Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rynek urządzeń HVACR w Europie

Redakcja RI  |  13.09.2016
fot. Pixabay

Eurovent Market Intelligence (EMI), czyli Europejskie Biuro Statystyczne dla branży HVACR opublikowało wyniki badań sprzedaży za rok 2015 w Europie, Środkowej Azji i Afryki. Wyniki zostały oparte o dane sprzedażowe przedsiębiorstw branżowych.

Pierwszą zauważalną zmianą w ocenie EMI jest 5-procentowy wzrost ilości firm uczestniczących w badaniu w stosunku do roku poprzedniego. Jest to dobra tendencja, ponieważ pozwala bardziej rzetelnie określić udziały sprzedaży wszystkich urządzeń branży HVACR.

Sprawdź także: Eurovent Summit w Polsce - bądź tam koniecznie >>

Klimakonwektory

Pierwszy raz od kilku lat, nastąpił wzrost sprzedaży klimakonwektorów o ok. 10 proc. w UE. Głównym źródłem tego wzrostu były Włochy, które uzyskały ok 20-procentowy wzrost z liczbą 350 000 urządzeń sprzedanych. Na kolejnych miejscach plasują się: Hiszpania, Grecja i Portugala. W Rosji natomiast nastąpiło załamanie rynku zaliczając spadek sprzedaży o nawet 20%.

Klimakonwektory – rynek 2015

Centrale klimatyzacyjne dachowe typu "rooftop"

Sprzedaż jednostek podwieszanych utrzymała się na względnie stałym poziomie i wyniosła ok. 8 900 jednostek w UE. Największy rynek zbytu nadal należy do Francji, pomimo niewielkiego spadku sięgającego 5%. Hiszpania i Włochy plasują się na kolejnych miejscach z wynikiem odpowiednio 1 738 i 1407 sprzedanych jednostek, zaliczając wzrost. Rosnącą sprzedaż rooftopów zaobserwowano także w Turcji.

 

Agregaty wody lodowej (chillery)

Sprzedaż urządzeń produkujących wodę lodową sięgnęła 2,2 mld Euro w Europie, co rozbijając to na poszczególne kraje daje 352 mln Euro w Niemczech, 312 we Francji, 257 we Włoszech, 154 w Wielkiej Brytanii i 130 mln w Turcji. Można zaobserwować 5-procentowy wzrost sprzedaży chillerów w UE w porównaniu do poprzednich lat, przy czym Europa Wschodnia osiągnęła wzrost 16%, Włochy 15, a Hiszpania 14%. Znaczny spadek zaliczyła Irlandia i Wielka Brytania – 12%. Poza UE największy spadek zaliczyły Rosja i Ukraina, który sięgnął nawet 40%. Duży wzrost zaobserwowano w Turcji i wyniósł on 23%.


Chillery/rynek 2015: podział ze względu na rodzaj sprężarki

Centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne

Rynek central wentylacyjno-klimatyzacyjnych w 2015 r. był wart 1,92 mld Euro, z czego największy udział bo 393 mln przypada na Niemcy, 326 mln na Europę Północną, 207 mln to udział Europy Wschodniej, 149 mln to Rosja i 174 mln – Turcja. W UE sprzedaż utrzymuje się na stabilnym poziomie, podczas gdy Rosja zaliczyła spory spadek sięgający 1/3 wyniku z roku poprzedniego. Najwyższe zyski wynoszące 10 są zauważalne w Europie Wschodniej i tutaj należy wymienić Bułgarię, Polskę, Czechy, Rumunię oraz Słowację.

Filtry

Sprzedaż filtrów powietrznych utrzymywała się na stałym poziomie osiągając wartość 900 mln Euro, z czego 232 mln należy do Niemiec. Prawie dwukrotnie mniejszą sprzedaż osiągnięto we Francji, czyli 128 mln Euro. Wzrosty zaliczyły Szwajcaria, Portugalia, Słowenia, Turcja oraz Czechy. W Norwegii, krajach bałtyckich i południowej Afryki nastąpił spadek sprzedaży sięgający 20%.

Wymienniki ciepła

Rynek wymienników ciepła osiągnął 980 mln Euro w całym badanym regionie, zaliczając spadek o 7% w stosunku do roku 2014. Wśród krajów odpowiedzialnych za ten stan rzeczy jest przede wszystkim Rosja, gdzie spadek osiągnął 25%. Kryzys dotknął także Europę Wschodnią, gdzie sprzedaż spadała o 5%. Również kraje takie jak Irlandia, Holandia, Turcja oraz ostatecznie Niemcy (posiadające największy udział na rynku liczący 145 mln Euro), także odnotowały spadki. Wzrosty zaobserwowano zaś w krajach Europy Południowej, np. Włosi zyskali 24% sprzedaży na rynku wymienników ciepła.

 

Wieże chłodnicze

W regionie objętym badaniem, rynek wież chłodniczych oceniany jest na 223 mln Euro. Jak można się spodziewać największy rynek mają Niemcy – 32 mln, potem Włosi – 18 mln, a następne kraje to Francja, Wielka Brytania i Rosja, gdzie rynek tych urządzeń szacowany jest na ok 13 mln euro. Najwyższy skok w sprzedaży odnotowano w krajach Europy Północnej, tj. Finlandia i Szwecja, Północnej i Środkowej Afryce oraz we Francji. Największe spadki oszacowano w Niemczech i Austrii oraz w Rosji, które wyniosły od -15 do -25%.

Belki chłodzące

Rynek belek chłodzących osiągnął wartość 60 mln Euro w Europie w 2015 r., z czego 26 mln należy do Europy Północnej. Dalej plasują się Francja i Wielka Brytania – 6 mln i Niemcy oraz Włochy z rynkiem ocenianym na 2,4 mln Euro. W roku 2015 odnotowano globalny spadek sprzedaży belek chłodzących, który sięgnął 5%. Na ten wynik złożyły się wyniki w krajach takich jak Francja, Niemcy, Turcja, Hiszpania oraz Portugalia osiągając obniżenie sprzedaży o 20%. Tymczasem Włochy, Szwecja, kraje bałtyckie i Luksemburg wyróżniły się wzrostem sprzedaży o 10%.

 

 

Produkty analizowane w ramach programu Eurovent Market Intelligence: dane zbiorcze z 13 lat.


Producenci uczestniczący w programie Eurovent Market Intelligence -  według wielkości sprzedaży w 2015 roku

Oprac. na podstawie informacji Eurovent Market Intelligence.

Więcej informacji:

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl