Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Podsumowanie V Kongresu PORT PC

 PORT PC  |  03.11.2016
Podsumowanie V Kongresu PORT PC
Podsumowanie V Kongresu PORT PC
fot. WJ

V Jubileuszowy Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła odbył się 20 października br. w Warszawie. Wydarzenie, które przebiegało pod hasłem "Najlepsze sposoby w likwidacji niskiej emisji" było jednym z najważniejszych spotkań branży pomp ciepła w tym roku. Konferencja zgromadziła w jednym miejscu ok. 300 uczestników.

Każdego roku podczas Kongresu PORT PC wręczane są wyróżnienia i statuetki dla osób, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do wzrostu świadomości na temat pomp ciepła. W tym roku z rąk prezesa PORT PC Pawła Lachmana statuetkę za wkład w rozwój rynku pomp ciepła otrzymał Pan Cezary Sawicki, prezes firmy Aspol FV – jeden z członków założycieli PORT PC.

Czytaj także: Targi RENEXPO® Poland 2016 - relacja >>

Ze względu na jubileuszowy charakter konferencji, wydarzenie było również okazją do podsumowania pięcioletniej działalności stowarzyszenia. Prezentację o tym co udało się osiągnąć wygłosił prezes PORT PC Paweł Lachman. PORT PC opiera swoje działania głównie na zwiększaniu jakości wykonywanych instalacji z pompami ciepła.Do działań tych należy między innymi wprowadzenie w Polsce znaku EHPA Q oraz europejskiego systemu szkoleń i certyfikacji instalatorów pomp ciepła Eucert. W dotychczasowym dorobku stowarzyszenia jest również  sześć części  branżowych wytycznych PORT PC.

Podczas pierwszej części konferencji rozstrzygnięty został Konkurs na najlepszą pracę dyplomową o tematyce pomp ciepła organizowany przez PORT PC. Na ręce dr inż. Piotra Jadwiszczaka przekazana została nagroda dla Krzysztofa Piechurskiego, absolwenta Politechniki Wrocławskiej, którego praca pt.: "Porównanie efektywności eksploatacyjnej pompy ciepła powietrze-woda z wynikami symulacji uzyskanych za pomocą wybranych metod analitycznych" zajęła pierwsze miejsce w kategorii prac magisterskich.

Przeczytaj artykuł, który powstał na podstawie nagrodzonej pracy >>

W Polsce każdego roku przez zanieczyszczenie powietrza umiera około 45 tysięcy mieszkańców. Jednym z czynników jest tzw. niska emisja. Zdaniem prezesa Pawła Lachmana - Wyzwania klimatyczne i konieczność szybkiej redukcji emisji CO2 wskazują, że za 15 lat w Europie pompy ciepła mają szansę zastąpić kotły gazowe czy olejowe, a w wielu przypadkach zastępują już kotły węglowe.

Biorąc pod uwagę konieczność szybkiej likwidacji problemu niskiej emisji w Polsce, pompy ciepła mogą idealnie wpisać się w powyższe cele redukcyjne. Prezes PORT PC przedstawił również nowe inicjatywy jakie stowarzyszenie zamierza podjąć w najbliższej przyszłości. Do działań tych należy między innymi wydanie kompleksowych wytycznych pomp ciepła w 2017 roku, współpraca z agendą ONZ Global Compact, a także planowane kampanie informacyjne o pompach ciepła.

Swoją prezentację wygłosił także Karl-Heinz Stawiarski – prezes niemieckiego stowarzyszenia Bundesverband Wärmepumpe (BWP), które od wielu lat z sukcesem działa na rzecz rozwoju technologii pomp ciepła w Niemczech. Według ostatnich informacji rząd niemiecki planuje wprowadzić zakaz sprzedaży kotłów olejowych i gazowych od 2030 roku. Sprzedawane będą tylko urządzenia korzystające z OZE.

Co ciekawe druga izba niemieckiego parlamentu Bundesrat opowiada się za tym by również od 2030 roku wprowadzić zakaz rejestracji samochodów z silnikiem spalinowym. Oznaczałoby to, że kierowca kupujący samochód za 14 lat musiałby wybrać samochód z napędem elektrycznym.
Ważną częścią Kongresu było wystąpienie Dyrektora Inicjatywy Generalnego Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, Kamila Wyszkowskiego. Prelegent przedstawił główne zagadnienia i problemy ujęte w opublikowanym niedawno Raporcie Agendy ONZ.

Zobacz także: Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych >>

Jest to pierwszy, kompleksowy raport dotyczący niskiej emisji. W wystąpieniu wielokrotnie podkreślał, wagę problemu jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Autorem rozdziału poświęconego tej tematyce jest Andrzej Guła – prezes Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), który również wygłosił prezentację podczas konferencji PORT PC. Wykład dotyczył skutecznej walki z problemem niskiej emisji, który jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Andrzej Guła w swojej prezentacji zwrócił uwagę na brak standardów emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe. Zdaniem prelegenta problemem jest także brak odpowiednich norm jakości węgla, który wciąż jest stosowany w znacznej części polskich budynków. Prezes PAS podkreślił, że Alarmy Smogowe w swoich działaniach nie preferują żadnych technologii grzewczych, jednak fakt nierównego traktowania technologii bez-emisyjnych takich jak pompy ciepła jest niezrozumiały.

Szczególnie duże zainteresowanie uczestników konferencji wzbudziła część techniczna, podczas której omawiane były między innymi poradniki przygotowane przez PORT PC we współpracy z BWP. Przedstawiono również 30 specjalnie przygotowanych narzędzi projektowych do doboru różnych elementów instalacji z pompami ciepła. Narzędzia te od Kongresu są dostępne w regularnej sprzedaży za pośrednictwem sklepu internetowego PORT PC.

W czasie konferencji zapowiedziano także wydanie nowych kompleksowych wytycznych projektowania i doboru instalacji z pompami ciepła w pierwszej połowie 2017 roku.

Piąty, jubileuszowy Kongres PORT PC okazał się być dużym sukcesem. Organizatorzy mają nadzieję, że kolejny, szósty już Kongres, również wzbudzi tak duże zainteresowanie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl