie nie dopina się pojedyncza instalacja OZE, to niestety nie będzie dopinała się także inwestycja w systemie klastrowym, bo (bez dotacji, a te nie maja sensu w systemie aukcyjnym) nie będzie generowała nadwyżki finansowej do podziału pomiędzy uczestników klastra - pisze na swoim blogu Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO

mat. IEO

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
mikroinstalacja | 
oze | 
ustawa o oze | 
ieo | 
opinia

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl