Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Fundusze szwajcarskie

Redakcja RI  |  07.12.2016  |  1

Na konferencji  pt. Samorządowe inwestycje w odnawialne źródła energii oraz poprawa efektywności energetycznej – korzyści środowiskowe oraz społeczno-ekonomiczne  prezentowano przykłady realizacji inwestycji w rozwój wykorzystania źródeł odnawialnych, na przykładzie projektów zrealizowanych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W dniu 13 października w Warszawie były nie tylko prezentacje osiągnięć beneficjentów programu ale też dyskusje m.in. nt. korzyści dla samorządów i społeczeństw lokalnych z realizacji projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii, dostępnych środków i wsparcia w realizacji projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii w ramach funduszy europejskich, oraz doświadczeń instytucji finansujących projekty z zakresu OZE.

Wśród prezentowanych realizacji należy wymienić zarządzanie zieloną energią w szpitalach województwa małopolskiego. Rafał Bartyzel z Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprezentował konkretne oszczędności eksploatacyjne oraz poniesienie komfortu pacjentów i personelu.

Czytaj także: Pompy ciepła Danfoss w fabryce mebli - realizacja z wykorzystaniem ciepła odpadowego >>

Projekt w skali gminy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej  zaprezentował Stanisław Nowacki z Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice i omówił korzyści z zarządzania zieloną energią na poziomie gminy. Gminy projekt kotłowni opalanej biomasą z układem wysokosprawnej kogeneracji zaprezentowała Aleksandra Mielewczyk-Krawczyk z Urzędu Miasta Lębork. Instalacja wykorzystuje odpady drzewne z lokalnych tartaków, dla który stanowiły one dotychczas problem. Jak może zintegrować wiele gmin i skutecznie poprawić w nich stan środowiska wskazywał Waldemar Miśko ze Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Z ze wsparcia wykorzystania odnawialnych źródeł energii wynikają też inne niż środowiskowe korzyści - to m.in. walka na poziomie gmin z ubóstwem energetycznym - wskazywał na to dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju.

Zobacz także: O raporcie agendy ONZ na temat niskiej emisji w trakcie V Kongresu PORT PC >>

O tym jak powinno wyglądać smart city w zakresie energetyki mówił  dr Sławomir Bielecki - z Politechniki Warszawskiej. Każdy projekt warto jednak poddać weryfikacji rozwiązań i technologii do redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza i konfrontować go z kierunkami rozwoju technologii OZE  - wskazywał  dr Adolf Mirowski z Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków.

Szwajcarsko–Polski Program Współpracy jest bezzwrotnym programem pomocowym, ustanowionym przez Rząd Federacji Szwajcarskiej na mocy umowy międzynarodowej, zawartej w Bernie 20 grudnia 2007 r. Szwajcaria zobowiązała się w niej przekazać ponad 1 mld franków szwajcarskich (CHF ) dziesięciu nowym krajom Unii Europejskiej. W 2010 roku do Funduszu przystąpiły także Bułgaria, Rumunia, a w 2013 roku Chorwacja.

Dowiedz się także: Chcieli sprzedać meble na opał na OLX. Ogłoszenie musiało zniknąć. >>

Z tej kwoty Polska otrzymała niemal połowę, czyli ok. 489 mln CHF . Celem szwajcarskiej pomocy jest stymulowanie rozwoju w słabiej rozwiniętych regionach Europy. Tym samym zmniejszanie różnic społecznogospodarczych, istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE oraz różnic na terytorium samej Polski. Realizacja wszystkich projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się do 14 czerwca 2017 r.

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl