Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kotły TOPTEN

Redakcja RI  |  05.07.2016
Konkurs TOPTEN Kotły
Konkurs TOPTEN Kotły
fot. SAS

Rusza konkurs "TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2016". Celem Konkursu jest promowanie najbardziej efektywnych energetycznie i jednocześnie najmniej obciążających środowisko urządzeń wytwarzających ciepło użytkowe z paliw stałych.

Konkurs ma zachęcić konsumentów do świadomego wyboru efektywnych energetycznie produktów poprzez wykorzystanie informacji o najbardziej efektywnych pod względem energetycznym i ekologicznym urządzeniach dostępnych na rynku. Wybór produktów TOPTEN oparty jest o analizę efektywności energetycznej i ekologicznej i jest niezależny od producentów i dystrybutorów handlowych.

Czytaj także: 11. Dni Oszczędzania Energii >>

Ocena wybieranych urządzeń opiera się na standardowych deklaracjach, obiektywnych testach i analizach opracowanych przez niezależne instytucje. Wyniki konkursu stanowić będą także narzędzie dla jednostek samorządu do działań na rzecz poprawy jakości powietrza i ograniczania niskiej emisji.

Konkurs jest organizowany jest przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii i Polską Izbę Ekologii. Współorganizatorami merytorycznymi są: Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy Warszawa, Instytut Energetyki Odnawialnej Warszawa oraz Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.

W skład komisji wchodzą m.in. Grzegorz Pasieka, Prezes Zarządu Polskiej Izby Ekologii, dr inż. Krystyna Kubica, ekspert PIE ds. ochrony powietrza, Szymon Liszka, Prezes Fundacji na rzecz Efektywnego Wytwarzania Energii w Katowicach, prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk, Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej w Warszawie i Jerzy Żurawski, Prezes Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska we Wrocławiu.

Zobacz także: Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym >>

Konkurs jest realizowany w okresie od 1 lipca 2016 do 31 grudnia 2018 roku, w ramach projektu "TOPTEN ACT – Enabling consumer action towards top energy-efficient products", dofinansowanego z programu Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach umowy dotacji nr 649647.
Konkurs "Kotły grzewcze na paliwa stałe o mocy do 25 kW" zawiera następujące podkategorie:

  • kotły zasilane automatycznie stałym paliwem kopalnym, węglem,
  • kotły zasilane ręcznie stałym paliwem kopalnym, węglem,
  • kotły zasilane automatycznie stałym biopaliwem, pochodzenia drzewnego,
  • kotły zasilane ręcznie stałym biopaliwem, pochodzenia drzewnego.

Uczestnikami Konkursu mogą być producenci oraz dystrybutorzy kotłów opalanych paliwami stałymi o mocy do 25 kW przeznaczonych do instalowania w indywidualnym i komunalnym budownictwie. Uczestnik może zgłosić do konkursu dowolną ilość kotłów. Kotły będą ocenianie pod względem parametrów jakościowych: sprawność energetyczna oraz emisja substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka, w tym CO, OGC, NOx i pył całkowity.

Udział sezonowej sprawności energetycznej stanowi 40% oceny, a kryterium sezonowej emisji zanieczyszczeń odniesionej do emisji dla najlepszej dostępnej na rynku technologii (do BAT) 60%.

Celem zastosowania kryterium wyboru jest stworzenie listy dziesięciu produktów najbardziej efektywnych pod względem ekologicznym i energetycznym dostępnych na polskim rynku. Lista może mieć więcej niż 10 pozycji w przypadku gdy liczba zgłoszonych produktów spełniających kryteria wyboru jest większa niż 10 i nie ma możliwości wyboru spośród wyselekcjonowanych tylko 10 produktów. Niezależnie od listy TOPTEN wybranych produktów opublikowane zostaną listy kotłów spełniających wymagania klasy 5 normy PN EN 303-5:2012 w poszczególnych kategoriach. Werdykty Komisji są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.

Nagrodą w konkursie jest: publikacja informacji na portalu www.topten.info.pl oraz innych mediach a także prawo do oznakowania wyrobu znakiem TOPTEN POLSKA na czas  nieokreślony dla danego producenta i typu kotła na podstawie odrębnej umowy.

Listy kotłów TOPTEN oraz listy kotłów spełniających wymagania klasy 5 zgodnie z normą PN EN 303-5:2012 będą cyklicznie aktualizowane. Aktualizacja będzie prowadzona w cyklu rocznym. Nabór danych do pierwszej publikacji wyników konkursu trwa od 1 lipca 2016 roku do 15.09.2016 r. Po upływie tego terminu zgłoszenia do konkursu nadal będą przyjmowane, lecz wezmą udział przy następnej aktualizacji listy TOPTEN.

Szerzej m.in. na stronie www.topten.info.pl.

Mat. www.topten.info.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
topten | 
kotły | 
kotły na biomasę | 
kotły węglowe | 
kocioł | 
konkurs

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl