Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Chcieli sprzedać meble na opał na OLX. Ogłoszenie musiało zniknąć.

Redakcja RI  |  21.10.2016
Chcieli sprzedać meble na opał na OLX. Ogłoszenie musiało zniknąć.
Chcieli sprzedać meble na opał na OLX. Ogłoszenie musiało zniknąć.
fot. Pixabay

Na popularnym portalu OLX.pl pojawiło się ogłoszenie dotyczące sprzedaży mebli do spalenia. Polski Alarm Smogowy zareagował natychmiast i wysłał do administracji portalu prośbę o usunięcie ogłoszenia, tłumacząc że może być ono zachętą do popełnienia wykroczenia z art. 191 Ustawy o odpadach.

Polski Alarm Smogowy sprzeciwia się praktyce zamieszczania podobnego typu ogłoszeń, które nie tylko zachęcają do wykroczenia, ale także zagrażają środowisku.

Wykorzystanie w domowych paleniskach szkodliwych materiałów (np. palenie mebli) może być wykroczeniem, ale jeśli następstwem jest zagrożenie zdrowia lub życia, jest to kwalifikowane jako przestępstwo. Karą może być mandat 500 zł, grzywna 5 tys. lub areszt 30-dniowy.

Czytaj także: Akcja #ZakopaneBezSmogu >>

 

Polski Alarm Smogowy opublikował swoje uzasadnienie wysłane do administratora portalu OLX.pl:

Termiczne przekształcanie odpadów, zgodnie z art. 155 Ustawy, dopuszczalne jest tylko w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów.” I dalej: Zgodnie z art. 175 Ustawy, zlecenie gospodarowania odpadami podmiotom nieposiadającym wymaganych decyzji lub wpisu do rejestru stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny. […] Wobec powyższego oferowanie odpadów do wykorzystania jako opał stanowi zachętę do popełnienia wykroczenia z art. 191 Ustawy, w przypadku zrealizowania transakcji nosi znamiona wykroczenia z art. 175 Ustawy, jest sprzeczne z dobrymi obyczajami oraz może wprowadzać potencjalnych odbiorców w błąd co do kwalifikacji prawnej tego rodzaju działań.

Portal gramwzielone.pl opublikował komentarz OLX.pl w tej sprawie. Według niego, ogłoszenie zostało natychmiast usunięte zaraz po otrzymaniu listu od Polskiego Alarmu Smogowego. Moderatorzy portalu czuwają także, aby podobne ogłoszenia się nie pojawiały na OLX.pl.

Polski Alarm Smogowy apeluje, aby nie pozostawać biernym na podobnego typu działania. Palenie śmieci, a co za tym idzie niska emisja oraz powstawanie smogu, to poważny problem, który w Polsce jest jak najbardziej realny. Dym ze spalania odpadów, takich jak płyty wiórowe jest silnie toksyczny. Lepiszcza mebli zawierają związki aldehydów, formaliny, fenolu czy mocznika.

Według Anny Dworakowskiej z Polskiego alarmu Smogowego najbardziej przerażająca jest jednak bezkarność. W tej konkretnej sytuacji to nie tylko brak świadomości o szkodliwości spalania odpadów, ale także to że za pieniądze zachęca się innych do wykroczeń.

Mat. Polski Alarm Smogowy i gramwzielone.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Tagi: 
olx | 
ogłoszenie | 
meble | 
spalanie śmieci | 
smog | 
alarm smogowy | 
niska emisja

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl