Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zarządzanie siecią wod-kan w miastach staje się rzeczywistością

Projekt ECO-MIASTO
Redakcja RI  |  05.08.2016
Centrala Działań Operacyjnych Saur
Centrala Działań Operacyjnych Saur
fot. Saur

Skuteczne zarządzanie siecią wodno-kanalizacyjną w miastach to klucz do ograniczenia wydatków na wodę. W tym celu należy inwestować w odpowiednie systemy informatyczne. Dzieki monitoringowi sieci, gmina znając stan techniczny może lepiej planować swoje inwestycje.

3 miast, które zgłosiły się do ubiegłorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO w kategorii gospodarka wodna posiadają sieci wodno-kanalizacyjne, jednak straty wody w niektórych miastach sięgają nawet 13,4%.

Organizatorem projektu "ECO-MIASTO" jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Czytaj także: Rząd uważa, że OZE jest najmniej bezpieczne? >>

Nowe technologie

Obecnie w dobie cyfryzacji, firmy zarządzające sieciami wodno-kanalizacyjnymi mogą optymalizować harmonogramy prac brygad, dokumentować i analizować awarie oraz podejmować właściwe decyzje w zakresie planowania inwestycji w miastach.

To także korzyść dla samorządów, ponieważ mają dostęp do bardzo dokładnych danych na temat systemu wodno-kanalizacyjnego, dzięki czemu efektywniej mogą kierować swoje inwestycje tam, gdzie jest to potrzebne.

Samorządy, które prowadzą usługi wodno-kanalizacyjne czy to przez spółkę komunalną czy prywatnego operatora, potrzebują pełnej wiedzy o jakości prowadzonych usług, o kosztach prowadzenia usługi, rzetelnych planów inwestycyjnych oraz wizji polityki taryfowej – mówi Brice Gatignol, członek zarządu Saur Polska, dyrektor usług inżynierskich


Centra Działań Operacyjnych (CDOP)

Strategia zarządzania siecią wodno-kanalizacyjną wykorzystywana przez firmę Saur w szczególności opiera się na Centrach Działań Operacyjnych (CDOP). – Dobrym przykładem efektywności CDOP w procesie eksploatacyjnym jest zarządzanie stratami wody. Moduł odpowiedzialny za monitoring sieci w sposób ciągły pozwala analizować przepływy nocne. Na ich podstawie ustalane są priorytety w zakresie poszukiwania wycieków. Wszystkie prace są planowane i wprowadzane do modułu zarządzania pracami – tłumaczy Brice Gatignol. Problem strat wody występuje właściwie we wszystkich systemach wodociągowych.

Zobacz także: Czarnobyl ponownie zasili energią Ukrainę? >>

Formularze konkursowe ECO-MIASTO 2015 pokazały, że straty wody w niektórych miastach sięgają nawet 13,4%. Ograniczenie strat nie tylko obniża koszty sprzedawanej wody, ale także chroni zasoby wodne i czyni miasta bardziej atrakcyjnymi do życia.

Raportowanie i analizy

CDOP sprawdza się bardzo dobrze także w pracy w terenie. W przypadku zgłoszonej awarii, brygady otrzymują na urządzenia mobilne powiadomienie o zaplanowanej pracy z dokładnymi informacjami zawierającymi mapę sytuacyjną oraz dane dotyczące historycznych awarii. Pracownicy za pomocą aplikacji mobilnej w terenie raportują interwencje, które następnie są automatycznie kierowane do bazy danych. Tym sposobem, planiści mogą mieć pełną kontrolę nad poszczególnymi pracami.  

Poprzez umieszczenie na mapie w systemie GIS wszystkich zgłoszonych awarii i interwencji, możliwe jest wyliczenie wskaźnika awaryjności dla poszczególnych sektorów sieci wodociągowej. Jeśli któreś z nich wyróżniają się szczególnie wysoką awaryjnością, wówczas są one analizowane bardziej precyzyjnie za pomocą modelu matematycznego, identyfikując potencjalne przyczyny awarii.

Stopniowe wdrażanie

Koszty eksploatacji takich systemów jak CDOP są dość wysokie i z założenia obsługują rozległe sieci w miastach powyżej 100-200 tys. mieszkańców, jednak opłacalne mogą okazać się także dla związków gmin, zarządzanych w jednym centrum. W Polsce samorządy wykorzystują poszczególne elementy takich systemów, jak np. monitoring, modelowanie hydrauliczne czy zarządzanie ciśnieniem w systemie wodociągowym, aby zminimalizować straty wody.

Wdrożenie całego systemu zarządzania to proces stopniowy. Należy do niego podchodzić bardzo ostrożnie, poprzedzając go studium przedwdrożeniowym, aby zidentyfikować najważniejsze obszary optymalizacji – mówi Brice Gatignol. – Wdrożenie Centrów Działań Operacyjnych w Saur we Francji rozpoczęto 15 lat temu. Pierwszą pełną wersję takiego Centrum osiągnięto po 5 latach prac. Praca nad systemem to jednak ciągły proces, jego funkcjonowanie powinno być ulepszane cały czas. Rozwiązania IT zmieniają się szybko i dają coraz więcej możliwości integracji wielu istniejących systemów, danych. Jedno z pierwszych takich centrów w pełnej skali powstało w Gdańsku (spółka Saur Neptun Gdańsk) – dodaje członek zarządu Saur Polska, dyrektor usług inżynierskich.

Oprócz Gdańska, miasta które wdrażają lub zmierzają wdrożyć taki system to m.in. Szczecin, Warszawa, Wrocław, Poznań, Białystok (przygotowuje się), Kołobrzeg (przygotowuje się) oraz Częstochowa.

Mat. ECO-MIASTO

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
saur | 
cdop | 
eco-miasto | 
wodociągi | 
wod-kan | 
sieci | 
kanalizacja

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl