Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kotły TOPTEN

Redakcja RI  |  05.07.2016
Konkurs TOPTEN Kotły
Konkurs TOPTEN Kotły
fot. SAS

Rusza konkurs "TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2016". Celem Konkursu jest promowanie najbardziej efektywnych energetycznie i jednocześnie najmniej obciążających środowisko urządzeń wytwarzających ciepło użytkowe z paliw stałych.

Konkurs ma zachęcić konsumentów do świadomego wyboru efektywnych energetycznie produktów poprzez wykorzystanie informacji o najbardziej efektywnych pod względem energetycznym i ekologicznym urządzeniach dostępnych na rynku. Wybór produktów TOPTEN oparty jest o analizę efektywności energetycznej i ekologicznej i jest niezależny od producentów i dystrybutorów handlowych.

Czytaj także: 11. Dni Oszczędzania Energii >>

Ocena wybieranych urządzeń opiera się na standardowych deklaracjach, obiektywnych testach i analizach opracowanych przez niezależne instytucje. Wyniki konkursu stanowić będą także narzędzie dla jednostek samorządu do działań na rzecz poprawy jakości powietrza i ograniczania niskiej emisji.

Konkurs jest organizowany jest przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii i Polską Izbę Ekologii. Współorganizatorami merytorycznymi są: Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy Warszawa, Instytut Energetyki Odnawialnej Warszawa oraz Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.

W skład komisji wchodzą m.in. Grzegorz Pasieka, Prezes Zarządu Polskiej Izby Ekologii, dr inż. Krystyna Kubica, ekspert PIE ds. ochrony powietrza, Szymon Liszka, Prezes Fundacji na rzecz Efektywnego Wytwarzania Energii w Katowicach, prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk, Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej w Warszawie i Jerzy Żurawski, Prezes Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska we Wrocławiu.

Zobacz także: Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym >>

Konkurs jest realizowany w okresie od 1 lipca 2016 do 31 grudnia 2018 roku, w ramach projektu "TOPTEN ACT – Enabling consumer action towards top energy-efficient products", dofinansowanego z programu Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach umowy dotacji nr 649647.
Konkurs "Kotły grzewcze na paliwa stałe o mocy do 25 kW" zawiera następujące podkategorie:

  • kotły zasilane automatycznie stałym paliwem kopalnym, węglem,
  • kotły zasilane ręcznie stałym paliwem kopalnym, węglem,
  • kotły zasilane automatycznie stałym biopaliwem, pochodzenia drzewnego,
  • kotły zasilane ręcznie stałym biopaliwem, pochodzenia drzewnego.

Uczestnikami Konkursu mogą być producenci oraz dystrybutorzy kotłów opalanych paliwami stałymi o mocy do 25 kW przeznaczonych do instalowania w indywidualnym i komunalnym budownictwie. Uczestnik może zgłosić do konkursu dowolną ilość kotłów. Kotły będą ocenianie pod względem parametrów jakościowych: sprawność energetyczna oraz emisja substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka, w tym CO, OGC, NOx i pył całkowity.

Udział sezonowej sprawności energetycznej stanowi 40% oceny, a kryterium sezonowej emisji zanieczyszczeń odniesionej do emisji dla najlepszej dostępnej na rynku technologii (do BAT) 60%.

Celem zastosowania kryterium wyboru jest stworzenie listy dziesięciu produktów najbardziej efektywnych pod względem ekologicznym i energetycznym dostępnych na polskim rynku. Lista może mieć więcej niż 10 pozycji w przypadku gdy liczba zgłoszonych produktów spełniających kryteria wyboru jest większa niż 10 i nie ma możliwości wyboru spośród wyselekcjonowanych tylko 10 produktów. Niezależnie od listy TOPTEN wybranych produktów opublikowane zostaną listy kotłów spełniających wymagania klasy 5 normy PN EN 303-5:2012 w poszczególnych kategoriach. Werdykty Komisji są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.

Nagrodą w konkursie jest: publikacja informacji na portalu www.topten.info.pl oraz innych mediach a także prawo do oznakowania wyrobu znakiem TOPTEN POLSKA na czas  nieokreślony dla danego producenta i typu kotła na podstawie odrębnej umowy.

Listy kotłów TOPTEN oraz listy kotłów spełniających wymagania klasy 5 zgodnie z normą PN EN 303-5:2012 będą cyklicznie aktualizowane. Aktualizacja będzie prowadzona w cyklu rocznym. Nabór danych do pierwszej publikacji wyników konkursu trwa od 1 lipca 2016 roku do 15.09.2016 r. Po upływie tego terminu zgłoszenia do konkursu nadal będą przyjmowane, lecz wezmą udział przy następnej aktualizacji listy TOPTEN.

Szerzej m.in. na stronie www.topten.info.pl.

Mat. www.topten.info.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
topten | 
kotły | 
kotły na biomasę | 
kotły węglowe | 
kocioł | 
konkurs

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl