Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy Kraków musi oddychać spalinami?

Tydzień Zrównoważonej Energii
Redakcja RI  |  28.07.2016
Tydzień Zrównoważonej Energii: Czy Kraków musi oddychać spalinami?
Tydzień Zrównoważonej Energii: Czy Kraków musi oddychać spalinami?
fot. IZE

Redukcja emisji w transporcie drogowym - czy Kraków musi oddychać spalinami? to temat debaty, jaka odbyła się w Centrum Energetyki (AGH w Krakowie) w ramach IV Tygodnia Zrównoważonej Energii.

Problem smogu w Krakowie wynika nie tylko z emisji zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania złej jakości paliw w domowych urządzeniach grzewczych, ale również z emisji spalin z samochodów stojących w długich korkach.

I właśnie wpływ ruchu samochodowego na poziom stężenia zanieczyszczeń w aglomeracji krakowskiej, a także potencjalne rozwiązania tego problemu były przedmiotem bardzo ciekawej dyskusji.

W gronie ekspertów znaleźli się: doradca prezydenta miasta Krakowa ds. czystości powietrza - Witold Śmiałek, Zastępca Dyrektora ds. Transportu w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT) - Łukasz Franek, Przewodniczący Komitetu Ekologii Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa i jednocześnie kierownik Instytutu Mechaniki Budowli na Politechnice Krakowskiej - prof. dr hab. inż. Krzysztof Stypuła, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów (KMR) Marcin Dumnicki, prezes firmy Solsum Sp. z o.o. - Paweł Gumulak oraz socjolog z Katedry Socjologii Gospodarki i Komunikacji Miejskiej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - dr hab. Maria Nawojczyk, prof. nadzw.

Na wstępie do debaty przedstawiciel Fundacji Instytut Zrównoważonej Energetyki – dr inż. Łukasz Uruski wygłosił prezentację pt. Transport samochodowy, a smog w Krakowie, w której przedstawił podstawowe problemy związane z podróżowaniem w obrębie aglomeracji krakowskiej, rodzaje zanieczyszczeń bezpośrednio związanych z transportem drogowym oraz rozwiązania przyjęte w różnych częściach świata.

Zobacz także: Akcja #ZakopaneBezSmogu >>

Następnie, w trakcie krótkich wystąpień każdy z ekspertów przedstawił własną ocenę wpływu transportu samochodowego w mieście na poziom zanieczyszczenia powietrza, niejednokrotnie wspomniany został również problem niskiej emisji z domowych źródeł ciepła. Po prezentacjach nadszedł czas na wzajemne zadawanie pytań oraz pytania od licznie zgromadzonej publiczności.

Podsumowując debatę należy zwrócić uwagę na przytoczone w trakcie dyskusji potencjalne rozwiązania, które mogą zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza. I tak wśród najczęściej powtarzających się pomysłów znalazły się: rozwój infrastruktury drogowej, w tym budowa ścieżek rowerowych, rozwój sieci tramwajowej oraz autobusowej, rozbudowa linii kolejowych Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Zobacz także inne wydarzenie w Krakowie: Eurovent Summit w Polsce - bądź tam koniecznie >>

W trakcie panelu dyskusyjnego przewinęła się również koncepcja budowy metra w Krakowie, jednak pomysł ten wydaje się jak na razie dość odległy.

Szczegółowy przebieg debaty, która w ocenie słuchaczy była ciekawa i stała na wysokim poziomie merytorycznym, prześledzić można na stronie Instytutu Zrównoważonej Energetyki – www.ize.org.pl.

Mat. IZE

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
tze | 
tydzień zrównoważonej energii | 
ize | 
smog | 
kraków | 
transport

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl