Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Fundusze szwajcarskie

Redakcja RI  |  07.12.2016  |  1

Na konferencji  pt. Samorządowe inwestycje w odnawialne źródła energii oraz poprawa efektywności energetycznej – korzyści środowiskowe oraz społeczno-ekonomiczne  prezentowano przykłady realizacji inwestycji w rozwój wykorzystania źródeł odnawialnych, na przykładzie projektów zrealizowanych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W dniu 13 października w Warszawie były nie tylko prezentacje osiągnięć beneficjentów programu ale też dyskusje m.in. nt. korzyści dla samorządów i społeczeństw lokalnych z realizacji projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii, dostępnych środków i wsparcia w realizacji projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii w ramach funduszy europejskich, oraz doświadczeń instytucji finansujących projekty z zakresu OZE.

Wśród prezentowanych realizacji należy wymienić zarządzanie zieloną energią w szpitalach województwa małopolskiego. Rafał Bartyzel z Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprezentował konkretne oszczędności eksploatacyjne oraz poniesienie komfortu pacjentów i personelu.

Czytaj także: Pompy ciepła Danfoss w fabryce mebli - realizacja z wykorzystaniem ciepła odpadowego >>

Projekt w skali gminy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej  zaprezentował Stanisław Nowacki z Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice i omówił korzyści z zarządzania zieloną energią na poziomie gminy. Gminy projekt kotłowni opalanej biomasą z układem wysokosprawnej kogeneracji zaprezentowała Aleksandra Mielewczyk-Krawczyk z Urzędu Miasta Lębork. Instalacja wykorzystuje odpady drzewne z lokalnych tartaków, dla który stanowiły one dotychczas problem. Jak może zintegrować wiele gmin i skutecznie poprawić w nich stan środowiska wskazywał Waldemar Miśko ze Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Z ze wsparcia wykorzystania odnawialnych źródeł energii wynikają też inne niż środowiskowe korzyści - to m.in. walka na poziomie gmin z ubóstwem energetycznym - wskazywał na to dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju.

Zobacz także: O raporcie agendy ONZ na temat niskiej emisji w trakcie V Kongresu PORT PC >>

O tym jak powinno wyglądać smart city w zakresie energetyki mówił  dr Sławomir Bielecki - z Politechniki Warszawskiej. Każdy projekt warto jednak poddać weryfikacji rozwiązań i technologii do redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza i konfrontować go z kierunkami rozwoju technologii OZE  - wskazywał  dr Adolf Mirowski z Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków.

Szwajcarsko–Polski Program Współpracy jest bezzwrotnym programem pomocowym, ustanowionym przez Rząd Federacji Szwajcarskiej na mocy umowy międzynarodowej, zawartej w Bernie 20 grudnia 2007 r. Szwajcaria zobowiązała się w niej przekazać ponad 1 mld franków szwajcarskich (CHF ) dziesięciu nowym krajom Unii Europejskiej. W 2010 roku do Funduszu przystąpiły także Bułgaria, Rumunia, a w 2013 roku Chorwacja.

Dowiedz się także: Chcieli sprzedać meble na opał na OLX. Ogłoszenie musiało zniknąć. >>

Z tej kwoty Polska otrzymała niemal połowę, czyli ok. 489 mln CHF . Celem szwajcarskiej pomocy jest stymulowanie rozwoju w słabiej rozwiniętych regionach Europy. Tym samym zmniejszanie różnic społecznogospodarczych, istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE oraz różnic na terytorium samej Polski. Realizacja wszystkich projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się do 14 czerwca 2017 r.

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl